top of page

Kas yra gimdos kaklelio vėžys ir kaip jis vystosi?

Plotas, kuriame gimdos kaklelio ląstelės dažniausiai supiktybėja, vadinamas transformacijos zona. Šis plotas supa gimdos kaklelio angą. Transformacijos zonoje esančios ląstelės yra jautriausios, veikiant žalojantiems veiksniams jos pakinta ir pradeda nekontroliuojamai dalintis. Pirmiausiai pažeidžiamos arčiausiai gimdos kaklelio paviršiaus esančios ląstelės, kurios, besidaugindamos, apima vis gilesnius sluoksnius. Kol pažeidimas nėra paveikęs pamatinės membranos – diagnozuojami ikivėžiniai gimdos kaklelio pokyčiai, o peraugus šią membraną, jau diagnozuojamas invazinis gimdos kaklelio vėžys. Invazinio gimdos kaklelio vėžio metu navikinės ląstelės perauga sveikus gimdos kaklelio audinius, vėliau – ir greta esančius organus, patenka į kraujotaką bei limfinę sistemą, išplinta į limfmazgius bei toliau esančius organus, kur toliau dalinasi.

Lasteles1.jpg

Kas sukelia gimdos kaklelio vėžį?

Didžiausias gimdos kaklelio vėžio rizikos veiksnys – ilgai išliekanti aukštos rizikos žmogaus papildomos viruso (AR ŽPV) infekcija. ŽPV į gimdos kaklelį patenka lytinių santykių metu.

AR ŽPV sukelia ne tik gimdos kaklelio, tačiau ir vulvos, gerklų, varpos ir išangės piktybinius susirgimus. Mažos rizikos žmogaus papilomos virusai (MR ŽPV) sukelia minėtų lokalizacijų karpas. 

Šiandien žinoma daugiau nei 150 ŽPV tipų, tačiau tik dalis jų sukelia gimdos kaklelio piktybinius pakitimus – šie virusai vadinami aukštos rizikos (AR) ŽPV. Dažniausiai gimdos kaklelio vėžį sukelia 16 ir 18 AR ŽPV tipai, nors tokių virusų, kurie gali sukelti vėžį, šiandien žinoma ne mažiau nei 14.

ŽPV infekcija bent kartą gyvenime užsikrečia beveik kiekvienas lytinį gyvenimą gyvenantis žmogus (8 ar 9 iš 10), tačiau dažniausiai virusas išnyksta ar pasišalina, o žmogus apie infekciją niekada nesužino. Partneriai šiais virusais dalinasi artimo kontakto metu. Priežastys, dėl ko virusas išlieka ir sukelia pakitimus gimdos kaklelio ląstelėse, nėra visuomet tiksliai žinomos.

Riziką didina:

  • ankstyvi lytiniai santykiai;

  • didelė lytinių partnerių kaita;  

  • infekuotumas keliais skirtingais AR ŽPV tipais;

  • rūkymas (mažina vietinį gimdos kaklelio imuninį atsaką);

  • ilgalaikis hormoninės kontracepcijos vartojimas ŽPV infekuotoms moterims (> 5 metus);

  • imunodeficitinės būklės (pvz.: ŽIV);

  • lytiškai plintančios infekcijos;

  • didelis gimdymų skaičius (> 3 ar kai pirmas gimdymas įvyksta iki 17 metų amžiaus);

  • rūkymas, mitybos nepakankamumas ar viršsvoris.

Dar daugiau lasteliu.jpg
bottom of page