Neslopinkit mano libido

Kad jau pasižadėjom apie tai parašyti, tai ir vykdom. Trečdalis jūsų norėjo sužinoti, kaip sudėtinės kontraceptinės tabletės (SKT) veikia libido.
Prieš pateikdami info, primename, kad mažas seksualinis potraukis yra bene viena dažniausių seksualinių problemų, varginanti 20-30 proc. moterų (!!!). Šis bendras skaičius neturi nieko bendro išimtinai tik su SKT vartojimu.
Turbūt joks kitas SKT šalutinis poveikis nesulaukė tiek dėmesio, kiek galimas poveikis moterų seksualiniam potraukiui. Net venų tromboembolijų rizika ilgą laiką nebuvo svarbi tiek, kiek moterų seksualinis potraukis ir susijaudinimas. Pirmosios SKT ENOVID pasirodė 1960 metais, tai va nuo tada šis galimas poveikis į libido ir analizuojamas, juolab kad apie 1970 metus SKT jau vartojo milijonai amerikiečių moterų. Tuo metu atlikti tyrimai šių dienų kontekste net kone ir nelabai aktualūs, nes nuo pirmųjų tablečių atsiradimo jų sudėtis ir dozės kito kardinaliai. Beje, tuo metu kalbėta, kad moterų lytinis potraukis tik didėja, svarstyta, kad tai gali būti dėl sumažėjusios baimės pastoti, vartojant itin patikimą kontracepciją, bei iš to atsirandančios visiškos emocinės laisvės lytinių santykių metu.
Nors tyrimų yra daug, tačiau juos susisteminti yra kone Sizifo darbas - skiriasi jų metodologija, analizuojamos SKT grupės, jų vartojimo trukmė, tiriamų moterų amžius, ne visur analizuojami papildomi veiksniai, tokie kaip rūkymas, gretutinės ligos ar kitos galimos libido sutrikimų priežastys, o dvigubai akli kontroliuojami tyrimai lygina tik kelis metodus. Šiandien yra sakoma, kad tikrasis SKT poveikio į libido dažnis tiksliai nėra žinomas.
Vis tik vieną sisteminę apžvalgą radom. SKT vartojančioms moterims:
-
Libido SUMAŽĖJA 15 proc.
-
Libido NEKINTA 64 proc.
-
Libido DIDĖJA 22 proc.
-
Tuo tarpu PSO mokymuose teigiama, kad LIBIDO NEIGIAMAI PAVEIKIA 1-3 PROC. SKT VARTOJANČIŲ MOTERŲ.
Beje, pastebėta, kad libido, jei jis sumažėja, tai tik toms, kurios naudoja mažų dozių SKT, t.y su 15 mikrogramų etinilestradiolio.
Ir dar.
Priežasčių gali būti begalė, tačiau mes akcentuokimės į hormonus. Viena jų – galimai dėl androgenų kiekio sumažėjimo ar trūkumo. Ne paslaptis, kad kai kurie, pvz., su ketvirtos kartos progestinais ar progestinų derivatais SKT turi stiprų antiandrogeninį poveikį, nes toks ir yra jų tikslas (pvz.: kai gydom policistinių kiaušidžių sindromo klinikinius simptomus), vis tik, nuoseklių įrodymų, kad libido kinta išimtinai tik dėl androgenų pokyčių organizme, nėra.
O žinot, kas dar įdomiau? Kai kuriuose palyginamuosiuose tyrimuose, kai moterys nežino, ką gauna – SKT ar placebo (tabletę be hormonų), joms seksualiniai potraukiai kinta vienodai. Kaži, ar tai tik mistika :)
P/S. Į analizę neįtraukėm kitų hormoninių kontraceptinių priemonių.
Kontraceptinės tabletės ir krešuliai
I dalis

Tęsiam, ką prisižadėjom. Trečdalis jūsų norėjo sužinoti, kaip sudėtinių kontraceptinių tablečių (SKT) vartojimas yra susijęs su trombozėmis.
Trombozės yra dvi: veninės (krešuliai susidaro venose - VT) ir arterinės (krešuliai susidaro arterijose - AT). Šis postas - apie venines trombozes.
Kitaip, nei apie libido, SKT rizika krešuliams susidaryti yra ypatingai plačiai aprašyta kiekvieno SKT preparato informaciniame lapelyje. Daug neieškodami, pasiėmėm pirmą, kurio pavadinimas toptelėjo galvon, ir skaitom:
-
Maždaug 2 iš 10 000 moterų, KURIOS NEVARTOJA SKT IR NĖRA NĖŠČIOS, per metus susidarys kraujo krešuliai.
-
Maždaug 5‑7 iš 10 000 moterų, KURIOS VARTOJA SKT, kurių sudėtyje yra levonorgestrelio, noretisterono arba norgestimato, per metus susidarys kraujo krešuliai.
-
Maždaug 9‑12 iš 10 000 moterų, KURIOS VARTOJA SKT, kurių sudėtyje yra drospirenono, per metus susidarys kraujo krešuliai.
Krešulių rizika yra didžiausia per pirmuosius vartojimo metus, ypač – per pirmuosius tris mėnesius. Jei nieko neįvyko per šį laiką, tikėtina, kad ir per sekančius ne vienerius saugiai leistinus vartojimo metus nieko neįvyks.
Vis tik, jei turite rizikos veiksnių, aptarkite juos su gydančiu gydytoju:
-
jūsų kūno masės indeksas (KMI) viršija 30 kg/m²;
-
kuriam nors Jūsų pirmos eilės kraujo giminaičiui buvo susidaręs kraujo krešulys ankstyvame amžiuje (iki 50 metų);
-
jums reikalinga operacija arba ilgą laiką nevaikštote dėl sužalojimo, ligos arba sugipsuotos kojos;
-
gimdėte prieš mažiau nei kelias savaites;
-
jums diagozuota įgimta trombofilija;
-
rūkote (labiau pavojinga AT).
Esate sveika moteris, NEVARTOJANTI SKT, jūsų riziką veninėms trombozėms prilyginame 1 (2 iš 10000) = 0,02 proc.
Jei esate sveika tokio pat amžiaus moteris, NEVARTOJANTI SKT, BET NUTUKUSI, jūsų rizika veninėms trombozėms didėja 2-3 kartus (4-6 iš 10000) = 0.05 proc.
O jei esate tokio pat AMŽIAUS NUTUKUSI MOTERIS IR VARTOJATE SKT, jūsų rizika didėja daugiau nei 20 kartų (20-24 iš 10000) ≥ 0,23 proc. O jei dar RŪKOTE, kaip kaminas... rizika dar gali padidėti iki 9 kartų…
Vartyk, kaip nori. VARTOJANČIOMS SKT SVEIKOMS MOTERIMS, VENINIŲ TROMBOZIŲ RIZIKA SIEKIA MAX VOS 0,1 PROC. Bet jei turite visą sąrašą aukščiau išvardintų ir dar neišvardintų nepalankių sveikatai veiksnių, joks gydytojas, juos įvertinęs ir susumavęs, neturėtų tapti kamikadze, skirdamas jums SKT. Nebent, labai dideliu bendu sutarimu ir tik gydymo tikslais, su priežiūra, kai kitaip tiesiog nėra pasirinkimo.
O DABAR - DĖMESIO:
NĖŠČIOMS MOTERIMS RIZIKA SUSIDARYTI KRAUJO KREŠULIAMS YRA 48-60 IŠ 10 000, tai yra dar 5-12 kartų didesnė, nei vartojant SKT.
Informacinio lapelio informacija iš www.vaistai.lt
Hormonal Contraception and Thrombotic Risk: A Multidisciplinary Approach - PMC (nih.gov)