Žmogaus papilomos viruso infekcija blogina spermos kokybę
Nesvarbu, kokio amžiaus yra lytiškai aktyvūs vyrai, jų infekuotumas žmogaus papilomos viruso (ŽPV) infekcija yra didesnis nei moterų, o tikimybė užsikrėsti išlieka visą lytiškai aktyvų gyvenimą (1,2). Ilgai išliekanti didelės rizikos ŽPV infekcija didina riziką vyrams susirgti varpos, išangės ar gerklų vėžiu.
Bet ar žinojote, kad infekuotumas ŽPV gali bloginti spermos kokybę ir būti viena iš nevaisingumo ar persileidimo priežasčių?(3,4) ŽPV infekcija ženkliai dažniau aptikta tiems vyrams, kurių spermos kokybės parametrai buvo prastesni, o ŽPV infekuota sperma neigiamai veikia nėštumo išeitis...
3. Medicina | Free Full-Text | Human Papillomavirus and Infertility (mdpi.com)
Žmogaus papilomos virusais (ŽPV) infekuotos moterys dažniau gimdo prieš laiką
Priešlaikinis gimdymas gali įvykti kai:
-
Nėščioji yra infekuota ŽPV (1);
-
Nėščiąjai diagnozuoti ryškūs gimdos kaklelio pokyčiai, kurie atsiranda dėl ilgalaikės ŽPV infekcijos (2);
-
Nėščioji buvo gydyta dėl gimdos kaklelio pažaidų, kurios atsirado dėl ilgalaikės ŽPV infekcijos (3).
2. HPV infection and pre-term birth: a data-linkage study using Scottish Health Data
Ilgas yra geriau
„Prieš du metus man patrumpino gimdos kaklelį. Buvau pastojus, bet persileidau. Dabar vėl esu nėščia, bet diagnozuotas gimdos kaklelio nepakankamumas, sako, kad neišnešiosiu. Ar gali taip būti dėl patrumpinto kaklelio?“ - kalba moterys forumuose.
Galimo persileidimo priežasčių yra tikrai ne viena, dažniausia jų – chromosominės anomalijos. Įprastai persileidžia apie 10 iš 100 nėščiųjų, kurių nėštumas patvirtintas kliniškai. Net 80 proc. iš jų – pirmame nėštumo trečdalyje. Beje, dar kone dvigubai tiek moterų persileidžia net nežinodamos, kad yra nėščios.
O priešlaikinį gimdymą lemia dar ir daugybė kitų priežasčių.
„Stresas, sunkus fizinis darbas, įvairios infekcinės ligos, o kartais ir vaisiaus imuninės ar endokrininės sistemos ligos. Jį gali lemti genetinės priežastys, ginekologiniai susirgimai ir operacijos. Pavyzdžiui, GIMDOS KAKLELIO OPERACIJA arba cezario pjūvio operacija, kuri kartais atrodo, kad gali išspręsti daugybę su natūraliu gimdymu susijusių baimių, bet kito nėštumo metu gali tapti priešlaikinio gimdymo priežastimi”, - cituojame profesorę Meilę.
Gimdos kaklelis „trumpinamas“, kai reikia pašalinti ikivėžinius gimdos kaklelio pokyčius, kuriuos, kaip taisyklė, dažniausiai sukelia žmogaus papilomos virusas. „Trumpinimo“ metodų yra visokių, bet nėra nei vieno, kuris būtų visiškai „saugus ir nekaltas”.
BENDRA RIZIKA PAGIMDYTI PRIEŠ LAIKĄ PO GIMDOS KAKLELIO PAŽAIDŲ GYDYMO DIDĖJA DU KARTUS.
Labiausiai rizika gimdyti prieš laiką didėja, jei gimdos kaklelio pažaidos operuojamos ne pirmą kartą (net KETURIS KARTUS), o kai gimdos kaklelis „trumpinamas” peiliu ar skalpeliu (angliškai “cold knife conisation”) – rizika didėja TRIS kartus.
Lietuvoje gimdos kaklelio „trumpinimai” dažniausiai atliekami elektros kilpa. Net ir atliekant operaciją „elegantiškai”, riziką priešlaikiniams gimdymams padidinam bent 1,5 karto, o jei pjaunam nuoširdžiai giliai - IKI PENKIŲ KARTŲ.
Tad mūsų atsakymas būtų: įmanoma, kad tas „trumpinimas” galėtų būti kaltas.
Bet anas gydytojas sakė ne taip
„Kodėl mano draugei sakė visai kitaip? Tai kaip žinoti?“, - jauna mergina, atsakingai planuoja nėštumą ir netikėtai sužino turinti ikivėžinius pokyčius gimdos kaklelyje.
Gerai būtų, kad visada būtų taip paprasta – nustatei diagnozę, atsivertei puslapį kokį ten trys šimtai keturiasdešimt antrą, kur parašyta, ką daryti, ir tada šmaukšt – done. Visi patenkinti. Toliau geriam kavą, nes veikti nėra ką.
Mes iš tiesų turim tokių puslapių, kur „parašyti“ algoritmai, kaip elgtis vienu ar kitu atveju, ypač jie padeda ekstrinėse situacijose, tačiau lėtinės ligos dažnai netelpa į jokius algoritmus ir reikalauja didelio žinių bagažo, ieškant sprendimo kartu.
Kai yra nustatomi ikivėžiniai gimdos kaklelio pokyčiai, ne visos moterys sulaukia absoliučiai vienodų gydytojų rekomendacijų. Taktika, ką su jais daryti, priklauso nuo daugybės veiksnių: ikivėžinių pokyčių laipsnio, moters amžiaus, noro gimdyti ar buvusių nėštumų skaičiaus, žmogaus papilomos viruso, sukėlusio tuos ikivėžinius pokyčius, agresyvumo ir dar daugybės kitų veiksnių. Tad nieko nuostabaus, kad kartais gali atsitikti taip, kad jūsų draugė bus gydoma visai kitaip, nei jūs, nors atrodytų, kad liga „ta pati“.
Ar visada operuosim? Ne.
Ar visada tik stebėsim? Ne.
Ar visada operuosim ir stebėsim vienodai? Irgi ne.
Gimdos kaklelio ikivėžiniai pokyčiai ne visada taps vėžiu, kaip kad ir ne visada netaps, tad kiekvienu atveju gydytojas stengsis parinkti didžiausią naudą ir mažiausią riziką keliantį sprendimą (viliamės, kad taip ir yra). O sprendimai labai priklauso nuo atradimų moksle, kurį daro viso pasaulio specialistai.
Yra duomenų, kad gimdos kaklelio operacija iki gimdymo gali tapti priešlaikinio gimdymo priežastimi. Tad gal pirmiau pagimdom, o tada operuojam?
Bet va, irgi sako, kad ikivėžinių pokyčių negydymas, net 30 proc. didina priešlaikinio gimdymo riziką, o gydymas – neturėtų. Tai gal operuojam vis tik?
Tai ką darom? Vat ir tariamės...
Aišku tik viena, VIRUSAS VISADA YRA NEGERAI. Tad jei yra galimybė jo išvengti, labai siūlome tuo ir pasinaudoti. O galimybė tikrai yra.