top of page

Kokie yra gimdos kaklelio vėžio simptomai?

Ankstyvosiose stadijose gali nebūti jokių gimdos kaklelio vėžio simptomų, o vėlyvosiose jie bus labiau netipiniai. Pirmas ir turbūt vienintelis ankstyvas simptomas yra kraujavimas ar tepliojimas kraujingomis išskyromis iš makšties ne mėnesinių metu arba kraujavimas pomenopauzėje. Ypač siūlome atkreipti dėmesį, jei pakraujavimų atsiranda po lytinių santykių. Visi kiti simptomai dažniau atsiranda, kai liga jau pažengusi: stebimos nuolatinės gausios vandeningos, panašios į mėsos nuoplovas itin nemalonaus kvapo išskyros, lytiniai santykiai tampa skausmingi, atsiranda skausmai pilvo apatinėje dalyje, vėliau ir visame mažajame dubenyje, tirpsta ir tinsta kojos. Inkstų skausmai ar tuštinimosi bei šlapinimosi sutrikimai rodo, kad liga jau bus labai išplitusi.

Kaip išvengti gimdos kaklelio vėžio?

Gimdos kaklelio vėžio prevencija yra įvairialypė. Pirminę profilaktiką apima būdai, mažinantys užsikrėtimą ŽPV ir jo persistavimą: neatsakingų, ankstyvų lytinių santykių vengimas, barjerinės kontracepcijos naudojimas (prezervatyvai mažina tikimybę užsikrėsti ŽPV, tačiau jos nepanaikina),  žalingų įpročių, ypač rūkymo, atsisakymas, saiki partnerių kaita ir svarbiausia - vakcinacija.

Vakcinacija žmonėms efektyviausia jauname amžiuje dar nepradėjus lytinio gyvenimo, tačiau prasminga bei galima ir vyresniems žmonėms.

Lietuvoje pagal vaikų profilaktinių skiepų kalendorių nuo 2016 metų nemokamai skiepijamos visos 11 metų mergaitės dvejomis vakcinos dozėmis. Dviejų dozių vakcinacija yra pakankama visoms mergaitėms iki 14 metų imtinai.

Vyresnėms nei 14 metų mergaitėms ir moterims rekomenduojamas skiepijimas trijomis vakcinos dozėmis. Svarbu paminėti, jog visi šie būdai sumažina tikimybę susirgti gimdos kaklelio vėžiu, tačiau jos pilnai nepašalina, todėl svarbi ir profilaktinė patikra dėl gimdos kaklelio vėžio, net ir pasiskiepijus.

Nuo 2023 metų vasario mėnesio Lietuvoje nemokamai vakcina nuo ŽPV skiepijami ir berniukai. Jiems vakcinacijos planas yra toks pats, kaip ir tokio paties amžiaus mergaitėms.

Šiuo metu Lietuvoje vaikams kompensuojamos vakcinos nuo ŽPV preparato charakteristikų santraukoje (informaciniame lapelyje) yra parašyta, kad vakcinacija yra skirta asmenims nuo 9 metų amžiaus ir yra ištirta su 9-26 metų berniukais ir vyrais bei 9-45 metų mergaitėmis ir moterimis.

Daugiau apie vakcinacijos galimybes jauniems žmonėms skaitykite čia: ŽPV profilaktika | Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos (lrv.lt)

bottom of page