top of page

Kai „mandagi tyla“ gali būti lemtinga

16.png

Matomos lytinių organų karpos, kurios atsiranda dėl mažos rizikos žmogaus papilomos viruso infekcijos (MR ŽPV), diagnozuojamos KAS DEŠIMTAM suaugusiam žmogui. O beveik 80 proc. lytiškai aktyvių suaugusių žmonių jų patys tiesiog nepastebi. Ir gydytojai ne visada pamato. Nes gali būti dar labai mažos, dar neužaugusios. Gal ir neužaugs, jei pasiseks. Dažniausiai keblumų, nustačius jas suaugusiam žmogui, nekyla jokių. Pasikalbam, kartais stebim, kartais gydom, aptariam prevenciją, rizikas, kartais sutariam susitikti dar kartą.

VAIKAMS KARPOS LYTINIŲ ORGANŲ SRITYJE GALI ATSIRASTI DĖL ĮVYKUSIO SEKSUALINIO SMURTO.

IR VA ČIA MANDAGI TYLA NIEKAIP NETINKA.  Medicinos darbuotojas turi pareigas ir kaip asmuo, ir kaip specialistas (BK 237 ir BK 238 straipsniai). Net jei ir kyla pavojus suklysti.

Ano-genital warts in children: sexual abuse or not? - Journal of Pediatric Health Care (jpedhc.org)

A Discussion of High-Risk HPV in a 6-Year-Old Female Survivor of Child Sexual Abuse - PMC (nih.gov)

Baudžiamasis kodeksas (infolex.lt)

Man labai skauda... TEN

„Sukonkretinkit - kur?“

„Nu ten viduj, tiesiog dega. Nesmagu kalbėti apie tai, bet negaliu daugiau. Vyras pyksta, o man taip skauda“.

„Pyksta, kad pas daktarus neinat?“, - vis dar nesusigaudom.

„Kad mylėtis nenoriu. Sukandus dantis, kad ištverčiau. Buvau pas kitą daktarę, buvo paskyrusi žvakutes, bet jos hormoninės, tai vyras neleido naudoti, nes žinot, hormonai kenkia“.

Pažiūrėjom TEN, kur skauda... nesikeikiant...

Pirma mintis –  vėžys. Pūliuojanti žaizda šalia TEN, ką skauda, atrodytų kaip kūdikio odelė. Po eilės tyrimų diagnozė „supaprastėjo“ – makšties gleivinės infekcija ir pragulos* (perskaitėt teisingai) dėl atrofijos pomenopauzėje.

ATROFIJA, nes metų jau ne 16, o visi garbūs 61. O kai tau 61, tada (va, kaip netikėta) organizmas neprisigamina ESTROGENO. O be jo, šalia tokių niekučių, kaip šalčio/karščio bangos, slenkantys plaukai, raukšlėta oda, miego sutrikimai, sąnarių skausmai, širdies vargai ir kitos panašios smulkmenėlės, dar gali atsirasti vadinamieji urogenitaliniai sutrikimai**: įvairūs šlapinimosi nuokrypiai, infekcijos, vulvos niežulys, odos ir gleivinių atrofija ir kiti reikalai. Ir vėl nepatikėsit - kai kuriuos perimenopauzinius*** urogenitalinius sutrikimus, įskaitant ir makšties gleivinės atrofiją, labai gerai gydo moteriškas hormonas estrogenas. Čia tas, kurio jau negamina kūnas, bet jo reikia, nors verk. Ir ne, hormonai nežudo, jau rašėm.

61.png

Bet mums kilo kitų klausimų:

  • Kodėl brandžiai garbinguose metuose TEN vis dar gėda vadinti makštimi?

  • Kodėl vyrui negalima/nepatogu (?) pasakyti, kad ne, tokių ar jokių santykių nenoriu ir neturėsiu. Ar jei kiti santykių būdai yra „nepriimtini ar gėdingi“, vyras gal, tuomsyk, galėtų kuri laiką „pyktį nuleisti“ pats su savimi?

  • Kodėl kaip ir atsakingai už save moteriai vyras gali nurodinėti/nuspręsti, ką ji naudos gydymui, o ko ne?

  • Ir kodėl vis dar ta pati lyg ir absoliučiai adekvati veiksmuose moteris šeimoje neturi teisės priimti sprendimų pati?

P/S. Ir vėl nepatikėsit – viename gydymo etapų HORMONINĖS žvakutės netgi labai padėjo.

*buvo papildomų rizikos veiksnių.

** jų gali atsirasti ne tik dėl perimenopauzinių pokyčių.

*** gali atsitikti ir prieš menopauzę (paskutines gyvenimo mėnesines), ir po jos.

Prabilk, nes jau laikas

63.png

Jauna moteris. Pirmagimį gimdė prieš tris mėnesius, dabar norėtų pakalbėti apie lytinius santykius po gimdymo. Trys mėnesiai yra plius minus dvylika savaičių, fiziškai sveika, viskas kaip ir ok.

Jau žiojamės skelti džiugią odę apie lytinių santykių po gimdymo „kai-jei-už-prieš-pozos-lubrikacija-saugumas-pavojai-artumas-kliūtys…“, kai staiga suprantame, kad kažkas čia ne taip. Dar keli, dažniausiai jokių įtarimų nekeliantys kontroliniai klausimai, kai „kažkas čia ne taip“ paaiškėja: smegenis gręžia vyras, nes gi „jau laikas“.

Na vat ir netikėk prietarais, kad bėda (šį kartą - klinikinės situacijos) nevaikšto po vieną. Dar vienas gyvenimo burbulas, kurį pateikė diena. Tik šitas nepanašus į tą, piešiamą atvirukuose. Šitas kitoks, įskilęs. Čia kai pamatai, kad IR VĖL kažkur yra sušvilpta informacijos sklaidos spraga, nes va šio burbulo ji tiesiog nepasiekė. Jokiais kanalais. Nes šiam burbului „JAU LAIKAS“ yra lygu „TAIP REIKIA“, nors visa esybė rėkia – „dar negaliu!“.

Žinutė paprasta.

LYTINIAI SANTYKIAI PRIEŠ JŪSŲ VALIĄ YRA SEKSUALINIS SMURTAS.

TAI YRA SEKSUALINIS SMURTAS NET IR TADA, KAI „JAU LAIKAS“ YRA JŪSŲ VYRAS.

Santuoka nereiškia neginčijamos partnerio teisės į jūsų kūną, o „jau laikas“ nėra privaloma pareiga.

Praėjus 2-3 mėnesiams po gimdymo, net aštuonios iš dešimties moterų sekso vis dar nenori. Beveik 40 proc. jo nenori ir po pusės metų, nors tuo metu lytiškai aktyvios tampa jau beveik visos. Kai kurios nurodo, kad lytinius santykius po gimdymo pradeda tik dėl to, kad patenkintų savo partnerį ir (ar) nesijaustų atstumtos, nors vis dar nesijaučia jiems pasiruošusios.

Jei jums kyla klausimų, kada lytiniai santykiai yra smurtas, visada galima pasitarti – www.prabilk.lt

Ir dar. Lapkritis žymus ne tik Black Friday žaidynėmis. Jis duoda pradžią tarptautinei socialinei akcijai - 16 pasipriešinimo smurtui prieš moteris dienų. Gyvenimas rodo, kad kol kas Black Friday laimi...

P/S. Beje, kolegos, moterys sako, kad mes apie lytinį gyvenimą po gimdymo su moterimis nekalbam. Taip sako trys iš keturių. Negerai kažkaip gaunas.

P/P/S. Dėde, šį kartą su tuo „jau laikas“ - nepaeis. Pasistengėm.

bottom of page