top of page

Karalienė Barbora

17.png

Pasak amžininkų, Barbora Radvilaitė buvusi labai graži moteris – tiems laikams aukšta (apie 162 cm), liekna, šviesiaplaukė ir baltų dantų. Ištekinta buvo gana anksti - 17 metų, o gal net ir 14 metų amžiaus (dėl jos gimimo metų iki dabar nesutariama). Našle tapo praėjus vos penkeriems metams ir visai netrukus tapo Žygimanto Augusto viso gyvenimo moterimi.

Barboros gyvenimas buvo apsuptas daugybės mitų ir gandų, kone visą savo gyvenimą ji buvo lydima skandalų verpeto. Lietuvos didžiąja kunigaikštiene bei Lenkijos karaliene ji vis tik tapo, tačiau jau po penkerių mėnesių mirė. Remiantis mokslininkų tyrinėjimais ir Lietuvos gydytojų konsiliumo išvadomis, Barbora Radvilaitė galėjo sirgti gimdos kaklelio vėžiu.

1931 m. Vilniaus katedroje atrasta sidabro lentelė, kurioje iškalti žodžiai, jog karalienė mirusi 28-erių metų.

Tuo metu apie ligų prevenciją, ligos rizikos veiksnius ir patikros programas niekas dar net nesapnavo.

Barbora Radvilaitė – Vikipedija (wikipedia.org)

Jūs rimtai?

18.png

Lietuva turi PENKIAS (!) patikros programas SUAUGUSIESIEMS:

 • Gimdos kaklelio vėžio prevencijos

 • Krūties vėžio prevencijos

 • Storosios žarnos vėžio prevencijos

 • Širdies ir kraujagyslių ligų prevencijos

 • Prostatos vėžio prevencijos (šita tik vyrams, bet moterys „TIK SAU“ turi net dvi programas – 2:1)

Visos prevencinės programos skirtos MAŽINTI SERGAMUMĄ tam tikra liga IR MIRTINGUMĄ nuo jos. Nepatikėsit, jos tikrai veikia! Tik ateiti reikia.

Pasirodo, pagrindinės priežastys, kodėl Jūs, moterys, nedalyvaujat gimdos kaklelio vėžio patikros programoje, yra emocinės: BAIMĖ, kad bus rasti pakitimai gimdos kaklelyje, arba NERIMAS dėl nemalonių pojūčių procedūros metu.

Jūs rimtai?

O BAIMĖS AR NERIMO PALIKTI ARTIMUOSIUS ANKSTI, JEI LIGA BUS PRAŽIŪRĖTA, NĖRA?

Ligų prevencijos programos | VLK (lrv.lt)

Justinos_Vaitiekunaites_2015.pdf (lsmuni.lt)

Organised Versus Opportunistic Cervical Cancer Screening in Urban and Rural Regions of Lithuania - PMC (nih.gov)

Mokykloje šito nemoko, nes sekso nėra

Jei esate lytiškai aktyvios merginos, net jei ir nejaučiat jokių nemalonių simptomų, iki 25 metų kas metus rekomenduojama tikrintis dėl lytiškai plintančių infekcijų. Prioritetų sąraše - chlamidijozė ir gonorėja.

Nuo 25 metų pirminės sveikatos priežiūros centro, kuriame lankotės, komanda PRIVALO Jus pakviesti atlikti pirmąjį gimdos kaklelio vėžio prevencijos tyrimą NEMOKAMAI. Jei nepakvietė, PRIMINKIT jiems. Jei nesilankot niekur – pradėkit lankytis.

O dabar - INFORMACIJA TĖVAMS, KURIE ŽINOTI NENORI.

Kas trečias mokyklos „vyresniokas“ jau yra turėjęs lytinius santykius.

Kada spėjo? Merginų debiuto vidurkis – 17 metų, vaikinų – 16 metų. Ir dar jaunuoliai sako, kad jūs APIE TAI su jais kalbėtis nenorit. O mokyklose irgi paklausti nėra ko.

Bet klausimus galima užduoti mums – gimdoskaklelis@gmail.com

Adolescents (cdc.gov)

Sexual behavior of Lithuanian high school students - PubMed (nih.gov)

19.png

Visi yra vienodai svarbūs ir svarbesnių už svarbius čia nėra

VLK.png

„Kodėl skiepyti berniukus, jei vakcina yra nuo gimdos kaklelio vėžio?“, - dažnai išgirstame klausimą.

Ir tai yra vienas didžiausių MITŲ, sklandančių viešojoje erdvėje.

Atsakome:

 1. Vakcina yra NE NUO GIMDOS KAKLELIO VĖŽIO, O NUO ŽMOGAUS PAPILOMOS VIRUSŲ (ŽPV), kurie yra pagrindinis gimdos kaklelio vėžio rizikos veiksnys ir sukėlėjas.

 2. Tie patys žmogaus papilomos virusai dar gali būti GERKLŲ, IŠANGĖS, VARPOS, MAKŠTIES, VULVOS VĖŽIO SUKĖLĖJAI... Na toks nelabai mielas virusas. Tikras bjaurybė, jei jau taip visai atvirai.

 3. Gal ir nereikėtų skiepyti tų berniukų, jei būtų paskiepijamas pakankamas kiekis mergaičių (taip mergaitės apsaugotų berniukus), bet kadangi nėra, tai bandos imunitetas jiems nesuveiks, o varpą, gerklas ir išangę berniukai vis tik turi… Ir dar, santykius beveik visi kažkada turi savo gyvenime, o jų metu tuo virusu ir dalinasi.

NEMOKAMA vakcinacija nuo ŽPV tik mergaitėms ir tik vienuolikmetėms Lietuvoje vykdoma nuo 2016 metų. Berniukams – nevykdoma jokia. Kol kas. Suskaičiavome, kad pasaulyje jau 55 šalys vykdo lyčiai neutralią vakcinaciją nuo žmogaus papilomos virusų. Nes va to bandos imuniteto niekaip nesukuria kol kas. Ką reiškia lyčiai neutrali? Ogi kai visi yra vienodai svarbūs. Ir mergaitės, ir berniukai.

Lietuvos akušerių ginekologų draugija (LAGD) ne kartą kreipėsi į SAM dėl vakcinacijos programos tobulinimo galimybių Lietuvos jaunuoliams. Paskutinį kartą, 2021 metų liepos mėnesį, rašėme:

„LAGD, įvertinusi ŽPV paplitimo duomenis pasaulyje ir Lietuvoje, remdamasi kitų šalių farmakoekonominiais skaičiavimais, stebėdama ne tik gimdos kaklelio, bet ir kitų lokalizacijų vėžio, kuriuos sukelia ŽPV infekcija, didėjantį dažnį bei pasaulyje jau registruojamą infekcijų ir ikivėžinių pažaidų, į kuriuos nukreiptas vakcinos veikimas, mažėjimą, rekomenduoja:

 • Į nacionalinį Lietuvos imunoprofilaktikos kalendorių įtraukti skiepijimą devynvalente vakcina;

 • Apsvartsyti galimybę skiepyti ne tik mergaites, bet ir berniukus“.

 

Savo teiginius pagrindėme NET DEVYNIŲ puslapių raštu. Simboliška, vakcina - irgi prieš DEVYNIS ŽPV tipus.

Apie tai, kodėl tą darėm ir kodėl tai yra verta, dar tikrai parašysim kituose savo įrašuose. Bet gal pagaliau pavyks? NES….

2023 METŲ PSDF BIUDŽETE ATSIRADO TOKIA EILUTĖ: NUMATOMA IR MERGAITES, IR BERNIUKUS SKIEPYTI DEVYNVALENTE VAKCINA NUO ŽPV.

Tikėtina, užimsim tik 56 vietą, bet džiaugsmo tiek, lyg būtume pirmi.

O DABAR, JEI GALIT, VLK, NEPERSIGALVOKIT, KĄ?

Kad aš sergu, kalti abejingi daktarai

Net 64 proc. moterų, kurioms buvo diagnozuotas gimdos kaklelio vėžys, neatliko profilaktinių patikros tyrimų rekomenduojamu intervalu.

ŠEŠIOS IŠ DEŠIMTIES!!!  Nes tiesiog neatėjo laiku.

„Daktarų abejingumas ir ilgas kelias patekimas iki jų daugiausia ir atbaido žmones“, - rašo Daiva.

Ok, išgirdom ir skaitom, ką byloja statistika....

Kas trečia moteris sako, kad ji:

 1. Neturi laiko dalyvauti patikros programoje

 2. Nedalyvauja, nes negali pasirinkti gydytojo lyties

 3. Labai ilgos eilės pas gydytojus

22.png

Apie abejingumą nerašo. Gal nepklausėm teisingai, BET... na neįtikinsit mūsų niekaip, kad pasirenkat sirgti tik todėl, kad kalti abejingi daktarai... O kelias gimdos kaklelio vėžio profilaktiniam tyrimui atlikti yra bene pats trumpiausias. Tai?

Na gerai, yra organizacinių problemų, yra klaidų, atliekant tyrimus, jas žinom ir sprendžiam, apie jas dar kalbėsim, bet „neisiu, nes abejingi daktarai“...???  Na, baikit jau.

Dar kartą primename.

Lietuvoje gimdos kaklelio vėžio patikros programa vykdoma VISOMS moterims nuo 25 metų.

Juk net siuntimo nereikia.

Screening-Preventable Cervical Cancer Risks: Evidence From a Nationwide Audit in Sweden | JNCI: Journal of the National Cancer Institute | Oxford Academic (oup.com)

Justinos_Vaitiekunaites_2015.pdf (lsmuni.lt)

Apmaudi klaida ar apgalvotas melas?

24.png

Kiek klaidingų teiginių gali būti viename reklaminiame įraše FB sveikatos puslapyje, kai įraše dar ir parašyta „Remiama”?

Mes suskaičiavome KETURIS… Na ok, tiek to - TRIS. Gal ir nedaug, bet jei jie yra kritiškai svarbūs, tada - labai daug. Viliamės, kad tai tik apmaudi klaida, nes kitaip… na, mūsų neuronai kategoriškai atsisako net apsvarstyti galvoti apie tai.

Įrašas skelbia:

„…Visgi, jei norite būti 100% tikra dėl gimdos kaklelio vėžio prevencijos, rekomenduojame rinktis privačią medicinos įstaigą ir atlikti ne tik ŽPV tyrimą, bet ir citologinį gimdos kaklelio ląstelių būklės įvertinimo tyrimą ...X... metodu. Valstybės finansuojamas ŽPV ištyrimas …. neparodo, kokia šiandien yra Jūsų gimdos kaklelio būklė. Tai galima įvertinti tik citologinio gimdos kaklelio ląstelių tyrimo metu. Pasirinkus …X… metodą, iš vieno tepinėlio galima atlikti abu tyrimus – ir ŽPV, ir citologinį ištyrimą”.

Prisėdome, neskubėdami perskaitėme kokius visus 53 kartus. Paprašėme, kad paskaitytų dar bent 53 žmonės (principe, kone didinom reklaminę sklaidą J) ir pateikiame bendrą teksto suvokimo interpretaciją - valstybinėse įstaigose teikiamos nekokybiškos paslaugos ir ten besilankanti moteris nebus 100% tikra dėl gimdos kaklelio prevencijos (?!?!), nes:

 1. Jose neatliekamas skystosios terpės citologinis tyrimas iš tos pačios terpės, kaip ir ŽPV tyrimas.

 2. Gimdos kaklelio būklė gali būti įvertinama tik citologinio gimdos kaklelio ląstelių tyrimo metu, kitų būdų nėra.

 3. Metodą tyrimams atlikti reikia pasirinkti tą, kuris yra reklamuojamas remiamame puslapyje.

Šaržuodami apibendrinam: valstybinės įstaigos yra tikros sukčiuvienės, kuriose daromas TIK ŽPV tyrimas, o nėra kartu daromas svarbiausias skystosios terpės citologinis tyrimas, įvertinantys gimdos kakelio „būklę“ ...X... metodu, ir moteris jokiu būdu negali būti 100% tikra dėl jose atliekamos gimdos kaklelio vėžio prevencijos, nes tikra gali būti tik jei lankysis privačiose įstaigose, kurios yra tiesiog arfomis grojančių telepatų angelų rezidencija, nes tik jose daromas tas svarbiausias skystosios terpės citologinis tyrimas iš to pačio mėginio (skamba lyg net, ko gero, tikrai nemokamai, tikrai papildomai nekainuoja) ir tik TAS tyrimas, atliekamas ...X... metodu, parodo gimdos kaklelio „būklę, nes medicina yra tokia bejėgė, kad vos ne vos atrado tik tą vieną stebuklingą metodą (na gerai, čia gal perspaudėm, nes vis tik ten buvo reklama, o reklamuoti galima kokį tik nori kliniškai patvirtintą metodą :), juolab, kad viskas su tuo reklamuojamu …X… metodu yra gerai).

Tai dabar aiškiname ir suklaidintam skaitytojui (nes komentarų skiltyje iš karto atsirado klausiančiųjų, kiek gi ta valstybės klaida, kai neatliekamas tas svarbiausias citologinis tyrimas, kainuoja), ir sveikatos specialistams, kurie, labai viliamės, informaciją klaidingai pateikė dėl apmaudžios klaidos (juk tekstą rašė sveikatos specialistai, ar ne?)

Tai štai. VISOMS MOTERIMS NUO 35 METŲ kas 5 metus priklauso NEMOKAMAS ištyrimas dėl infekuotumo didelės rizikos ŽPV (DR ŽPV), kuris yra pagrindinis gimdos kaklelio vėžio rizikos veiksnys. VISOMS MOTERIMS, kurioms yra aptinkamas DR ŽPV, NEMOKAMAI atliekamas CITOLOGINIS TYRIMAS iš tos pačios skystosios terpės tyrimo, kuriame buvo ieškoma ir ŽPV.

N E M O K A M A I. V A L S T Y B I N Ė S E   Į S T A I G O S E. Ir ne visai valstybinėse, jei jos turi sutartį su VLK.

Jei diagnozuojamas infekuotumas ŽPV ir aptinkami gimdos kaklelio ląstelių citologiniai pokyčiai, moteris dažniausiai siunčiama atlikti KOLPOSKOPIJOS TYRIMO, kurio metu iš pakitusių gimdos kaklelio plotų imama biopsija ir tik tada vertinama „gimdos kaklelio būklė“. Citologinio tyrimo įvertinti „būklei“ – nepakanka. Citologinis tyrimas tik „užveda ant kelio“ jus konsultuojantį specialistą, OGIKĄGITOLIAUDARYTI.

Sutinkame, kad VLK puslapyje paskelbtas ištyrimo protokolas vis dar nėra visai tobulas, šiuo metu, tikėtina, yra gana karštame tobulinimo procese, BET DAR KARTĄ PABRĖŽIAME, kad valstybinėse įstaigose ar tose, kurios turi sutartį su VLK, pirminės gimdos kaklelio ikivėžinių būklių ir vėžio patikros tyrimai jums bus atlikti VISI IR NEMOKAMAI. Tik ateiti reikia.

 k (lrv.lt)

Truputį gal diskriminacija?

Apie vakcinaciją nuo žmogaus papilomos viruso ir jos svarbą kalbame tikrai daug, bet klausimų ir toliau sulaukiame išties nemažai. Į kelis, dažniausiai užduodamus, atsakome čia. Žinosime visi, jei žinia pasidalinsite ir su draugais.

 1. Ar vyresnė nei 11 m. amžiaus mergaitė gali būti skiepijama nemokama vakcina nuo ŽPV?

GALI.

Mergaitės  gali būti skiepijamos iki kol joms sueis 18 metų, BET YRA SĄLYGŲ:

 • Mergaičių vakcinacija LT pradėta 2016 m. rugsėjo 1 d. Visos vyresnės mergaitės, kurioms tą dieną buvo 11 metų ir mažiau, gali būti skiepijamos, sudarius joms individualų skiepijimų kalendorių.​

42.png

PAVYZDYS Nr.1. Pas jus atvyko mergaitė, kuriai konsultacijos metu yra 13 metų. Jūs ją galite skiepyti, nes 2016 m. rugsėjo 1 d. jai buvo mažiau nei 11 metų. Skiepijate ją dvejomis nemokamomis vakcinos dozėmis.

PAVYZDYS Nr.2. Mergaitei 15 metų, ji su tėvais skiepytis vakcina nuo ŽPV apsisprendė tik dabar. Sudarius individualų skiepijimo kalendorių, jai bus reikalingos trys, o ne dvi vakcinos dozės. Dvi dozės jai bus kompensuojamos, už trečiąją dozę teks sumokėti.

 • Jei atsitiko taip, kad mergaitė pirmąją doze pasiskiepijo mokamai, kitą (ar kitas) TOS PAČIOS VAKCINOS dozes ji gaus nemokamai. Tik ji turi būti nuo 11 iki 18 metų amžiaus ir svarbu nepamiršti vakcinacijos kalendoriaus plano pagal amžių.

 • Vyresnės nei 18 metų mergaitės nemokamai neskiepijamos. Jos gali skiepytis, tik už vakcinaciją reikės mokėti.

 

2. Ar vyresnis nei 11 m. amžiaus berniukas gali būti skiepijamas nemokama ŽPV vakcina?

IR TAIP, IR NE.

 • TAIP, jei 2023 m. vasario 1 d jam buvo 11 metų ir mažiau (būtent tą dieną Lietuvoje buvo pradėti skiepyti berniukai).

PAVYZDYS: 12 metų berniukas ateina skiepytis 2023 m. balandžio 12 d. Išsiaiškiname, kad 12 metų berniukui suėjo šių metų vasario 20 d. Berniuką galima skiepyti, nes 2023 m. vasario 1 d. jam dar buvo 11 metų, t.y. 12 metų jam suėjo vėliau, nei Lietuvoje buvo pradėta berniukų vakcinacija.  

 • NE, jei 2023 m. vasario 1 d jam jau buvo 12 ir daugiau metų. Truputį gal diskriminacija, bet išaugsim ir iš šito reikalo kada nors.

P/S – MIELI MŪSŲ ŠEIMOS GYDYTOJAI, AR SAKĖME JUMS, KOKIE ESATE MUMS SVARBŪS? JŪSŲ DARBAS MUMS – NEĮKAINOJAMOS VERTĖS.

ŽPV profilaktika | ) visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos (lrv.lt)

Kaip gerai, kad ne man

66.png

Onkologinė liga pirmiausiai yra didžiulis iššūkis sergančiam žmogui. Gali bandyti rodyti pasauliui, koks esi drąsus, išvermingas, kaip puikiai tau sekasi kovoti su liga, dalinti įkvepiančius interviu ar kelti nerealias nuotraukas į viešą edrvę, bet visada, VISADA už vizualiai stipraus fasado yra kokios trys tonos ašaromis suvilgytų pagalvių, nesuskaičiuojamas valandų skaičius, derantis su pasauliu, likimu, dievu ar dar kažkuo, siūlant bet ką už iliuziją į sveikatą, kalnas pykčio, kodėl man, kaip ir kas dėl to kaltas, ir dar daug kitų emociškai katastrofiškų momentų, kurių niekas nemato.

Dar tai yra didžiulis iššūkis šeimai. Žinia smogia ne mažiau, nei Barstyčių akmuo, užvirtęs ant galvos. Kai reikia perdėlioti, perplanuoti, susikaupti, ištverti, o svarbiausia – lygiai taip pat susirinkti save iš gabaliukų, derėtis, neigti, pykti, susitaikyti ir kažkaip išbūti nesubyrėjusiam.

Dar tai kartais yra iššūkis gydytojams, kadangi liga ligai nelygu ir reikia surasti geriausią įmanomą gydymą, kuris ne visada būtinai atitinka algoritmus. Bet gydytojams tai yra tiesiog darbas, dar viena klinikinė situacija, nors ir labai tikimasi, kad jie turi verkti ar taip pat aštriai išgyventi ligą kartu.

Faktas, kartais dėl pacientų jie verkia, bet dažniau palūžta iš nuovargio, perdegimo, bejėgiškumo, laiko stokos šeimai ir sau, kai meilę darbui žudo biurokratija, absurdiški reikalavimai, akmeninis vadovas ar regimybė, kad jie yra superžmonės robotai, kurie gali viską, visada ir visaip.

Visiems kitiems tai yra tik statistika. Kažkam – pinigų kiekis, kurį reikia paskirti ligai gydyti, kažkam – duomenų analizė, kurią reikia pateikti, apibendrinant metus, dar kažkam – lovadienių skaičius...  Kažkas, tikėtina, aukos sergančiąjam, kai bus koks vilties koncertas, kažkas pritars teigiantiems, kad valdžia niekuo nesirūpina, kažkas žinos, kad „jis pats kaltas dėl ligos“, dar kažkas supyks, kad jo mokesčiai švaistomi neaišku kam, bet visi, ABSOLIUČIAI VISI, garsiai ar tyliai pagalvos – KAIP GERAI, KAD TAIP NUTIKO NE MAN IR NE MANO ŠEIMAI.

Sausis yra žinomas kaip gimdos kaklelio vėžio prevencijos mėnuo.

Tai liga, kurios galima išvengti.

Jūs tiesiog tik mus girdėkit.

Avataras

67.png

Kai jau atrodė, kad diena bus tik varginančiai sunki, o viena akimi jau matėme save brendančius per pusnį namo, viena „linksmybė“ vis tik įvyko. Kaip kokia trelė į erdvę buvo išdainuotas kone klasika tapęs teiginys: „Jau aš tai jokios chĖmijos į save neleisiu. Gyvenu sveikai.“

Vat būtume sau tik palinksėję, pritardami žmogaus teisei apsispręsti pacituoti Konstituciją, jei ne viena smulkmenėlė.

Mergina, sėdinti prieš mus, turėjo tobulai ištatuiruotą odą. Gražios tattoo, neslėpsim, beveik meno kūrinys. Ir nemažas toks. Jei naudotume tą pačia formulę, kurios padedami skaičiuojame kūno nudegimo plotą, tai tattoo užimtų kone 18 procentų viso odos ploto. Net pavydu drąsos taip ir tiek puošti savo kūną.

Bet na vat neerzinkit tada mūsų su tuo „jau chĖmijos į save neleisiu“, kai vizualiai galėtumėte būti Avataro giminaičiu, patobulintu visokiais papildais, pripildais ir perpildais. Siūlome kitus atsakymo variantus: nenoriu, bijau, netikiu, nesąmonė, pagalvosiu, net neplanuoju, galų gale – ignoruokit suteiktą informaciją, tik ne – „gyvenu sveikai“.

Sausis yra mėnuo, kuomet apie gimdos kaklelio vėžį kalbame garsiausiai. Kasmet sausį yra minima šios ligos prevencijos savaitė. Neabejojama, kad mokslo sukurta „chĖmija“ gali padėti šios ligos išvengti. Nes chĖmija sukuria imunitetą, kurį sukurti organizmui ne visada pavyksta, net ir maudantis žiemą eketėje. Ta chĖmija vadinasi vakcinacija.

ŽMOGAUS PAPILOMOS VIRUSAS (ŽPV), perduodamas artimo kontakto metu, randamas kone visais gimdos kaklelio vėžio atvejais. Dar šis virusas gali būti makšties, vulvos, varpos, išangės ir gerklų vėžio sukėlėjas.

Šiandien mes žinome ne vieną infekcinio sukėlėjo sąlygotą vėžį. Pvz., kepenų vėžys gali atsirasti dėl hepatito B ir C virusų, Ebšteino Baro virusai gali būti limfinės sistemos vėžio priežastis, tačiau iš visų vėžių, kuriuos, kiek mes žinom, gali sukelti infekcijos, ŽPV sukelti vėžiai (žr. viena pastraipa aukščiau) užima antrą vietą. Ir labai konkuruoja su pirmos vietos „laimėtoju“ - Helicobacter pylori bakterijos sąlygotais skrandžio vėžiais.

P/S. O šiaip - komplimetas tattoo meistrui. Galėtų net kokiam Luvrui ką nors nupiešti, nesislapstęs kamurkėj…

The importance of tattoo pigment in sentinel lymph nodes - PubMed (nih.gov)

Distribution of nickel and chromium containing particles from tattoo needle wear in humans and its possible impact on allergic reactions - PubMed (nih.gov)

Tattoo Pigments Are Observed in the Kupffer Cells of the Liver Indicating Blood-Borne Distribution of Tattoo Ink - PubMed (nih.gov)

bottom of page