top of page

Menstruacinė taurelė

Mes ne tik konsultuojam, gydom, rašom, bet kartais dar „mokslą darom“ :) Kai norim pabendrauti su plačiąja visuomene, į socialinę erdvę įmetam kokią anketą. Gauti atsakymai neatspindi visos Lietuvos įpročių ar veiklos, tačiau galima bent bandyti įsivaizduoti tendencijas.

Vienos iš apklausų metu paaiškėjo, kad mūsų manymas apie galimą menką menstruacinių taurelių vartojimą, subliuško. Mokslas rašo, kad taureles renkasi vos 1 procentas pasaulio moterų, o va Lietuvoje jas rinkosi apie 15 proc. iš 642 mums atsakiusių moterų.

Tada supratom, kad  @gentleday_lt mums užduotas klausimas yra vertas atsakymo plačiau. Nes gali būti svarbus beveik 7 moterims iš 100.

Klausimas skambėjo taip: „AR TAURELĖ TURI ĮTAKOS SUSIRGTI CISTITU? MUMS SAKĖ, KAD NEGALI. NEBENT GAL DĖL HIGIENOS TRŪKUMO?“

54.png

Cistitas yra šlapimo pūslės uždegimas, kuris, kaip taisyklė, išsivysto į šlapimo pūslę patekus mikroorganizmams, kurių šiaip ten neturėtų būti. Bakteriniai cistitai būna nekomplikuoti, komplikuoti ar pasikartojantys, bet yra dar ir nebakteriniai cistitai (pvz.: intersticiniai), kurie nieko bendra su bakterijomis neturi.

Pasirodo, kad naudojant menstruacines makšties ar gimdos kaklelio taureles, įvairūs šlapimo sistemos sutrikimai (ne tik cistitas) gali įvykti. Taip nutinka apie 0,27 proc. moterų. Mažai, bet būna, vis tik.

Kadangi taurelės makšties mikrofloros ekosistemos dažnu atveju visai nekeičia (kitaip nei tamponai ir (ar) paketai) ir net sumažina makšties infekcijų (pavyzdžiui, bakterinės vaginozės) dažnį, didesnė tikimybė, kad bakterijos į šlapimo takus patenka kitais keliais. Tad menstruacinė higiena išties yra labai svarbi. Dar svarbu yra teisingai taurelę įdėti, nes radom aprašytus bent tris atvejus, kai neteisingas taurelės įdėjimas užspaudė šlapimo takus ir trukdė šlapimui nutekėti. Sunkiai įsivaizduojam, kaip tai galėjo nutikti, bet ko tik toje medicinoje nebūna, o moterys juk tokios skirtingos… :) 

Mūsų komanda vengia sakyti „taip tikrai negali būti“, nes, žiūrėk, kai tik taip leptelsi, tai būtinai tas „negali būti“ ir atsitiks :)

Beje, ar galite įsivaizduoti, kad pasaulyje kas mėnesį menstruacijos atsitinka apie 1.9 BILIJONŲ moterų?

Menstrual cup use, leakage, acceptability, safety, and availability: a systematic review and meta-analysis - PubMed (nih.gov)

Neišsipildžiusios svajonės svarbiau nei vaiko sveikata

55.png

Skambutis iš draugės. Gydytojos.

„Turim bėdą. Profesionali sportininkė. 14 metų, nėra mėnesinių. Reikia skubiai pažiūrėt, nes tuoj vėl išskris ir nematysim jos ilgai”.

Hm, skambinanti draugė tikrai labai gudri šiuose reikaluose, tad kiek nustebina.

„Tai kad mėnesinių galim laukti ir iki 16 metų, svarbu tik, kad branda jau matytųsi tokiame amžiuje” – atsargiai mykiam.

„Tame ir esmė, kad ji atrodo, kaip aštuonerių ir bijau, kad ten jau yra rimtų sveikatos bėdų. Tik sorry, mama ten ypatinga”,- perspėja prieš atsisveikinant.

 

Patirtis ir gyvenimas mums yra rodęs daug įvairių mamų. Net jei jos viską žino geriau už visus pasaulio ekspertus, kažkaip pavyksta rasti bendrą kalbą.

Bet ne visada.

„MES nesuprantame, ko MUMS čia reikėjo ateiti. Jei ne pažyma, tikrai neitume”,- aha, draugė ne veltui perspėjo.

MES - tai kiek didesnių nei statistinių matmenų mama ir jos dukra, kuri išties atrodo kaip vaikas. Gal kaip antrokė. Ne vyresnė. Priežastys?

Pasirodo, smarkiai ribojama jos mityba. Nes partneris turi MUS kilnoti. JOS negali prarasti užimamų aukštų pozicijų. Nes „MŪSŲ laukia puiki ateitis”.

Entuziazmo kupini atskaitom paskaitą apie žalojantį RELIATYVAUS ENERGIJOS DEFICITO SPORTE poveikį viskam - augimui ir vystymuisi, imuninei, endokrininei ir metabolinei sistemoms, kraujui, širdžiai, žarnynui, kaulams. Ir kad vaikas be normalios hormoninės pusiausvyros normaliai bręsti negali.  O kur dar patiriamas stresas, fiziniai krūviai bei psichologinė įtampa. Ir kad keturiolikos metų mergaitė jokiu būdu neturi atrodyti kaip aštuonerių.

„Be reikalo atėjom, visi jūs tą pačią giesmę giedat su tais savo hormonais“.

Alio, MAMA, jūsų vaikas sulūš? Jei TUOJ PAT nieko nedarysit, pirmiausia lūš kaulai, patiriantys didžiausią fizinį krūvį!

Kaip į sieną. Nes „nenori, kad dukra netektų to, ką ji kažkada prarado, nes jai nebuvo suteiktos galimybės. O jau dabar ji padarysianti viską, kad vaikas turėtų tai, ko ji negalėjo turėti“.

Po kelių metų sužinojom, kad tai buvo būtent tas atvejis, kai frazė „ar aš nesakiau“ neteikia jokio pasitenkinimo.

Mergaitė nesportuoja, nes TAI sporto šakai ji tapo „brokuota“, net ir sugijus lūžiui.

Iki dabar galvojam, ką reikėjo ir vis dar reikia daryti kitaip.

bottom of page