top of page

Kaip dažnai? 

Gimdos kaklelio vėžio nustatymo metu, nuo 1 iki 3 proc. moterų būna nėščios arba vėžys joms diagnozuojamas iki 12 mėnesių po gimdymo. Kitais skaičiais - gimdos kaklelio vėžys diagnozuojamas 0,8 - 1,5 iš 10000 gimdymų. 

Ligos stadija, priežastys ir prognozė yra panašios kaip ir nenėščių moterų. 

Picture1.png

Nėštumo įtaka ligos prognozei

Duomenų, kad nėštumas skatintų gimdos kaklelio progresavimą - nėra. Nėščiosios ligos ir gyvenimo prognozė, sergant gimdos kaklelio vėžiu, yra tokia pati, kaip ir nenėščios moters, esant tokiai pačiai ligos stadijai, auglio tipui ir dydžiui. Nuo ligos priklausomas išgyvenamumas nepriklauso nuo nėštumo laiko, kada diagnozuotas gimdos kaklelio vėžys. 

Gydymas ir nėštumo priežiūra

Gimdos kaklelio vėžio diagnozavimas nėštumo metu sukelia nerimą ne tik moteriai ir jos šeimai (tęsti ar nutraukti nėštumą), bet ir eilę svarstytinų sprendimų bei klausimų medikams (įvertinti gydymo atitolinimo riziką moters sveikatai, parinkti gydymo bei nėštumo užbaigimo taktiką, numatyti gimdymo terminą).

Dažnu atveju, bet koks parinktas vėžio gydymas nėštumo metu, siekiant nėštumą išsaugoti, yra eksperimentinis, ypač kai navikas didelis. Gydymo efektyvumo įrodymų nepakanka. 

SVARBU

Jei yra diagnozuoti ir patvirtinti mikroinvazinio vėžio pokyčiai (Carcinoma in situ), invazinio vėžio rizika yra maža (mažesnė nei 5 proc.). Toks nėštumas gali būti tęsiamas iki gimdymo termino be didelės rizikos vėžiui progresuoti iki gilios invazijos. Jei yra abejonių dėl diagnozės patikimumo, galima svarstyti atlikti kūginę gimdos kaklelio biopsiją, tačiau jos metu ir po jos komplikacijų (savaiminio persileidimo, gausesnio kraujavimo) rizika siekia 20-33 proc.

Carcinoma in situ progresavimo nėštumo metu į invazinį vėžį rizika yra iki 0,4 proc. 

bottom of page