top of page

Vakcina negydo, bet padėti gali

25.png

„Viskas prasidėjo 2008 metais, kai draugė pasiūlė nueiti pas ginekologę ir pasiskiepyti, nes kaip tik gynėsi disertaciją ir rašė apie ŽPV (žmogaus papilomos virusą).  Ginekologė turėjo ištirti prieš skiepydama, ar nesu užsikrėtusi šiuo virusu. Ji mane ištyrė ir sužinojau, kad aš virusą jau turiu“, - pasakoja Gustė, kuriai šiandien tenka gydytis gimdos kaklelio vėžio recidyvą, o tai reiškia, kad liga ją aplankė jau antrą kartą.

Siunčiam Gustei kuo daugiau stiprybės, tikėjimo, pasitikėjimo, ištvermės, išmintingų sprendimų ir meilės. Mokomės iš Gustės istorijos ir skubame pasidalinti informacija.

Vakcinos nuo ŽPV nėra gydomosios ir nei ikivėžinės ligos, nei jau diagnozuoto vėžio neišgydys, TAČIAU jomis galima svarstyti skiepytis, net jei jau ir esi infekuota(-as) kuriuo nors didelės rizikos ŽPV tipu ar jums diagnozuota ikivėžinė liga.

Kodėl?

Tikimybė, kad esate infekuota(-as) visais ŽPV tipais, kurių mažytės apvalkalo baltymo dalelės yra įtrauktos į vakcinų sudėtį, yra labai menka. Tai reiškia, kad vakcinacija turėtų padėti jums apsaugoti save nuo kitų viruso tipų, kuriais nesate infekuota(-as) IR, tikėtina, atsikratę jau turimo viruso ir pasveikę, tuo pačiu virusu neužsikrėsite ateityje, nes jau turėsite jam imunitetą (apie tai kalbėsime kitą kartą).

Todėl šiandien yra svarstoma kad:

 • Skiepytis galima, jei ikivėžinės ligos, kurias jums sąlygojo ŽPV, buvo diagnozuotos praeityje ar yra diagnozuotos dabar;

 • Skiepyti galima, jei moteris yra po gimdos kaklelio procedūros (konizacijos, amputacijos) ar net gimdos pašalinimo operacijos (ji vis dar turi makštį, gerklas, išangę, o šitas vietas virusas irgi „mėgsta“);

 • Skiepyti galima, jei yra diagnozuotos ŽPV sąlygotos karpos.

 

Ar verta?

Tai galite nutarti tik patys, nes gyvenimas ir kūnas – jūsų.

 

Tuo tarpu mes galim tik pasidalinti sukauptomis žiniomis: tyrimų duomenimis, taip mažėja ikivėžinių ligų paplitimas, ligos rečiau atsinaujina, stebima ilgesnė jų klinikinė remisija ir prailgėja laiko tarpas tarp reikalingų chirurginių intervencijų, jei ikivėžinė liga vis tik atsinaujina. Beje, svarstoma, kad vakcinacija nuo ŽPV galėtų pagerinti nevaisingos poros sėkmės šansą ar sumažinti nepalankių perinatalinių veiksnių riziką (apie tai jau rašėm).

O tirtis, prieš skiepijantis, ar esi infekuotas  kokiu nors ŽPV tipu, net ir nereikia.

Kalėdinės dovanos

Kantriai, bet, neslėpsim, gerokai įkyriai laukėm laukėm ir pagaliau sulaukėm :)

Nuo kitų metų vasario pirmos dienos vakcina nuo žmogaus papilomos virusų (ŽPV) Lietuvoje bus:

 1. Devynvalentė*

 2. Nemokama ir mergaitėms, ir berniukams**.

Pasaulio sveikatos organizacija net nedvejoja – tikslinė grupė vakcinacijai nuo ŽPV yra 9-14 metų mergaitės iki joms tampant lytiškai aktyviomis. Jei paskiepijama > 80 proc. tikslinės populiacijos mergaičių, ŽPV infekcijos dažnis berniukų tarpe sumažėja net jų neskiepijant.

Kur problema?

Na vat nepaskiepijam tų bent 80 proc. tikslinės grupės mergaičių, nors tu ką. Tada berniukų vakcinacija padeda ne tik jiems patiems, kad nesirgtų***, bet ir mažinant infekcijos plitimo dažnį visuomenėje.

Truputį atsiliekam, bet geriau vėliau, nei niekada. Lyčiai neutrali vakcinacija karaliauja jau ne vienoje šalyje. Europoje mus aplenkė Airija, Austrija, Belgija, Čekija, Danija, Didžioji Britanija, Italija, Kroatija, Latvija, Liuksemburgas, Lichtenšteinas, Norevgija, Slovakija, Suomija, Šveicarija, Vokietija... ai, na bet vis tiek, pasivijom juk :)

 

*Devynvalentė vakcina reiškia, kad vakcina gali padėti išvengti užsikrėtimo nuo devynių ŽPV tipų. Jei skiepijam 9-14 metų jaunuolius, užtenka dviejų vakcinos dozių. Skiepijant nuo 15 metų, tokių dozių reikės jau trijų.

**Nemokamai vakcinacijai yra amžiaus ribos.

***Tyrimų duomenimis, 19 proc. heteroseksualių vyrų ŽPV aptinkamas varpos, 13 proc. – kapšelio, 8 proc. - išangės (perianalinė sritis) ir 21 proc. ne genitalijų ląstelėse.

V-1868 Dėl Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2019 m. sausio 28 d. įsakymo Nr. V-115 „Dėl ... (e-tar.lt)

Human papillomavirus vaccines: WHO position paper, December 2022

Human papillomavirus vaccines: WHO position paper, May 2017

Primary Prevention of Cervical Cancer: American Society of Clinical Oncology Resource-Stratified Guideline | JCO Global Oncology (ascopubs.org)

27.png

Sustiprinsiu imunitetą špinatais

47.png

„Ką turiu valgyti, kad atsikratyčiau žmogaus papilomos viruso? Žalios daržovės visada yra gerai, tai gal ir čia tiks?“, - klausia jauna dviejų vaikų mama, kuriai prieš metus yra atlikta gimdos kaklelio pažaidų gydymo operacija, o dabar ir vėl aptiktas žmogaus papilomos virusas.

Nesikeikiant.

Bjaurybė, kaip reta.

Virusas, ne moteris.

Kartojam ir kartosim – šitas virusas moka apeiti imuninę sistemą, tad vargu, ar špinatai ir kopūstai galėtų atlikti absoliučiai nepramušamų šarvų funkciją. Kita vertus, daržovės iš principo visada yra gerai, tad taip, jos turėtų būti kasdienis jūsų mitybos komponentas.

Bet ok, papasakosim apie priedus, kurie galėtų padėti užkirsti kelią žmogaus papilomos viruso sukeliamiems onkogeniniams procesams. Bet lygiai taip pat galėtų ir nepadėti. Nes „galėtų“ nėra tas pats, kad tikrai taip ir bus. Betokodėlginepabandžius.  

Kas gali padėti:

 1. Folinė r. (Vit B9). Kartu rekomenduojama gerti vit B12. Ypač vartojančioms kontraceptines tabletes.

 2. Vitaminas B6. Vėlgi, aktualu vartojančioms kontraceptines tabletes.

 3. Vitaminas C.

 4. Vitaminas E.

 5. Vitaminas A.

 6. Cinkas.  

 7. Selenas.

Dar yra žalia arbata, kurkuminas, resveretrolis, omega-3.

Tik įsivertinkit savo alergijas ir neperdozuokit, ypač jei turit kitų sveikatos bėdų. Vitaminai ir papildai nėra visai nekalti. Kai kurios dozės, rekomenduojamos interneto platybėse, atrodo kone arkliškos, o mes jau rašėm, kad net ir vitaminai, vartojami netinkamai, sukelia nepageidaujamas pašalines reakcijas.

O kol dėliosit savo sveiko gyvenimo būdo planą, paklausykit Žemiau bambos - YouTube laidos. Kaip ištreniruoti savo imunitetą, kad šis virusą aptiktų, kalbam nuo 20 minutės.

Folate and vitamin B12 may play a critical role in lowering the HPV 16 methylation associated risk of developing higher grades of CIN - PMC (nih.gov)

Pathogens | Free Full-Text | Preventing Persistence of HPV Infection with Natural Molecules (mdpi.com)

The Preventive Effect of Dietary Antioxidants on Cervical Cancer Development - PMC (nih.gov)

Efficacy of Oral Zinc Sulfate Supplementation on Clearance of Cervical Human Papillomavirus (HPV); A Randomized Controlled Clinical Trial - PubMed (nih.gov)

The Relationship between the Serum Level of Selenium and Cervical Intraepithelial Neoplasia: A Comparative Study in a Population of Nigerian Women - PMC (nih.gov)

Antioxidants in cervical cancer: Chemopreventive and chemotherapeutic effects of polyphenols - ScienceDirect

Antioxidants Associated With Oncogenic Human Papillomavirus Infection in Women - PMC (nih.gov)

bottom of page