top of page

Gimdos kaklelio vėžys - lytiškai plintanti liga?

2.png

1974 metais viename svarbiausių medicinos bendruomenės žurnalų LANCET paskelbtas straipsnis “Gimdos kaklelio vėžys: lytiškai plintanti infekcija?” (angl. “Cancer of the cervix: a sexually transmitted infection?”). Akcentuota, kad lytinis aktyvumas yra vienas svarbiausių gimdos kaklelio vėžio vystymosi faktorių ir šiam teiginiui patvirtinti iškeltos dvi hipotetinės teorijos.

Pirmoji – gimdos kaklelio vėžiu dažniau serga tos, kurios anksti pradeda lytinį gyvenimą.

Antroji – gimdos kaklelio vėžiu dažniau serga tos, kurios turi daug lytinių partnerių arba jų partneris yra turėjęs daug lytinių partnerių.

Klausimas. Ar tai reiškia, kad lytinių santykių metu perduodama kažkokia infekcija, kuri sukelia gimdos kaklelio vėžį?

Šiandien mes žinome, kad didžiausias gimdos kaklelio vėžio rizikos veiksnys – DIDELĖS RIZIKOS ŽMOGAUS PAPILOMOS VIRUSAS, kurio ilgalaikis išlikimas gimdos kaklelio ląstelėse ir sukelia jų vėžinius pokyčius.

Žmogaus papilomos virusas į gimdos kaklelio ląsteles nukeliauja lytinių santykių metu!

Nuoroda į straipsnį LANCET žurnale čia.

Dinozaurai, viščiukai ir triušiai. Kodėl jie svarbūs?

Viskas pasikeitė, o gal prasidėjo, kai 19 a pabaigoje buvo garsiai įvardinta teorija, kad vėžius galimai sukelia įvairios infekcijos.

VIŠČIUKAI čia labai padėjo. Būtent jiems vėžinėse ląstelėse pirmą kartą nustatytas virusas. Rous Sarcoma.

TRIUŠIAI mums irgi labai padėjo. Jų odos papilomose, kurios neretai atrodė labai panašios į ragiukus, irgi aptikti virusai, kurie taip ir pavadinti - Papilomos virusais. Tai buvo 1933 metais.

Jei ne šie triušių papilomos virusai, gal iki dabar dar būtume ieškoję ir žmogaus papilomos virusų, kurių dabar jau priskaičiuojama arti 200 tipų. Gera žinia, kad ne visi jie yra vėžio sukėlėjai...

O DINOZAURAI čia tik dėl bendro išsilavinimo. Jie jau seniai išnyko, bet irgi sirgo vėžiais. Pirmos vėžinės ląstelės aptiktos būtent DINOZAURŲ, gyvenusių prieš 70-80 milijonų metų, fosilijose.

3.png

Virusai yra nepadoriai maži nepadorūs okupantai

4.png

Virusai yra labai, na net nepadoriai labai maži organizmai, daugumos jų paprastu mikroskopu net neįmanoma pamatyti. Čia ne musė, ir net ne uodas, kuriuos, pamatęs, gali nubaidyti.

Virusai turi savo DNR* ir RNR**, kurie yra apsupti baltymine danga. Kad galėtų daugintis (gaminti daugiau savo palikuonių), virusas turi įlįsti į gyvą ląstelę ir perimti jos gyvavimo mechanizmus, tai yra, jis ląstelę okupuoja sau. Medicinoje mes tokias virusų užkariautas ląsteles gražiai vadiname šeimininko ląstelėmis. Kai kurie virusai dauginasi įterpdami savo DNR (arba RNR) į šeimininko ląstelės DNR, o tai reiškia, perima jos valdymą. Kai pažeidžiama šeimininko ląstelės DNR, ląstelė gali suvėžėti...

DIDELĖS RIZIKOS ŽMOGAUS PAPILOMOS VIRUSAI, jei jie ilgai sėdi okupuotoje šeimininko ląstelėje, GALI SUKELTI VĖŽINIUS POKYČIUS. VISOSE LĄSTELĖSE, į kurias tik jiems patogu įlįsti.

* DNR – dezoksiribonukleorūgštis. Čia tripletiniu kodu yra užkoduota genetinė informacija, kuri perduodama dalijimosi metu naujoms ląstelėms, o per lytines ląsteles – individo palikuonims.

**RNR – ribonukleino rūgštis. Padeda realizuoti ląstelės genetinę informaciją, užkoduotą DNR azotinių bazių sekoje

Kas blogiau - virusai ar bakterijos?

Yra žinoma net ne viena viruso rūšis, kuri gali sukelti vėžį ar sudaro sąlygas greičiau jam vystytis.

Suskaičiuokim...

1. DIDELĖS RIZIKOS ŽMOGAUS PAPILOMOS VIRUSAS. Apie jį šiame puslapyje mes kalbėsim tikrai daug.

2. Ebšteino Baro virusai, kurie priklauso Herpes virusų šeimai.

3. Hepatito B ir C virusai.

4. Žmogaus imunodeficito virusas (ŽIV).

5. Žmogaus Herpes-8 virusas.

6. 1 tipo žmogaus T-limfotropinis virusas.

7. Merkelio ląstelių polivirusas.

8. ...?

O kur dar bakterijos? Pavyzdžiui, Helicobacter pylori, kuri, ilgai gyvuodama, gali būti skrandžio vėžio sukėlėja, ar kai kurie parazitai...

Beje, pasaulyje iš visų vėžių, kuriuos sukelia įvairios infekcijos, pirmauja Helicobacter pylori bakterijų ir žmogaus papilomos virusų sukelti įvairūs vėžiai... Ir vyrams, ir moterims...

Norintiems pasiskaityti apie blogus virusus ir bakterijas daugiau - čia.

5.png

Ne visi žmogaus papilomos virusai yra laaabai blogi, bet...

6.1.png

Ne visi žmogaus papilomos virusai yra labai blogi, vis tik, nei vieno jų draugija mes labai čia nesidžiaugiam ir tikrai nenorim būti jais infekuoti.

Žmogaus papilomos virusų yra didelė galybė, kone 200 tipų. Vieni plinta nelytiniu keliu, na, kad ir paspaudžiant ranką sveikinantis, kiti – lytiniu keliu. Apie juos mes čia kalbėsime daugiausiai.

Lytiniu keliu plintantys žmogaus papilomos virusai skirstomi į mažos rizikos ir į didelės rizikos.

Mažos rizikos lytiniu keliu plintantys žmogaus papilomos virusai taip vadinami todėl, kad jie, tikėtina, nėra vėžio rizikos veiksnys.

Didelės rizikos lytiniu keliu plintantys virusai taip vadinami todėl, kad jie gali būti vėžio rizikos veiksnys.

Ar žinojote, kad pasaulyje iš visų vėžių moterims ir vyrams, kuriuos sukelia infekcijos, KAS TREČIAS YRA DĖL ŽMOGAUS PAPILOMOS VIRUSO?

Norintiems paskaityti daugiau: Global Cancer Observatory

Šansų santykis...? Kas tai?

Galimybių santykis (angliškai odds ratio) arba šansų santykis – rizikos veiksnio veikiamų asmenų ir rizikos veiksnio neveikiamų asmenų šansų susirgti tam tikra liga santykis.

 

Šansų santykis apskaičiuojamas, lyginant galimybes, jog liga įvyks, veikiant tam tikram rizikos veiksniui, ir liga įvyks, kai rizikos veiksnio nėra.

 

PAVYZDYS.

Rūkymas sukelia plaučių vėžį. Plaučių vėžio rizika rūkantiems vyrams, palyginus su nerūkančiais, yra 8 kartais didesnė.

 

Didelės rizikos žmogaus papilomos virusas (DR ŽPV), jei jis išlieka ilgai, gali būti gimdos kaklelio vėžio priežastinis ryšys. Priklausomai nuo DR ŽPV tipo, rizika susirgti gimdos kaklelio vėžiu ilgai virusu infekuotoms moterims, lyginant su viruso neturinčiomis moterimis, gali padidėti ir daugiau nei 400 kartų…

 

Beje, šansų santykio rodiklis yra dažniausiai naudojamas epidemiologiniuose tyrimuose.

 

Apie virusus ir šansų santykius skaitykite čia.

7.png

Tikrai ne Herpes virusas

11.png

Kurį laiką buvo manoma, kad gimdos kaklelio vėžiui rastis vienas svarbiausių veiksnių yra genitalijų Herpes 2 tipo virusinė infekcija (1).  Šis Herpes viruso 2 tipas dažniau aptinkamas ir nustatomas lytinių organų srityje. Ir moterims, ir vyrams. Nes gi ir plinta dažniau lytinių santykių metu.

Hipotezę, kad ne Herpes, o žmogaus papilomos virusas (ŽPV) yra vienas pagrindinių veiksnių vystytis gimdos kaklelio vėžiui 1976 metais iškėlė profesorius Harald zur Hausen (2). Praėjus dar 23 metams patvirtinta, kad ŽPV infekcija aptikta 99,7 proc. moterų, sergančių gimdos kaklelio vėžiu (3).

Ilgai išliekanti ŽMOGAUS PAPILOMOS VIRUSO INFEKCIJA YRA PAGRINDINIS GIMDOS KAKLELIO VĖŽIO RIZIKOS VEIKSNYS.

P/S – profesorius Harald zur Hausen už šį atradimą 2008 metais buvo apdovanotas fiziologijos ir medicinos srities Nobelio premija.

  1. Cervical cancer: is herpes simplex virus type II a cofactor? - PubMed (nih.gov)

  2. Harald zur Hausen's Experiments on Human Papillomavirus Causing Cervical Cancer (1976–1987) | The Embryo Project Encyclopedia (asu.edu)

  3. Human papillomavirus is a necessary cause of invasive cervical cancer worldwide - Walboomers - 1999 - The Journal of Pathology - Wiley Online Library

Išsiskaičiuokim

Lietuvoje kas ketvirta 18-55 metų moteris yra infekuota didelės rizikos žmogaus papilomos virusu.  Čia tas pats virusas, kuris beveik visada randamas, kai sergi gimdos kaklelio vėžiu...

Prevalence and Risk Factors of HPV Infection among High-Risk Rural and Urban Lithuanian Women - Abstract - Gynecologic and Obstetric Investigation 2006, Vol. 62, No. 3 - Karger Publishers

13.png

Vyrai neserga gimdos kaklelio vėžiu

14.png

Vyrai neserga gimdos kaklelio vėžiu, nes jie neturi nei gimdos, nei gimdos kaklelio.

Bet jie serga gerklų vėžiu. Beveik 4-5 kartus dažniau nei moterys.

Septyniems iš dešimties, sergančiųjų gerklų vėžiu, pažeistose gerklų ląstelėse randamas didelės rizikos žmogaus papilomos virusas.

Trends in Human Papillomavirus–Associated Cancers — United States, 1999–2015 | MMWR (cdc.gov)

Beyond cervical cancer: burden of other HPV-related cancers among men and women - PubMed (nih.gov)

Kaip ŽPV mėgsta gerklę?

35.png

„O kaip ŽPV „mėgsta“ gerklę?“, - klausia Vaida, paskaičiusi įrašą apie tai, kas ką labiau užkrečia žmogaus papilomos virusu. Vyrai moteris, ar moterys vyrus.

Labai geras klausimas, kartu priminęs mums, kad vasaris yra burnos vėžio žinomumo mėnuo.

O atsakysime taip. Kuo toliau, tuo labiau mėgsta. Ir panašu, kad jei nieko nedarysim, mėgs dar labiau. Nes gerklų, ryklės ir burnos vėžių pastaruoju metu pasaulyje katastrofiškai daugėja. Vyrams čia „pasisekė“ labiau, nes gerklų vėžiu jie serga  beveik 4-5 kartus dažniau nei moterys. Tiesa, ne visi šie vėžiai yra dėl žmogaus papilomos viruso, bet beveik 7 iš 10 gali būti dėl jo.

Lietuva – ne išimtis. Duomenys ne patys naujausi, bet gerklų, ryklės ir burnos vėžių bendras skaičius per metus pas mus atsitinka apie 600 kartų, iš jų moterims - iki 100.

Net ir turint tokį patį lytinių partnerių skaičių per gyvenimą, vyrams ŽPV gerklėje aptinkamas dažniau. Tai čia kaip žvejyba. Moterims gal ir patinka, bet vyrams – labai labiau. Ir žuvys jų didesnės, ir pagauna jų daugiau J

Oraliniai santykiai yra kuo puikiausias kelias virusams įsitvirtinti burnaryklėj. Ne tik tiems, kurie gali sukelti vėžį, bet ir tiems, kurie užaugina karpas. O tada jau darbuojasi mūsų draugai „loristai”.

Keli skaičiai.

18-25 metų jaunuoliams kas 3 mėnesius ŽPV ieškota burnos ertmėje, prašant jų skalauti gerklę. Tai štai jaunuoliams bet koks ŽPV tipas išsiskalavo kas penktam, kai tuo tarpu merginoms – kas aštuntai. O pats agresyviausias ŽPV 16 tipas, kuris dažniausiai ir randamas, sergant burnaryklės vėžiu, vyrukams buvo rastas beveik 4 kartus dažniau. Beje, 3 proc. patyrinėtų 14-17 metų jaunuolių šis tipas ten taip pat rastas.

Išvados:

  1. Melas, kad oralinio sekso nėra ir jaunuoliai per pasimatymus laikosi tik už rankų.

  2. Vyrams oraliniai santykiai „kenkia“ labiau (čia taip tyliai mes, beveik nesigirdėjo).

Nacionalinis vėžio instituas

Higienos institutas

Oral Human Papillomavirus (HPV) Infection among Unvaccinated High-Risk Young Adults (mdpi.com)

Effect of vaccination against oral HPV-16 infection in high school students in the city of Cali, Colombia - ScienceDirect

bottom of page