Esame tam, kad kilus klausimams, Jums būtų į juos atsakyta kuo aiškiau ir išsamiau. Maloniai prašome kreiptis į mus nurodytu paštu, kuriuo mes su Jumis susisieksime ir atsakysime į Jus dominančius klausimus.
El. paštas
- Norėjau Jūsų pasiteirauti informacijos ir tikslingų patarimų.
Onkocitologinius tyrimus darausi kasmet. Tyrimai būdavo geri. Šiais metais padarė papildomai ir ŽPV tyrimą (kartu su onkocitologiniu skystoje). Atsakymą gavau ŽVP31+ASCUS.
Ginekologinis kabinetas nepaaiškino pakitimų reikšmių, būsimo gydymo ar tyrimų plano ir kitų niuansų. Pasakė tik ateiti po 3 mėn pakartotinai išsitirti.
Klausimas yra, ar tikrai reikia tokio ilgo laiko tarpo ir tik pakartotonų tyrimų? Gal yra kitas efektyvesnis gydymo protokolas, kuris leistų užbėgti įvykiams už akių, būtų maksimaliai efektyvesnis ir saugantis ateitį? Labai nesinori kažką pradelsti ir praleisti vien dėl laiko tarpo. Kokia būtų jūsų rekomendacija? Norisi maksimaliai įdėti pastangų, kad viskas būtų padaryta teisingai.
- Vertinant Jūsų tyrimo atsakymą, ASCUS reiškia „atipinės plokščiojo epitelio ląstelės, nenustatytos reikšmės". Kalbant paprasčiau, ląstelėse, kurias Jums paėmė tyrimo metu, yra pakitimų, bet pakitimų laipsnis ir pobūdis nėra visai aiškus. Kadangi tyrime taip pat rastas ir aukštos rizikos ŽPV (31 tipas), kuris, jei organizme tūno ilgai, gali sąlygoti ikivėžinius ir vėžinius pakitimus, mes rekomenduojame jums atlikti kolposkopiją.
Kolposkopijos tyrimo metu gimdos kaklelis dažomas specialiais tirpalais ir mikroskopu stebima, ar neišryškėja kokių nors pokyčių (reakcija į specifinį tirpalą). Jei įtariami pokyčiai, to paties tyrimo metu iš pakitusios vietos paimama biopsija (nugnybiamas mažas audinio gabalėlis, kuris siunčiamas tirti toliau). Galutinė diagnozė paaiškėja tik gavus biopsijos tyrimo atsakymą. Siuntimą kolposkopijos tyrimui reikia gauti pas šeimos gydytoją. Tyrimą atlieka gydytojas akušeris ginekologas.
Kalbant bendrai apie gimdos kaklelio ikivėžinių būklių patikros tyrimus, juos rekomenduojama atlikti nuo 25 metų, tačiau tikrai ne kasmet - nuo 25 metų iki 35 metų yra rekomenduojama citologinius tyrimus kartoti kas 3 metus, o vyresnėms moterims kas 5 metus ieškoma, ar nėra infekuotumo ŽPV. Tyrimus atlikti dažniau, nei minėti intervalai, nėra rekomenduojama, nes gimdos kaklelio ikivėžiniai pokyčiai ir vėžys yra lėtai progresuojanti būklė, o rekomenduojami patikros intervalai yra pakankami ir saugūs. Dažnesnis tyrimų kartojimas nepagerina ikivėžinių būklių diagnostikos.
Tyrimai dažnesniais intervalais atliekami tik jei rekomenduoja gydytojas ginekologas. Dažniausiai taip nutinka, kai, nustačius minimalius pakitimus, pasirenkama jų stebėjimo taktika, tikintis, kad jie patys išnyks arba, jei progresuos, bus operuojami.
Tyrimų duomenimis, net ir nustačius ŽPV virusą, galima rekomenduoti svarstyti pasiskiepyti vakcina nuo ŽPV. Vakcina negydo, bet sumažina virusų plitimo galimybę bei galimybę užsikrėsti pakartotinai tuo pačiu viruso tipu ar kitais virusų tipais (plačiau čia).
Apibendrinant, paprašot šeimos gydytojo siuntimo ir registruojatės ginekologo, atliekančio kolposkopijas, konsultacijai. Nerimauti nereikia, nes ikivėžiniai pokyčiai progresuoja lėtai - metais (prieš metus Jums nerasta jokių pokyčių), tačiau pasitikrinti - verta. Kad žinotumėte, kokios taktikos laikytis toliau.
- Kodėl daromi „netikslūs“ tyrimai?
- „Paminėkite, prašau, kad prevencija ir daromas tepinėlis veikia ir atsako tiksliai tik skystoje terpėje... valstybės kompensuojamas tepinėlis ne skystoje terpėje yra tikslingas tik 30%,” - rašo Gustė. „Prieš metus prevencinis valstybės kompensuojamas tepinėlis parodė, kad esu visiškai sveika, po metų – nustatyta 3 stadija.”
Būtinai. Skaitom ir dalinamės, ką mums byloja mokslas. Ir gyvenimas.
TYRIMAIS GALIMA DIAGNOZUOTI LIGĄ, KAI JOS NĖRA.
TYRIMAI GALI BŪTI „NORMALŪS“, KAI LIGA YRA.
NĖRA TYRIMŲ, KURIE BŪTŲ 100 PROC. PATIKIMI. Informaciją priimti sunku, bet reikia.
Tyrimas, apie kurį kalba Gustė, vadinamas citologiniu gimdos kaklelio tyrimu.
Metodai citologiniam tyrimui atlikti yra du: „paprastas“ ir skystosios terpės. Lietuvoje „paprastas“ citologinis tyrimas valstybės lėšomis yra atliekamas visoms 25-34 metų moterims.
Kuo jie skiriasi?
„Paprasto“ tyrimo metu su šepetėliu paimamos ląstelės nuo gimdos kaklelio ir lygiai paskleidžiamos ant stikliuko. Paskleistos ant stikliuko ląstelės fiksuojamos specialiu tirpalu, fiksuotas ėminys išdžiūna ir yra siunčiamas tirti į laboratoriją. Bėda, kad taip fiksuojamos ne tik tyrimui reikalingos ląstelės, bet ir visa kita, ką netyčia prigriebiam pakeliui - kraujas, gleivės, bakterijos, sperma, makšties žvakučių liekanos ir dar balažin kas... Tai visas tas balažin kas vertinimui nelabai tinka.
Skystosios terpės tyrimo metu šepetėlis, su kuriuo paimamos ląstelės nuo gimdos kaklelio, panardinamas į skystą terpę ir nuskalaujamas. Toks nuskalautas ėminys siunčiamas į laboratoriją. Ten ląstelės, kurias reikia vertinti, atskiriamos nuo visų minėtų priemaišų ir tik tada, tokios visai beveik nuogos ir švarios, vertinamos.
Negali sakyti, kad Gustės nerimas yra nepagrįstas, bet ir nėra visai tikslus.
-
Tiesa, kad citologiniu tyrimu gimdos kaklelio pokyčiai gali būti „pražiūrėti” nuo 20 iki 50 proc. moterų.
-
Ne visai tiesa, kad liga gali būti pražiūrėta tik atliekant „paprastą“ citologinį tyrimą. Diagnozuojant ryškius gimdos kaklelio pokyčius, „paprastas“ citologinis tyrimas yra nei kiek ne prasčiau už atliekamą skystoje terpėje, KAI IŠPILDOMOS VISOS SVARBIOS SĄLYGOS, NUO KURIŲ PRIKLAUSO TYRIMO KOKYBĖ:
-
Svarbi yra ciklo diena, kurią bus imamas ėminys;
-
Svarbi yra makšties ekosistema, kad ėminys nebūtų užterštas;
-
Svarbus yra moters pasiruošimas apžiūrai (sperma makštyje, mėnesinės, nuoširdus makšties (išsi)plovimas ar makšties žvakutės nepadeda visai);
-
Svarbi yra anatominė vieta, iš kurios ėminys bus imamas;
-
Svarbi yra specialisto, kuris ima ėminį, patirtis ir žinios;
-
Svarbi yra laboratorijoje dirbančio specialisto patirtis ir žinios;
-
Svarbi yra laboratorijos kokybės kontrolė;
-
Svarbi yra reagentų, instrumentų, kurie naudojami tyrimui atlikti, kokybė...
Ar visas sąlygas išpildome? Na vat neeee..... O kai neišpildai visų sąlygų, tai tas priemaišų pašalinimas kartais labai padeda.
Beje, jei norite, kad jums būtų atliktas skystosios terpės tyrimas, galima paprašyti. Tik reikės sumokėti skirtumą nuo valstybės kompensuojamos kainos.
KAD IR KOKIA MEDICINA GALI BŪTI „NETOBULA“, GIMDOS KAKLELIO VĖŽIO PATIKROS PROGRAMŲ ĮDIEGIMAS ŽENKLIAI SUMAŽINO GIMDOS KAKLELIO VĖŽIO DAŽNĮ.
- Esu nėščia 35 sav + 2 d. Ginekologė patvirino, kad turiu ŽPV 66 tipą ir dar karpų ant lytinių organų. Norėjau karpas gydyti lazeriu, bet nėštumo metu negalima. Citologinis skystųjų terpių gimdos kaklelio tyrimas pakitimų nerodo. Mane neramina faktas, kad gimdymo metu galiu ŽPV perduoti savo kūdikiui, ko pasekoje jam bus laringinė papilomatozė.
- Primename, jog žmogaus papilomos virusai skirstomi į aukštos rizikos ŽPV (galinčius sukelti ikivėžinius ir vėžinius gimdos kaklelio, vulvos ir kt. organų pakitimus) bei žemos rizikos ŽPV (galinčius sąlygoti lytinių organų karpas).
Lyties organų karpas dažniausiai sukelia 6 ir 11 ŽPV tipai. Įprastai klinikinėje praktikoje jų netiriame, tačiau jei Jums nustatytos lyties organų karpos, tikėtina, jog turite vieną arba abu šiuos viruso tipus. Karpos, kurias sukelia ŽPV 6 ir 11 tipai neretai būna panašios į fibroepiteliomas (absoliučiai gerybinis darinukas), todėl be apžiūros mums sunkoka vertinti klinikinę situaciją. Kai kyla abejonių, imama biopsija. Jei gerai supratome, jums ji atlikta nebuvo, bet tikime Jūsų gydytojos patirtimi ir kompetencija.
Būtent šie virusai, kurie sukelia lytinių organų karpas, vėliau gali sąlygoti ir pasikartojančią vaikų laringinę papilomatozę. Vis tik, ŽPV sąlygotų lytinių organų karpų diagnozavimas nėra kontraindikacija gimdyti natūraliais gimdymo takais, išskyrus atvejus, kai karpos tokios didelės („kalafiorai"), kad trukdo naujagimiui slinkti gimdymo takais, t.y. atsiranda kliūtis. Tokiais atvejais kiekviena situacija vertinama individualiai.
Vaikų imuninė sistema gana puikiai su šiais virusais kovoja. Net jei nėščiąjai ir diagnozuojamos ŽPV sąlygotos karpos, ne visuomet kliniškai vaikams tai sukels laringinę papilomatozę ateityje. ŽPV tipais infekuotų motinų vaikams rizika susirgti laringine papilomatoze ateityje padidėja 231 kartą, tačiau bendra rizika išlieka maža ir ši liga nustatoma mažiau nei 1 procentui vaikų, kurių motinoms buvo nustatytos lytinių organų karpos.
Kliniškai nereikšmingų lytinių organų karpų gydymas nereiškia, kad kartu bus pašalintas ir ŽPV. Virusai gali likti ir sveikai atrodančiuose audiniuose (ląstelėse) ir jūs net galit nežinoti, kad esat infekuota šiais tipais. Karpų gydymas rekomenduojamas, jei sukelia diskomfortą, tačiau ne kaip profilaktikos priemonė naujagimiui apsaugoti.
Imuninė sistema su ŽPV dažniausiai susidoroja pati, tačiau tai užtrunka laiko (2-3 metus), deja, apie 10 proc. moterų virusas lieka ilgam. Po gimdymo labai rekomenduojame jums vakcinaciją devynvalente vakcina nuo ŽPV. Padėsite savo imuninei sistemai su virusais sukovoti greičiau, o santykių metu, kol sveiksite, rekomenduojame naudoti prezervatyvą. Įrodyta, kad poros, naudojančios prezervatyvus, virusų atsikrato greičiau.
Pagal šiuo metu Lietuvoje patvirtintus ir kol kas galiojančius algoritmus, radus aukštos rizikos 66 ŽPV tipą, Jums po gimdymo reikėtų atlikti kolposkopiją, jei ji dar nebuvo atlikta (daugiau informacijos čia).
Tuo tarpu ES algoritmuose, kai randami aukštos rizikos ŽPV, o citologiniu gimdos kaklelio tyrimu ląstelių pokyčių neranama, tyrimas kartojamas ne anksčiau nei po metų.
- Kada anksčiausiai vaikui gali pasireikšti karpos?
- Pasikartojanti laringinė papilomatozė dažniausiai diagnozuojama 2-3 metų amžiaus vaikams, didžioji
dalis ligos atvejų diagnozuojama iki 5 metų amžiaus.
Iš visų gerybinių gerklų auglių vaikams, ši liga diagnozuojama dažniausiai.