top of page

Kai akutės blogai mato

Anądien, skaitydami komentarus apie moters krūtinės grožio suvokimą, pamąstėm, kad visažiniai tetos ir dėdės internetinėje erdvėje tokie piktai aktyvūs yra tik todėl, kad veidrodžio namie neturi. Arba yra tokie tinginiai, kad nusivalyti jį tingi. Arba jei netingi nusivalyti, tai jų škurlis yra visas sutrinas. Arba jei škurlis nesutrinas, tai valo veidrodžius pamazgom, pasemtom iš lauko tualeto.

Nes, jei nebūtų aukščiau išvardintų veiksnių, tai pažiūrėtų į švarų veidrodį, net nebūtinai nusirengę, ir suprastų, kad tyla kartais yra geriau. Turim įtarimą, kad ir šiaip gyvenime jiems niekas nėra gražu ir gerai, o labiausiai pyksta ant tų, kurie myli save ir moka džiaugtis.

Galimi ir kiti  variantai. Okulistai gal pasakytų, kad veidrodis čia ne prie ko, gal akutės blogai mato, neurologai su psichiatrais gal įtartų kokį Tureto sindromą ar diagnozuotų sutrikusį aplinkos ir savęs vertinimo kliedesį, o psichologai atrastų „laimingos“ vaikystės pasekmes. Ko tik nebūna tame gyvenime.

Anyway. Toms, kurioms sveikata rūpi labiau, nei ką kažkas kažką galvoja apie jų krūtis, ir savo asmeninių nelaimių ir nesėkmių nebando išspręsti patyčiomis, tiesiog primename, kad gražiausia krūtinė yra sveika krūtinė.

Pastarosiomis dienomis viešojoje erdvėje pasirodė informacija, kad nuo 2024 metų vasario 1 d. įsigaliojo patobulintas krūties piktybinio naviko ankstyvosios diagnostikos programos organizavimo, vykdymo ir kokybės reikalavimų aprašas, kuriuo numatyta, kad pirmieji kvietimo laiškai moterims pasitikrinti krūtis bus siunčiami nuo 45 metų.

Patiksliname, kad:

  • Kol kas tai negalioja visoms Lietuvos moterims;

  • Tai kurį laiką galios tik toms moterims, kurių pirminiai sveikatos priežiūros centrai sutiko dalyvauti pilotiniame modelyje, vertinant, ar atnaujinta programa veiks gerai;

  • Šiuo metu yra laukiama sprendimų dėl naujų krūties vėžio prevencijos programos paslaugų finansavimo.

Mintis, dėl krūties vėžio tikrinti jaunesnes moteris, yra ne tik sveikintina, bet ir labai laukta.

O kol lauksime naujos programos įsigaliojimo, primename, kad tikrintis galima nelaukiant nieko.

P/S. Labai tikimės, kad piktos tetos irgi pasitikrins.

P/P/S. O pikti dėdės primins savo tetoms, kad pasitikrinti verta.

V-1373 Dėl Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2005 m. rugsėjo 23 d. įsakymo Nr. V-729 „Dėl... (e-tar.lt)

Mylėk savo kūną

70.png

„Mylėk save, lyg nuo to priklausytų tavo gyvybė“ - užkabina knygos pavadinimas, benaršant internete, kur ir kaip gi čia dar pasitobulinus. Rašo, kad autorius – buvęs jūrų pėstininkas, gerokai patalžytas gyvenimo (nepažįstam nei vieno žmogaus, kurio jis nepatalžo), pamedituoja su vienuoliais Himalajuose ir pasidalina savo apvirtusio aukštyn kojomis gyvenimo sėkme.

Knygos neskaitėm, bet pavadinimas – jėga. Kaip tik konsultacijoje su gerokai apkūnia moterimi kantriai ir ilgokai diskutavome, kad taip, mylėti save ir priimti save tokią, kokia esi, yra labai gerai, bet sorry, KMI 32, kai rekomenuojama neviršyti 25, reiškia ne ką kitą, kaip truputį nemeilę sau*, apgaudinėjant save.

Mes visada UŽ teigiamas mintis ir atviras čakras, meilę sau ir gebėjimą atvirai kovoti su patyčiomis, darbą su savimi, kai tau absoliučiai nesvarbu, ką apie tave mano kiti, bet nu „come on“, atsimerkiam. Šūkiai „mylėk save“ nieko verti, kai užsišūkauji tiek, jog pradedi jais pateisinti savo tinginystę rūpintis savo fizine sveikata.

Ilgalaikė, lėtinė, net ciniška tapusi profesinė patirtis mums jau leidžia nebijoti užsidirbti nemeilę sau, kalbant nepatogiai. Šį kartą - apie kūno masės indeksą, kai jis yra didesnis už rekomenduojamą.

NUTUKIMAS SIEJAMAS SU VISA EILE VĖŽIŲ: krūtų, žarnų, stemplės, inkstų, tulžies pūslės, gimdos, kasos, kepenų... gimdos kaklelio – taip pat. Nutukimas apsunkina ne tik galimybes ligą aptikti anksti, bet ir neigiamai įtakoja gydymo galimybes. Logiška - padidina riziką greičiau nuo vėžio ir numirti.

Visos tetos, kurios iš karto puola piktintis, kaip čia mes „tyčiojamės“ iš moterų – nevarkit. Moteris mes mylim taip, kad net skauda. Jus, besipiktinančias, – irgi. O mūsų meilė pasireiškia kalimu į kaktą – rūpinkitės savimi, nes niekas kitas už jus to nepadarys. Net ir mes. Tad mūsų meilė, kai jūsų KMI - didelis, pasireikš labai praktiniais patarimais: mylėkite save taip, kad kūno masės indeksas mažėtų. Dėl sveikatos, ne dėl keistai formuojamo grožio supratimo.

Meilė sau yra neginčyjamai gerai. Tai vat išspjaunam „bulką“ ir einam daryti bent tuos 10 000 žingsnių kasdien. Tortu apsidovanosim po to.

*išimčių yra visada.

Obesity and Cancer: A Current Overview of Epidemiology, Pathogenesis, Outcomes, and Management - PMC (nih.gov)

 Overweight and obesity as risk factors for cervical cancer and detection of precancers among screened women: A nationwide, population-based cohort study - ScienceDirect

bottom of page