top of page

Neslopinkit mano libido

36.png

Kad jau pasižadėjom apie tai parašyti, tai ir vykdom. Trečdalis jūsų norėjo sužinoti, kaip sudėtinės kontraceptinės tabletės (SKT) veikia libido.

Prieš pateikdami info, primename, kad mažas seksualinis potraukis yra bene viena dažniausių seksualinių problemų, varginanti 20-30 proc. moterų (!!!). Šis bendras skaičius neturi nieko bendro išimtinai tik su SKT vartojimu.

Turbūt joks kitas SKT šalutinis poveikis nesulaukė tiek dėmesio, kiek galimas poveikis moterų seksualiniam potraukiui. Net venų tromboembolijų rizika ilgą laiką nebuvo svarbi tiek, kiek moterų seksualinis potraukis ir susijaudinimas. Pirmosios SKT ENOVID pasirodė 1960 metais, tai va nuo tada šis galimas poveikis į libido ir analizuojamas, juolab kad apie 1970 metus SKT jau vartojo milijonai amerikiečių moterų. Tuo metu atlikti tyrimai šių dienų kontekste net kone ir nelabai aktualūs, nes nuo pirmųjų tablečių atsiradimo jų sudėtis ir dozės kito kardinaliai. Beje, tuo metu kalbėta, kad moterų lytinis potraukis tik didėja, svarstyta, kad tai gali būti dėl sumažėjusios baimės pastoti, vartojant itin patikimą kontracepciją, bei iš to atsirandančios visiškos emocinės laisvės lytinių santykių metu.

Nors tyrimų yra daug, tačiau juos susisteminti yra kone Sizifo darbas - skiriasi jų metodologija, analizuojamos SKT grupės, jų vartojimo trukmė, tiriamų moterų amžius, ne visur analizuojami papildomi veiksniai, tokie kaip rūkymas, gretutinės ligos ar kitos galimos libido sutrikimų priežastys, o dvigubai akli kontroliuojami tyrimai lygina tik kelis metodus. Šiandien yra sakoma, kad tikrasis SKT poveikio į libido dažnis tiksliai nėra žinomas.

Vis tik vieną sisteminę apžvalgą radom. SKT vartojančioms moterims:

  • Libido SUMAŽĖJA 15  proc.

  • Libido NEKINTA 64 proc.

  • Libido DIDĖJA 22 proc.

Tuo tarpu PSO mokymuose teigiama, kad LIBIDO NEIGIAMAI PAVEIKIA 1-3 PROC. SKT VARTOJANČIŲ MOTERŲ.

Beje, pastebėta, kad libido, jei jis sumažėja, tai tik toms, kurios naudoja mažų dozių SKT, t.y su 15 mikrogramų etinilestradiolio.

Ir dar.

Priežasčių gali būti begalė, tačiau mes akcentuokimės į hormonus. Viena jų – galimai dėl androgenų kiekio sumažėjimo ar trūkumo. Ne paslaptis, kad kai kurie, pvz., su ketvirtos kartos progestinais ar progestinų derivatais SKT turi stiprų antiandrogeninį poveikį, nes toks ir yra jų tikslas (pvz.: kai gydom policistinių kiaušidžių sindromo klinikinius simptomus), vis tik, nuoseklių įrodymų, kad libido kinta išimtinai tik dėl androgenų pokyčių organizme, nėra.

O žinot, kas dar įdomiau? Kai kuriuose palyginamuosiuose tyrimuose, kai moterys nežino, ką gauna – SKT ar placebo (tabletę be hormonų), joms seksualiniai potraukiai kinta vienodai. Kaži, ar tai tik mistika :)

P/S. Į analizę neįtraukėm kitų hormoninių kontraceptinių priemonių.

The influence of combined oral contraceptives on female sexual desire: a systematic review - PubMed (nih.gov)

 

Sexual function and combined oral contraceptives: a randomised, placebo-controlled trial in: Endocrine Connections Volume 7 Issue 11 (2018) (bioscientifica.com)

Kontraceptinės tabletės ir krešuliai
I dalis

Tęsiam, ką prisižadėjom. Trečdalis jūsų norėjo sužinoti, kaip sudėtinių kontraceptinių tablečių (SKT) vartojimas yra susijęs su trombozėmis.

Trombozės yra dvi: veninės (krešuliai susidaro venose - VT) ir arterinės (krešuliai susidaro arterijose - AT). Šis postas - apie venines trombozes.

Kitaip, nei apie libido, SKT rizika krešuliams susidaryti yra ypatingai plačiai aprašyta kiekvieno SKT preparato informaciniame lapelyje. Daug neieškodami, pasiėmėm pirmą, kurio pavadinimas toptelėjo galvon, ir skaitom:

  • Maždaug 2 iš 10 000 moterų, KURIOS NEVARTOJA SKT IR NĖRA NĖŠČIOS, per metus susidarys kraujo krešuliai.

  • Maždaug 5‑7 iš 10 000 moterų, KURIOS VARTOJA SKT, kurių sudėtyje yra levonorgestrelio, noretisterono arba norgestimato, per metus susidarys kraujo krešuliai.

  • Maždaug 9‑12 iš 10 000 moterų, KURIOS VARTOJA SKT, kurių sudėtyje yra drospirenono, per metus susidarys kraujo krešuliai.

Krešulių rizika yra didžiausia per pirmuosius vartojimo metus, ypač – per pirmuosius tris mėnesius. Jei nieko neįvyko per šį laiką, tikėtina, kad ir per sekančius ne vienerius saugiai leistinus vartojimo metus nieko neįvyks.

38.png

Vis tik, jei turite rizikos veiksnių, aptarkite juos su gydančiu gydytoju:

  • jūsų kūno masės indeksas (KMI) viršija 30 kg/m²;

  • kuriam nors Jūsų pirmos eilės kraujo giminaičiui buvo susidaręs kraujo krešulys ankstyvame amžiuje (iki 50 metų);

  • jums reikalinga operacija arba ilgą laiką nevaikštote dėl sužalojimo, ligos arba sugipsuotos kojos;

  • gimdėte prieš mažiau nei kelias savaites;

  • jums diagozuota įgimta trombofilija;

  • rūkote (labiau pavojinga AT).

Esate sveika moteris, NEVARTOJANTI SKT, jūsų riziką veninėms trombozėms prilyginame 1 (2 iš 10000) = 0,02 proc.

Jei esate sveika tokio pat amžiaus moteris, NEVARTOJANTI SKT, BET NUTUKUSI, jūsų rizika veninėms trombozėms didėja 2-3 kartus (4-6 iš 10000) = 0.05 proc.

O jei esate tokio pat AMŽIAUS NUTUKUSI MOTERIS IR VARTOJATE SKT, jūsų rizika didėja daugiau nei 20 kartų (20-24 iš 10000) ≥ 0,23 proc. O jei dar RŪKOTE, kaip kaminas... rizika dar gali padidėti iki 9 kartų…  

Vartyk, kaip nori. VARTOJANČIOMS SKT SVEIKOMS MOTERIMS, VENINIŲ TROMBOZIŲ RIZIKA SIEKIA MAX VOS 0,1 PROC. Bet jei turite visą sąrašą aukščiau išvardintų ir dar neišvardintų nepalankių sveikatai veiksnių, joks gydytojas, juos įvertinęs ir susumavęs, neturėtų tapti kamikadze, skirdamas jums SKT. Nebent, labai dideliu bendu sutarimu ir tik gydymo tikslais, su  priežiūra, kai kitaip tiesiog nėra pasirinkimo.

O DABAR - DĖMESIO:

NĖŠČIOMS MOTERIMS RIZIKA SUSIDARYTI KRAUJO KREŠULIAMS YRA 48-60 IŠ 10 000, tai yra dar 5-12 kartų didesnė, nei vartojant SKT.

 

Informacinio lapelio informacija iš www.vaistai.lt

 

Hormonal Contraception and Thrombotic Risk: A Multidisciplinary Approach - PMC (nih.gov)

Kontraceptinės tabletės ir krešuliai
II dalis

39.png

Tęsiam ciklą apie „siaubus“, vartojant sudėtines kontraceptines tabletes (SKT).

Apie veninę trombozę (VT) rašėm čia (Žr. aukščiau I dalis), dabar šiek tiek apie arterinę trombozę (AT).

ARTERINIAI KREŠULIAI DAŽNIAUSIAI ĮVYKSTA, KAI KRAUJAGYSLĖS (ARTERIJOS) JAU BŪNA PAŽEISTOS KOKIŲ NORS KITŲ VEIKSNIŲ. Arterinės trombozės reiškia miokardo infarktą. Arba išeminį insultą.

Pavyzdžiui, yra tokia liga – aterosklerozė. Jos metu ant kraujagyslių sienelių susiformuoja aterosklerotinės plokštelės, ant kurių labai smagiai formuojasi krešuliai, kai tam susidaro palankios sąlygos. Todėl, kai kalbame apie arterinius krešulius ir SKT, amžius tampa labai svarbus, nes aterosklerozė, kaip taisyklė, dažniau - vyresnių žmonių liga. Amžius nėra toks svarbus, kai kalbame apie venines trombozes ir SKT, bet čia – svarbus.

35 METAI YRA TA RIBA, KAI SU GYDYTOJU JAU REIKIA APTARTI IR KITAS RIZIKAS.

Skaitant širdies koronarinių arterijų ligų statistiką, plaukai pasišiaušia visur. Teigiama, kad daugiau nei 7 proc. visų, vyresnių nei 20 metų žmonių turi širdies koronarinių arterijų ligų. O va SKT informaciniame lapelyje (vėl nusičiupom patį pirmą pasitaikiusį) yra labai aiškai parašyta: „MIOKARDO INFARKTAS GALI ATSITIKTI 1 IŠ 1000 SKT VARTOJANČIŲ MOTERŲ”. Tai realiai - 0,1 proc.

PATEIKIAME VISĄ SĄRAŠĄ BŪKLIŲ, KURIOS PAŽEIDŽIA KRAUJAGYSLES ir, geriant SKT, riziką trombozėms didina dešimtimis kartų (amžių ir atersoklerozę jau paminėjom):

  • Nutukimas (na, jis ir šiaip visada blogai);

  • Rūkymas (irgi visada ne kažką);

  • Migrena (visaip nelabai gerai, o su aura - ypač);

  • Aukštas kraujo spaudimas (beje, jis mėgsta nutukimą);

  • Cukrinis diabetas (irgi mėgsta nutukimą, dar - aukštą kraujo spaudimą);

  • Dislipidemija (mityba, nutukimas, diabetas...);

  • Bloga šeimos anamnezė.

Skaičiai.

PVZ.: miokardo infarkto (MI) rizika NEVARTOJANT SKT, kai tau 20-24 metai yra 0,2-0,7 iš 100 000 (iki 0,0007 proc.). Rizika šiai amžiaus grupei turbūt tiek neverta dėmesio, kad surasti skaičius yra kone misija neįmanoma. O va kai tau jau 40-44 metai, rizika išgriūti nuo MI didėja kone 25-30 kartų (bet sveikoms, vis tiek net procento nesiekia, todėl vien tik ≥35 metų amžius nėra absoliuti kontraindikacija vartoti SKT).

Ir tik šast, pasiligojam spaudimu, dar kažkiek daugiau riebiau užkandam, išgeriam tabletę nuo migrenos, susileidžiam insuliną nuo diabeto ir pradedam vartoti SKT, nes horizonte pasirodė princas ant balto žirgo ir netikėtai prireikė kontracepcijos.

Taip nedarykim. Negerai.

Jei turite išvardintus rizikos veiksnius, gal geriau rinkitės kitą kontracepciją. O jei esate jauna, sveika, normalaus KMI, be genetinės predispozicijos ir be žalingų įpročių, jokių bėdų nematom. Pati iš savęs tabletė vargiai pakenks tiek, kiek mes pakenkiam patys sau savo gyvenimo būdu. Galų gale, net ir vitaminai gali pakenkti, jei vartojame juos netinkamai. Pavyzdžiui, vitamino A perteklius vaisiui gali sukelti apsigimimus, o vitamino D (nors jo dažniau trūksta) - hiperkalcemiją, dėl ko gali sutrikti inkstų veikla ar net atsirasti koma. 

Beje, kokia kontracepcijos priemonė jums tiktų, galite pasitikrinti šitoje super puikioje informacinėje priemonėje - Europetec MEC Wheel (srhr.org). Tobulas reikalas.

Heart Disease Facts | cdc.gov

Informacinio lapelio informacija iš www.vaistai.lt

Aš esu stora

Dar žadėjom pakalbėti apie svorį, vartojant sudėtines kontraceptines tabletes (SKT). Trečdalis sakėt, kad ši tema jums yra svarbi.

Pradėkim nuo pagrindų. Kūno svoris auga, kai:

A. Auga raumenų masė;

B. Didėja riebalų masė;

C. Organizme susilaiko skysčiai.

Dažniausios (A) ir (B) priežastys, atitinkamai, yra sportas ir daug nesveiko maisto. (B) dar nepadeda ir amžėjimas. Nes va gali valgyti „tiek pat“, bet svoris su amžiumi vis tiek auga. Po 0,5-1 kg per metus nuo to laiko, kai jau rimtai subręsti (nors šiaip, tai auga nuo gimimo). Toms, kurioms neauga, turim kitų pamąstymų, bet šis postas ne apie tai. O kontraceptinė tabletė tikrai ne hantelis, kad augintų raumenis, ir kalorijų ji, beje, irgi neturi, tai riebalai nuo jos kaip ir daugintis neturėtų. Sako, kontraceptinės tabletės didina apetitą. Na gal ir sutiktume nesiginčydami, jei paaiškintumėt, kodėl apetitas didėja toms, kurios tablečių nevartoja (kad jį kur galas tą apetitą)?

(C) gali nutikti dėl įvairių priežasčių – nuo venų, širdies ar inkstų ligų iki perteklinio alkoholio ar net paprasto vandens vartojimo. Net ir nėštumas kaupia skysčius (bet tada ir apetitas toks geresnis būna :)).

SKT gali keisti lipidų profilį, bet na niekaip niekas nuosekliai neįrodo, kad nuo SKT drastiškai auga svoris. Didžiausia tikimybė svoriui augti, kai vartojamos SKT, yra skysčių susilaikymas. Tokiu atveju, galima keisti SKT (o jų yra VISOKIŲ), bet vėlgi, tas svorio prieaugis yra ne daugiau 2 kg per metus vartojimo. Ir daugiau – stop. Kitoms svoris tiek pat nukrenta. Per tuos pačius metus.

Todėl sakom, kad skysčių susilaikymas, kūno svorio sumažėjimas ar padidėjimas kelių kilogramų ribose, stebimas 1 iš 100 SKT vartojančių moterų (1 proc.).

P/S. Moterys su svoriu „kovoja” nuolat. Vartoja jos SKT ar ne.

O šiaip, kaip gydytojams, kūno sudėjimo mada būti panašiom į Kate Moss 1990-aisiais, mums labai nepatinka. Na nebūsit jūs visos kaip ji. Pamirškit.  O ir kam tiek vienodų mosių reikia? 

Jūs visada galite rinktis.

Contraception: Do hormonal contraceptives cause weight gain? - InformedHealth.org - NCBI Bookshelf (nih.gov)

Effects of oral contraceptives on metabolic parameters in adult premenopausal women: a meta-analysis - PMC (nih.gov)

Progestin‐only contraceptives: effects on weight - PMC (nih.gov)

Skubioji kontracepcija - tik kai tikrai atsitiko gaisras

46.png

Surėmėm galvas su „Prisijaukink menstruacijas“ ir nutarėm, kad šią temą turime aptarti su daugiau, nei viena paaugle. Nes tai yra labai labai LABAI svarbu.

O paskatino mus vienas laiškutis:

„Rašau Jums, norėdama gauti patarimų ir pagalbos. Esu paauglė (beveik 16m.). Prieš daugiau nei savaitę turėjau nesaugius lytinius santykius ir po jų iš karto išgėriau plan B. Prieš pat santykius sirgau menstruacijom. Po kelių dienų kontraceptikų pavartojimo prasidėjo labai gausus kraujavimas.... Kraujavimas tęsiasi 16 diena…. Su mama nekalbu tokiais dalykais, ji man davė suprast, kad šita tema šeimoje yra tabu, todėl pagalbos ieškau čia. Kas man galėtų būti?“

Va paskaitai, ir skaičiuoji iki tūkstančio, kad nurimtum.

Miela Mama, jei tikrai „davėt suprasti, kad ši tema šeimoje yra tabu“, tada dedame Jums RIEBŲ MINUSĄ. Tokio riebumo, kad varvantys lašiniai atrodo kaip dykumų smėlis. Net jei Jūsų dukra ne taip Jus suprato, sorry, bet vis tiek Jūs „pralaimėjot“.

Kad ir kaip norėtųsi pykti, rėkti, bausti ignoravimu ar kitaip „teisingai auklėti“ dukrą, ŠEIMA turi būti ta vieta, kur paaugliai pagalbą gauna pirmiausiai. Ne draugės, ne internetas, ne socialiniai tinklai, ne mokykla, ne žurnalai, ne protingos knygutės ir net ne gydytojas, o ŠEIMA (faktas, visada yra išimčių, bet artimiausi žmonės yra taisyklė). Kad ir kas nutinka jų gyvenime, vaikai/paaugliai neturi slėptis ir bijoti tų, kurie turi būti artimiausi ir visada šalia. Nes slėptis ir slėpti gali reikšti dalykus, kurie vėliau būna sunkiai pataisomi. Arba visai nepataisomi.

Bet ok, kalbam apie skubiąją kontracepciją.

Pirma, JI ANAIPTOL NĖRA 100 proc. PATIKIMA, todėl išties turėtų būti tik kaip planas Ž.  

Lietuvoje turime tokių pačių skubiosios kontracepcijos tablečių, kaip ir kitose pasaulio šalyse. Tačiau jų efektyvumas skiriasi, nes ir cheminė formulė skiriasi. Vienas geriausiai suskubti išgerti bent iki 72 valandų po nesaugaus lytinio akto, kitas – nurodoma iki 120 val.

BET REIKIA ŽINOTI, KAD:

  • Net ir išgėrus tabletę iš karto per pirmąją parą, efektyvumas yra 85-95 proc. Tai reiškia, kad bent vienai iš dešimties nepasiseks.

  • Kuo vėliau išgeri tabletę, tuo efektyvumas mažesnis. Jei tabletę pavyks išgerti tik paskutiniąją leistiną parą, efektyvumas gali būti tik 50 proc.  O tai reiškia, kad kas antrai gali atsitikti nėštumas.

  • Efektyvumas priklauso nuo merginos/moters kūno svorio. Kuo svoris didesnis, tuo efektyvumas mažesnis. Kūno masės indeksas daugiau nei 35 efektyvumą DAR gali SUMAŽINTI iki 2-4 KARTŲ.

  • 40 proc. merginų/moterų, kurios išgeria skubiosios kontracepcijos tabletę, sutrinka mėnesinių ciklas. Kodėl? Todėl kad duodate smūginę hormonų dozę organizmui. Čai tas pats, kas į pilną kibirą vandens bandyti įpilti dar kokius 10 litrų, ir tikėtis, kad kibiras kažkaip to nepastebės.

Ir dar. Vienai iš dešimt skaudės galvą, pilvą ar pykins.

Kai ištinka nesaugus seksas, skubioji kontrcepcija tikrai gali būti išeitis, bet jei seksas planuoja atsitikti dažniau, skubiosios kontracepcijos metodai neturi būti pirmo pasirinkimo.

Kontracepcijos_metodika_2016-11-22.pdf (lrv.lt)

bottom of page