top of page

Jei įsidėsit spiralę, jūsų hormonai nuvažiuos

53.png

„Labas, gal galit pakomentuoti šitą įrašą?“, – atskrieja žinutė. Kartu su ja, kaip suprantame, dalis įrašo, kuriame graži moteris kalba… turbūt pagrindinė mintis buvo apie botoksą, bet mums atsiųstoje įrašo dalyje dalinasi mintimis ir apie spiralę MIRENĄ.

Kas nežino, ši spiralė yra skirta ne vandeniui šildyti, o gydyti. Dažniausiai. Dar kontracepcijai gali būti skirta, ypač kai kontracepcija reikalinga tada, kai moteriai kartu yra diagnozuotos ir tos ligos, kurias gali gydyti būtent šita spiralė.Toks medicininis prietaisas, kurį moterims dedame į gimdą. Kodėl spiralė gydo kai kurias ligas? Atsakymas: nes savo sudėtyje ji turi hormono levonorgestrelio (LNG).

Įraše skamba: „...visi gydytojai sako, kad MIRENA negali veikti viso organizmo, ten labai itin mažas hormono kiekis, kuris gali veikti labai tik lokaliai, tačiau ką aš matau pas savo klientes, ne vieną dvi, o de... daugiau negu dvidešimt, aš tada jau rinkau paskui sąrašą klienčių, kurioms pasireiškė neigiami reiškiniai ir tokie stiprūs, kaip ypatingai dideli nuotaikų svyravimai, endokrininės sistemos nuvažiavę hormonai, ane,...em...odos žiaurūs bėrimai ir ketvirta - celiulitas. Nuo celiulito, iš tikrųjų, viskas ir prasidėjo, kai aš išsiaiškinau, kad MIRENA veikia blogai. Celiulito tiesiog klostės. Ir galiausiai gydytojams tenka pripažinti, kad jo, tai yra MIRENA“.

WOW. Komentuoti čia reikia kone kiekvieną sakinį. Na, patys prisiprašėt, dabar teks ilgai skaityti :) Ir iš karto pasisakome, kad NETURIME JOKIO INTERESŲ KONFLIKTO. Anei jokučio.

Bet pirmiausia – ALIO, „visi gydytojai“!!! Greitai prisipažinkit, kurie „VISI“ TAIP sakot!!! ALIO!

Vis tik, jei tikrai KAŽKAS taip sakot, tai tada skaitom ir visi bandom mokytis „ištransliuoti“ žinutę. Nes viskas prasideda nuo komunikacijos :)

Pradedam.

Šiek tiek gerokai neatsakinga sakyti „VISI GYDYTOJAI“. Ar išties tą teigianti moteris pakalbėjo su VISAIS gydytojais? Visais visais? Tikrai? Hm... Savo komandoje, atlikę vidinį tyrimą, išsiaiškinome, kad su mumis tikrai nekalbėjo. Tai reiškia, SU VISAIS TIKRAI NEPAKALBĖJO. Mes pakalbėjome ne su visais. Ir tie, su kuriais kalbėjom, teigia, kad taip nesako. Tad šitą teiginį – „visi gydytojai“ - atmetam kaip absoliučiai niekaip nepagrįstą. Bet video įrodymą, kur teigiama, kad „visi daktarai sako“, kas akivaizdžiai yra netiesa, turime...

Antra. Pagrindinis šios spiralės veikimo taikinys yra gimdos aplinka. Iš čia atsiranda teiginys – „lokalus (arba vietinis) veikimas“. Kam to reikia? Nes kartais gimdos ligas galima išgydyti tik taip, ypač, jei operaciniai gydymo metodai yra nepriimtini ar negalimi. Būklių, kurias gydo LNG turinti spiralė yra daug: gausus kraujavimas mėnesinių metų (dėl gimdos miomų; gimdos endometriozės; esant hemostazės sutrikimams ar vartojant antikoaguliantus; kai yra kiaušidžių disfunkcija su gimdos gleivinės išvešėjimu ar be jo; ar net neaiškios kilmės), geležies stokos mažakraujystė (atsirandanti dėl gausaus kraujavimo mėnesinių metu), gimdos gleivinės išvešėjimas (net kai joje randama atipinių ląstelių, kurios negydant gali tapti vėžiu) arba kai yra skausmingos mėnesinės ar lėtiniai dubens skausmai, ilgainiui sutrikdantys moterų gyvenimo kokybę. Žinoma, kad moterys, kurioms įdėta spiralė su LNG gali išvengti gimdos miomų, endometriozės, dubens uždegiminės ligos, gimdos gleivinės polipų, gimdos vėžio, nevaisingumo, o dabar jau žinoma, kad moterys, naudojančios IUS su LNG rečiau serga ir gimdos kaklelio bei kiaušidžių vėžiais.

Trečia. Hormonų kiekis, kurį išskiria spiralė, išties nėra didelis – 20 mikrogramų per dieną, o didžioji dalis šio hormono veikia tik gimdoje. Vis tik, maža dalis tikrai patenka į kraujo plazmą. Skaičiai Jums, ko gero, nieko nesako, bet pabandysime paaiškinti kitaip.

Kai kurias minėtas mūsų ligas galima bandyti gydyti ir kitais metodais, pavyzdžiui, geriamaisiais, injekuojamais ar poodiniais būdais (implantas), bet visada apsvarstome visus UŽ ir PRIEŠ. Ypač teigiamas hormoninės spiralės metodo poveikis minėtoms ligoms yra dėl to, kad hormono koncentracija gimdos gleivinėje, jei gimdoje yra spiralė su LNG, yra kone 1000 kartų didesnė (labiausiai ir veikia vietiškai), nei, pavyzdžiui, gaunama naudojant poodinį implantą (veikia labiau sistemiškai). Tačiau ši didelė koncentracija gimdos gleivinėje nereiškia, kad tokia pati didelė ji yra ir kraujo plazmoje. Koncentracija plazmoje yra dvigubai mažesnė, nei ta, kuri pasiekiama naudojant poodinį implantą ir dar ženkliai mažesnė, jei lygintume su geriamomis kontraceptinėmis tabletėmis, bet tas mažas kiekis, kuris patenka į kraują, kai kurioms moterims yra pakankamas, kad sukeltų pašalinius poveikius, tokius kaip spuogai, galvos skausmas, krūtų jautrumas, pykinimas, nuotaikų svyravimas, kūno svorio pokyčiai, o kai kurioms mėnesinės dingsta visai, ar kartas nuo karto atsiranda funkcinių cistų kiaušidėse, kurios vėliau pačios ir dingsta. Visi šie pokyčiai yra tokie patys, kaip nutinka nėštumo metu. Nes šis hormonas gali sukelti tokią „pseudonėštumo“ būseną. Nes nėštumo metu panašų hormoną gamina ir moters organizmas. O kai nėštumo metu jo negamina, gydytojai skiria papildomai. Tablečių, žvakučių ar gelio pavidalu. Ir tada jau dzin tie spuogai ar jautrios krūtys. Nes turime tikslą – kad nėštumas baigtųsi gimdymu laiku. Su MIRENA irgi turime tikslą, tik gal kiek kitokį.

Ketvirta. Nereikia vargti su „de... daugiau negu dvidešimt“ klienčių, jas skaičiuojant. Visa statistika su visais galimais pašaliniais reiškiniais yra tokiose medikų „biblijose“ kaip UpToDate, PubMed, Cochrane ir kitose duomenų bazėse, galų gale galima atsiversti paprasčiausią preparato charakteristikų santrauką, kas kitaip vadinama informaciniu lapeliu. Ten viskas parašyta :) Ir ten tikrai neparašyta, kad „MIRENA veikia blogai“, o galimi pašaliniai reiškiniai nurodomi gana aiškiai :). Kai tam tikrais ligų atvejais turėsim geriau, nei spiralė su LNG, tada ją pamiršim, o dabar jos mums kartais yra tiesiog tikras išsigelbėjimas, kovojant su moteris varginančiomis ligomis.

Penkta. Nuvažiavę hormonai. Nevažinėja tie hormonai nei traukiniais, nei automobiliais, nei dviračiais ar dar ten kuo. Kad hormono šiek tiek patenka į plazmą, jau kalbėjom. Taip, kai kurioms moterims net ir tas nedidelis kiekis sukelia pašalinius reiškinius, gaila, kad negalima nuspėti, kurioms taip nutiks, tačiau drastiško poveikio į hormoninę pusiausvyrą - nesitikima. Juk net ir ovuliacija kiaušidėse dažniausiai vyksta taip, kaip vyko ir iki spiralės įvedimo (jei vyko :)).

Šešta. Celiulitas, arba lipodistrofija. Celiulitas  vargina daugiau nei 90 proc. visų moterų. DEVYNIASDEŠIMT PROCENTŲ.

2022 metais Lietuvoje buvo užregistruota 1,5 milijono biologinės moteriškos lyties gyventojų (stat.gov.lt). Tai jei taip labai grubiai skaičiuojant, įvertinus amžių, kada gali prasidėti celiulitiniai iššūkiai, ir faktą, kad gal tik koks 10 proc. dėl celiulito neturi jokių bėdų, tai tikrai daugiau nei milijonas moterų Lietuvoje yra tiesiog kasdienėje kovoje su celiulitu. Tuomsyk per paskutiniuosius penkerius metus Lietuvoje spiralės su hormonais kasmet paskiriamos nuo 9080 (pandeminiais metais) iki 11 214 moterų, iš jų daugiau nei pusė moterų pasirenka MIRENĄ. Jei mums paaiškinsit, kodėl kitos (vis dar tas pats įvairaus amžiaus daugiau nei milijonas), kurios neturi spiralės, lygiai taip pat grumiasi su celiulitu, tada gal ir sutiksim, kad TIK spiralės yra dėl jo kaltos. Iki dabar mokslas sako, kad tai yra multifaktorinis reiškinys ir VIENO faktoriaus čia tiesiog nėra. Mityba, nutukimas, sėdimas darbas, alkoholis, fizinio krūvio trūkumas, hiperinsulinemija ir kiti „mieli nekenksmingi dalykėliai“ yra žinomi, laukiam pateikiant kitų priežasčių. Beje, jei celiulitas nutinka dėl hormonų, tai, kaip taisyklė, labiausiai kaltas čia estrogenas, kai jo yra per daug. O levonorgesterlis tikrai nėra estrogenas. Tad niekaip vien tik ta spiralė ir vėl neįsipaišo. Aišku, ko tik toje medicinoje nebūna...

Ir beveik paskutinis punktas. „...kai aš išsiaiškinau, kad MIRENA veikia blogai“... Hm... Na, mūsų manymu, blogai yra sirgti, o dar blogiau, kai sergi liga, kurios neturime kaip gydyti. Kągibetpadarysi, bet visos cheminės formulės, naudojamos „į“ ir „ant“ žmogaus kūno, visada turi kokį nors poveikį. Jei neturi jokio, reiškia, ta formulė yra apie nieką ir neveikia niekaip. Net ir dievinamos įvairios žolelės ar „tik papildai“, neatsakingai vartojant, gali turėti net ir labai nekokį poveikį. Bet sakyti, kad „MIRENA yra blogai“... Kaži, kaip į tai sureaguotų, pavyzdžiui, šia spirale dėl ikivėžinės gimdos būklės gydyta jauna moteris, siekusi vaisingumo savo kūne, ir po tinkamo gydymo susilaukusi vaiko? Turbūt, žiūrėdama į savo patį mylimiausią gyvenimo kūrinį, su teiginiu, kad „MIRENA veikia blogai“, nesutiktų niekaip :)

Tad nediskutuodami sutinkame tik su vienu teiginiu  – organizme MIRENA veikia ne tik lokaliai, bet ir už gimdos ribų :). Tik lokaliai, gimdos erdvėje, veikia daug, o už gimdos ribų – gerokai mažiau. Bet kokiu atveju, ar šis gydymo ir (ar) kontracepcijos metodas jums tinka, konsultuokitės tik su tą išmanančiais.

Beje, prieš metus buvo patvirtinta, kad MIRENOS kontraceptinis veikimas trunka net 8 metus. 

Norintiems daugiau mokslo apie celiulitą, skaitykite čia Cellulite: a cosmetic or systemic issue? Contemporary views on the etiopathogenesis of cellulite - PMC (nih.gov) -

bottom of page