top of page

Kai tėčiai klysta...

12 1.png

Sportininkas, 16 metų.

„Mano tėtis sakė, kad prezervatyvai yra nesąmonė, jie nuo nieko neapsaugo“.

Pamoka tėčiui:

  1. Jei prezervatyvai naudojami teisingai, jie yra labai veiksmingi nuo tokių lytiškai plintančių infekcijų kaip CHLAMIDIJA ir GONORĖJA. Šios ligos plinta per kūno skysčius vaginalinių, analinių ar oralinių santykių metu.

  2. Kai lytiškai plintanti infekcija plinta per odos kontaktą (pvz.: mažos rizikos žmogaus papilomos virusas, kuris sąlygoja karpų atsiradimą arba herpes virusas, kuris pasireiškia skausmingomis pūslėmis), prezervatyvai yra mažiau veiksmingi, bet VIS TIEK VEIKSMINGI.
    Priežastis paprasta. Prezervatyvai neuždengia vulvos, išangės, visos tarpvietės, varpos pagrindo ar kapšelio. Kur neuždengia, ten ir nesaugo.

  3. Dar yra tokios infekcijos kaip hepatitas B, hepatitas C ir ŽIV. Jos plinta per visus kūno skysčius. Prezervatyvas neapsaugos, jei infekcija plis per kraują. Bet šios infekcijos perduodamos ir lytiniu keliu. Tada PREZERVATYVAS PADĖS.

PREZERVATYVAI SUMAŽINA VISŲ LYTIŠKAI PLINTANČIŲ INFEKCIJŲ PERDAVIMO RIZIKĄ, jei vartojami teisingai ir laiku. Beje, kartais jie plyšta.

Mitas Nr. 1

Mano vaikai neturi lytinių santykių, todėl žmogaus papilomos virusai mums yra neaktualu

Manyti taip yra klaida.

  • ŽPV gali būti aptinkami ant odos ir gali būti perduodami liečiant. Vaikams - irgi.

  • ŽPV DNR aptinkama ant užterštų paviršių. Įvairių įvairiausių. Mes juos liečiam.

  • Mama ŽPV gali perduoti gimdymo metu. Bet šitą jūs jau žinot.

Ar pastebėjote, kaip dažnai mamos ir tėčiai sako „mums“, kai kalba apie savo vaikus? Tai va, čia tie MES kažkaip labai tinka...

IR DAR – „PRADEDANTYS“ JAUNUOLIAI MĖGSTA PETINGĄ.

Human papilloma virus infection prior to coitarche - PubMed (nih.gov)

HPV Transmission Not Involving Penetrative Sex (hpvworld.com)

15.png

Mitas Nr. 2

Žmogaus papilomos virusas gali būti išgydomas

21.png

Šiandien dar NĖRA JOKIŲ VAISTŲ, JOKIŲ STEBUKLINGŲ TABLEČIŲ, INJEKCIJŲ AR TEPALIUKŲ, kurie galėtų išgydyti žmogaus papilomos viruso (ŽPV) infekciją. Gydome tik pakitimus, kuriuos sukelia ilgalaikė ŽPV infekcija.

Galime gydyti ikivėžinius pakitimus gimdos kaklelyje, gerklose, išangėje, varpoje, vulvoje, jei juos aptinkame laiku. Kartais stebim, kartais operuojam. Priklauso nuo to, kaip smarkiai negerai. Kartais pavyksta „išsioperuoti“ iš pirmo karto. Bet ne visada.

Karpas irgi galime gydyti. Joms turim ir tepaliukų, ir skysčių ten visokių ir, jei prireikia, chirurginį skalpelį.

Jei virusas išlieka, ratas VĖL IR TOLIAU sukasi iš naujo...

Vėžį irgi gydome. Džiaugiamės, kai (jei) pasiekiame vėžinės ligos remisiją. Jei liga labai išplitusi, neretai sakome  - deja, galiu padėti tik lengviau ištverti...

O PAČIAM VIRUSUI SUNAIKINTI ŠIANDIEN VAISTŲ DAR NETURIME.  

BET TURIME PREVENCINES PRIEMONES. Jei jų paisoma, gali pavykti.

Ir dar kartą primename. ŠITAS VIRUSAS GALI SUKELTI VĖŽĮ.

Nekaltas ir saugus. Kas?

„Kaip aš galėjau užsikrėsti žmogaus papilomos virusu, jei aš net nesu turėjusi lytinių santykių“, - ir graudinasi, ir pyksta ant mūsų 17 metų paauglė, kuriai diagnozavome gausias, akivaizdžiai matomas žmogaus papilomos viruso sukeltas karpas lytinių organų srityje.

Hm.., na, karpos lytinių organų srityje tokiame amžiuje atsiranda tik tada, kai yra kontaktas su viruso nešiotoju. Tad kažkokie santykiai vis tiek turėjo būti?

Ir išties. Ilgos ir banguotos konsultacijos metu išsiaiškinome, kad petingas porai niekaip neatrodė pavojingas, nes:

  1. „beveik visi draugai taip daro“.

  2. „kai neįsiskverbia, tai nepažeidžia mergystės plėvės“.

  3. „nereikia bijoti, kad pastosi“.

  4. „neužsikrėsi lytiškai plintančiomis infekcijomis“...

Na, ne visai taip...

26.png

Mažos rizikos žmogaus papilomos virusas (MR ŽPV), kuris sąlygoja karpų atsiradimą, gali būti perduodamas odos-odos kontakto metu. Tad net jei jūsų partneris neturi jokių akivaizdžiai matomų karpų, jis vis tiek gali būti viruso nešiotojas ir tą virusą perduoti jums. Įsiskverbti nereikia, užtenka, kad liečiasi lytiniai organai. Prezervatyvas padės tik iš dalies, nes jis nepadengia viso kontaktinio kūno ploto. Tad petingas tikrai nėra visai „nekaltas ir saugus“.

Faktai trumpai:

  • ŽPV yra dažniausia lytiškai plintanti infekcija;

  • Didesnė dalis žmonių virusu „atsikrato” be jokių pasekmių;

  • Karpos atsiranda tik mažai daliai MR ŽPV infekuotų žmonių*;

  • Didžioji dalis žmonių patys mažų karpų net nemato. Dažnai jas pamato tik gydytojas, konsultuojantis dėl kitų nusiskundimų;

  • Trečdaliui žmonių, kuriems atsiranda mažos karpos, jos išnyksta negydant per 4 mėnesius;

  • Nežinodamas, kad esi infekuotas ir neturėdamas jokių simtomų, virusą gali platinti toliau;

  • Nereikia turėti „tikrų” lytinių santykių, kad užsikrėstum.

*maža dalis, tai koks visas vienas procentas iš visų lytiškai aktyvių žmonių, kurie karpas pastebi patys. Gydytojai karpas diagnozuoja iki 5 proc. konsultuojamų pacientų.

STD Facts - Human papillomavirus (HPV) (cdc.gov)

Systematic review of the incidence and prevalence of genital warts | BMC Infectious Diseases | Full Text (biomedcentral.com)

Genital wart - Wikipedia

Mitas Nr. 3

Jei aš pasiskiepysiu vakcina nuo ŽPV, tai...

28.png

...man nereikės dalyvauti gimdos kaklelio vėžio patikros programoje.

NETIESA.

Pasiskiepijus vakcina nuo ŽPV, gimdos kaklelio patikros programoje dalyvauti vis tiek reikės, nes:

  1. Šiuo metu yra žinoma ne mažiau 12 onkogeninių ŽPV tipų, kurie gali sukelti vėžį.

  2. Nuo vasario 1 dienos Lietuvoje bus skiepijama vakcina, kuri turės galimą apsaugą tik nuo 7 onkogeninių ŽPV tipų (plius dar dviejų ŽPV tipų, kurie nėra onkogeniniai, bet gali sąlygoti karpų atsiradimą), tad dar penki ŽPV tipai liks būdrauti visai laisvi.

  3. Kitų ŽPV virusų galimas onkogeniškumas tiriamas nuolat, todėl, tikėtina, onkogeninių tipų daugės.

  4. Jei skiepijatės vyresniame amžiuje ir (ar) jau esate turėję lytinius santykius, vakcina nebus tokia pat efektyvi, kaip skiepijant neturėjusius lytinių santykių jaunuolius.

Ir dar - vakcina neveikia, jei ja nesiskiepijama, o tikėtis, kad kiti, pasiskiepiję, jus apsaugos, šiandien yra nerealu. Kol taip galvos visi, bendro imuniteto nebus :)

Daug kas... Dauguma... Labai daug... Mažuma... Visi... Niekas...

Kai, anot Mažojo Princo, esi nuobodus suaugęs, įpratęs kalbėti skaičių kalba, imi ir suglumsti (aišku, savo paties nelaimei), kai taip ir nesupranti, kas ir kiek yra ta „dauguma“, „dažnai“, „visada“, „visa Lietuva“ ir pan. Smegenys net užkaista, galvodamos, kaip čia tą informaciją vertinti.

Jei taip kalbėtų žmonės, informaciją gaudantys išimtinai tik interneto platybėse, vieną akį beveik užmerktume. Neprivalo visi viską žinoti. Tas tiesiog neįmanoma ir kažin, ar būtina. Tik ieškoti informacijos būtų gerai mokėti ir dar ją susisteminti būtų neblogai. Nes bet kaip ir bet kur - nelabai gerai.

Bet kai taip kalba medicininį išsilavinimą turintys... hm... tada visai negerai. Taip sėjamos baimės, abejonės, duodamas kelias manipuliacijoms ir išvedžiojimams. Nes „man sakė docentas/profesorius/moterų gydytojas“ ir tikrai, „visoms mano draugėms taip buvo“.

Vienas pavyzdys iš komentarų kažkur interneto platybėse:

„Visa statistika išlaužta iš piršto. Norite pasakyti, kad gimdos kaklelio vėžiu serga 8 moterys iš 10? Nei viena mano draugė neserga. Melas!“

33.png

Ne, nenorime pasakyti ir NIEKADA nesakėme, kad serga 8 iš 10. Akcentuojama, kad žmogaus papilomos virusu PER GYVENIMĄ UŽSIKREČIA ≥ 80 proc. žmonių ir tikrai NESUSERGA VISI tie užsikrėtę. Nei viena draugė vėžiu gal ir neserga, bet Lietuvoje kas ketvirta bet kokio amžiaus lytiškai aktyvi moteris yra infekuota ŽPV, o jaunesnėms nei 20 metų Lietuvos merginoms šis virusas aptinkamas net 54 proc. Tai išsiskaičiuojat pirmais ketvirtais (juokutis), susikabinat su draugėmis rankomis ir einat pasitikrinti, nes Lietuvoje kone pusė jūsų tiesiog nesitikrina.

Po paskutiniojo mūsų įrašo sulaukėme komentaro: „labai daug šalutinių... dažnai nėra atliekami tyrimai... daug kas suvokia... labai didelis procentas...“. Čia apie sudėtines kontraceptines tabletes (SKT) ir „labai daug“.

Baimių – apstu. Tad mūsų klausimas būtų: ar norite, kad apie SKT parašytume SKAIČIŲ kalba? Komentaruose rašykite TAIP arba NE. Tada sužinosime, kiek jūsų, iš visų skaičiusiųjų, nori arba nenori žinoti. Ir įvardintume, kas yra dauguma, mažuma, visa Lietuva ar niekas

Siūlome paklausyti „Žemiau bambos“ pokalbio: https://youtu.be/89ADfYzanJc

Kur gyventi geriau?

34.png

Skaitom dar vieną komentarą.

„Čia taip įdomiai prirašyta, bet tarp eilučių turi perskaityti, kad moteris užkrečia vyrai, o ne iš kažkur tai užsikrečia. Kodėl nieko nekalbama apie tai, kad ŽPV nešiotojai yra vyrai ir kad gydyti reikia juos?”

O ką, jei pasakysim, kad būna ir labai atvirkščiai? Vyrus ilgainiui  užkrečia moterys, o ne vyrai jas užkrečia? Kas pirmiau – višta ar kiaušinis?

 

Jei jau taip labai paprastai kalbant, virusams ilgai gyventi ant varpos patinka mažiau, nei mėgautis gimdos kaklelio aplinka. Čia beveik kaip kur gyventi norisi labiau - jurtoje ar viloje su šildomu baseinu. Aišku, kai neturi vilos, jurta gali būti labai gerai. Kol nusipirksi vilą. O kai turi galimybę persikraustyti iš jurtos į vilą su baseinu, tai skubiai tą ir padarai. Ir vėliau iš vilos su baseinu ne taip lengva išsikraustyti. Bet, jei dažnai lankaisi viloje su baseinu, tai chloro kvapo į jurtą kaskart vis tiek parsineši.

Vyrams vidutiniškai ŽPV infekcija išnyksta per 6 mėnesius. Neturintiems lytinių santykių, jau po kelių savaičių ŽPV ant varpos gali būti ir neaptinkamas. Kita vertus, bendroje populiacijoje, turintiems lytinius santykius bet kokio amžiaus vyrams ŽPV aptinkamas dažniau, nei moterims (išdykėliai kokie :)). Ir dalinasi gi tuo gėriu poros tarpusavyje, negi gaila. Pvz.: 20-24 metų Lietuvos merginoms ŽPV aptinkamas 35 proc. tokio pat amžiaus vaikinams už Atlanto (LT duomenų neturim) – 60 proc. Arba 35-39 metų amžiaus moterys ir vyrai, atitinkamai 15 proc. ir 58 proc.

Ir dar vienas įdomus dalykėlis. Yra duomenų, kad apipjaustytiems vyrams ŽPV randamas rečiau, nei neapipjaustytiems vyrams. Žodžiu, jei jurtai nupjautum stogą, tai joje gyventi tada visai ne kažką. Bet čia tik šiaip mes.

Apie gydymo galimybes jau esame rašę (Žr. aukščiau Mitas Nr. 2 - Žmogaus papilomos virusas gali būti išgydomas). Gydyti viruso mes kol kas tiesiog neturime kuo.

P/S. Mylim ir gerbiam vyrus. Nuoširdžiai :) Visi palyginimai - asociatyvūs.

Epidemiology of Human Papillomavirus Infection in Men, in Cancers other than Cervical and in Benign Conditions - PMC (nih.gov)

Concordance and transmission of human papillomavirus within heterosexual couples observed over short intervals - PubMed (nih.gov)

Mitas Nr. 4

Sveikiausi bus tie, kas pirks patikrą kas metus

„Liūdniausia, kad nemokamas gimdos kaklelio screeningas*, nepaisant statistikos, yra tik kas 3 metus. Ir kaip visada, patys sveikiausi bus tie, kas gali sau leisti investuoti į papildomus screeningus” - komentuoja mūsų skaitytoja.

Siūlome tikrai dėl to neliūdėti. Šioje situacijoje nei kažkas bus sveikesnis, nes „turi daugiau pinigų”, nei patikra yra tokia netikusi, nes vykdoma „tik kas tris metus”.

SVEIKIAUSIA BUS TA, KURI ATEIS PASITIKRINTI. Ir dar pinigų sutaupys, nes už tai sumokės VLK.

Įrodyta, kad DAŽESNĖ PATIKRA NIEKAIP NEPAGERINA gimdos kaklelio vėžio diagnostikos ir ligos išeičių.

Gimdos kaklelio  vėžys vystosi LĖTAI ir ILGAI. Nėra taip, kad vakar buvau sveika, o šiandien jau sergu vėžiu. Pirmiausia moteris infekuojasi žmogaus papilomos virusu. Tada, jei organizmas negeba juo atsikratyti ir virusas lieka ilgai, prasideda gimdos kaklelio ląsteliniai ikivėžiniai pokyčiai, kurie dar tikrai nėra vėžys, nors ir turi savo stadijas. Pražygiavus visas ikivėžines stadijas, ateiname iki mikroinvazinių pokyčių, kuriuos irgi labai puikiai dar galime sustabdyti. Ir tik vėliau, jei vis dar užsispyrusiai ignoruojam patikros programą, išsivystys vėžys. Kiek tai trunka? Ne mažiau 10 metų, o žiūrėk, ir visus iškilius 20 metų. Tai jei sugebėsit atnešti savo gimdos kaklelius patikrai rekomenduojamu intervalu, o ne kartą per 10-20 metų, tikėtina, mes tikrai aptiksim ligą laiku. Nemokamai.

43.png

Nėra jokių įrodymų, kad vėžys išsivysto per metus ar du.

Yra atvejų, kai vėžio „prieš metus nebuvo, o dabar yra“, bet tikimybė, kad diagnostika „paves“ kelis kartus iš eilės, jei eisit tikrintis PAGAL PROGRAMĄ, kone nulinė. Kita vertus, silpnas imunitetas gali pagreitinti vėžio vystymąsi, tačiau net ir šiuo atveju, kad atsitiktų vėžys, vis tiek reikėtų ne mažiau penkerių metų.

Tad kelkit savo kūnus nuo sofų, atitraukit veidus nuo ekranų, daržas per pusę dienos irgi neišdžius, ir keliaukit pasitikrinti.

*Screening angliškai reiškia patikrą.

Gimdos kaklelio ikivėžinių ligų bei vėžio patikra Lietuvos moterims vykdoma nuo 25 iki 34 metų amžiaus kas tris metus, atliekant citologinį gimdos kaklelio tyrimą, o moterims nuo 35 iki 60 metų – kas penkerius metus, atliekant viruso diagnostiką.

Geri kaimynai

69.png

„Plaunu makštį kas vakarą, o savijauta tik blogyn. Jausmas, kad ten smėlio pripilta“, - greitakalbe skundžiasi darbštuolė, kuriai konsultacijos metu septynis kartus pakaitomis vis skambėjo du telefonai, o ši, nuoširdžiai dėl to irztanti, „atmetinėjo“ skambučius.

„O kam jūs ją plaut nutarėt? Blogai kažkas buvo?“, - smalsaujam.

„Nu neee... Nežinau. Draugė plauna, sakė, kad gerai. Ypač po santykių, kad nebūtų uždegimų“, - gūžteli ir praignoruoja eilinį skambutį.

„O draugei viskas gerai su tais plovimais?“, - maža ką, viską žinot norim.

„Pradžioj gerai buvo, bet dabar jau ir jai negerai. Jai kažkas sakė, kad gerai plauti, gal skaitė kur, neatsimenu, dėl kažkokios ten bakterijos. Tai ji plauna, bijo tų bakterijų“ – draugės vargais rūpinasi mūsų bizy vuman.

Kaip čia dabar pasakyt paprasčiau...

Kokio perkūno jūs tą makštį plaunat?

Makštyje santarvėje, simbiozėje ir darnioje kaimynystėje gyvena daugybė mikroorganizmų. Mes neskaičiavom, bet sako, kad jų ten kone 300 rūšių. Kokiais santykiais jie ten gyvena, yra individualu ir priklauso nuo daug ko: paveldimumo, hormoninės pusiausvyros, gyvenimo būdo ar net etninės grupės, bet visi jie formuoja normalią makšties ekosistemą. Čia panašiai, kaip mes renkamės gyvenamąjį rajoną, kaimynystę, lėkštes  ar minkštą patalynę. Viskas yra svarbu.

Teisinga tvarka būna, jei makštyje dominuoja Lactobacillus gentis, kuri užtikrina rūgštinę makšties terpę bei gamina bioaktyvias medžiagas. To reikia, kad būtų palaikomas NORMALUS VIETINIS IMUNINIS ATSAKAS, apsaugantis nuo blogų mikroorganizmų dauginimosi.

 

Makšties mikroorganizmų kaimynystė gali kisti dėl amžiaus, nėštumo, menopauzės, mėnesinių ciklo, vartojamų vaistų, gretutinių ligų, infekcijų, lytinio gyvenimo aktyvumo ir labai negerai, jei gerieji kaimynai – laktobacilos – iškraustomi jėga. Šiuo atveju – cunamiu išplaunami. Tada gali atsitikti kalnas reikalų. Smėlio nepripūs, bet įvairūs uždegimai – labai prašom.

 

Plovimai vardan plovimo sutrikdo makšties ekosistemą, tai vat paskui ir atrodo, kad smėlis ten. O geri kaimynai juk reikalingi visiems :)

Geriau einam plauti langus. Pavasaris jau beveik :)

Impact of vaginal douching products on vaginal Lactobacillus, Escherichia coli and epithelial immune responses - PubMed (nih.gov)

bottom of page