Kokie yra gimdos kaklelio vėžio simptomai?
Ankstyvosiose stadijose gali nebūti jokių gimdos kaklelio vėžio simptomų, o vėlyvosiose jie bus labiau netipiniai. Pirmas ir turbūt vienintelis ankstyvas simptomas yra kraujavimas ar tepliojimas kraujingomis išskyromis iš makšties ne mėnesinių metu arba kraujavimas pomenopauzėje. Ypač siūlome atkreipti dėmesį, jei pakraujavimų atsiranda po lytinių santykių. Visi kiti simptomai dažniau atsiranda, kai liga jau pažengusi: stebimos nuolatinės gausios vandeningos, panašios į mėsos nuoplovas itin nemalonaus kvapo išskyros, lytiniai santykiai tampa skausmingi, atsiranda skausmai pilvo apatinėje dalyje, vėliau ir visame mažajame dubenyje, tirpsta ir tinsta kojos. Inkstų skausmai ar tuštinimosi bei šlapinimosi sutrikimai rodo, kad liga jau bus labai išplitusi.
Kaip išvengti gimdos kaklelio vėžio?
Gimdos kaklelio vėžio prevencija yra įvairialypė. Pirminę profilaktiką apima būdai, mažinantys užsikrėtimą ŽPV ir jo persistavimą: neatsakingų, ankstyvų lytinių santykių vengimas, barjerinės kontracepcijos naudojimas (prezervatyvai mažina tikimybę užsikrėsti ŽPV, tačiau jos nepanaikina), žalingų įpročių, ypač rūkymo, atsisakymas ir svarbiausia - vakcinacija.
Vakcinacija efektyviausia jauname amžiuje dar nepradėjus lytinio gyvenimo, tačiau prasminga bei galima ir berniukams bei vyresniems žmonėms.
Lietuvoje pagal vaikų profilaktinių skiepų kalendorių nuo 2016 metų nemokamai skiepijamos visos 11 metų mergaitės dvejomis vakcinos dozėmis, jos apsaugo nuo dažniausių, tačiau ne nuo visų AR ŽPV tipų.
Vyresnėms nei 14 metų mergaitėms ir moterims rekomenduojamas skiepijimas trijomis vakcinos dozėmis. Svarbu paminėti, jog visi šie būdai sumažina tikimybę susirgti gimdos kaklelio vėžiu, tačiau jos pilnai nepašalina, todėl svarbi ir profilaktinė patikra dėl gimdos kaklelio vėžio, net ir pasiskiepijus.