top of page

Vakcina negydo, bet padėti gali

25.png

„Viskas prasidėjo 2008 metais, kai draugė pasiūlė nueiti pas ginekologę ir pasiskiepyti, nes kaip tik gynėsi disertaciją ir rašė apie ŽPV (žmogaus papilomos virusą).  Ginekologė turėjo ištirti prieš skiepydama, ar nesu užsikrėtusi šiuo virusu. Ji mane ištyrė ir sužinojau, kad aš virusą jau turiu“, - pasakoja Gustė, kuriai šiandien tenka gydytis gimdos kaklelio vėžio recidyvą, o tai reiškia, kad liga ją aplankė jau antrą kartą.

Siunčiam Gustei kuo daugiau stiprybės, tikėjimo, pasitikėjimo, ištvermės, išmintingų sprendimų ir meilės. Mokomės iš Gustės istorijos ir skubame pasidalinti informacija.

Vakcinos nuo ŽPV nėra gydomosios ir nei ikivėžinės ligos, nei jau diagnozuoto vėžio neišgydys, TAČIAU jomis galima svarstyti skiepytis, net jei jau ir esi infekuota(-as) kuriuo nors didelės rizikos ŽPV tipu ar jums diagnozuota ikivėžinė liga.

Kodėl?

Tikimybė, kad esate infekuota(-as) visais ŽPV tipais, kurių mažytės apvalkalo baltymo dalelės yra įtrauktos į vakcinų sudėtį, yra labai menka. Tai reiškia, kad vakcinacija turėtų padėti jums apsaugoti save nuo kitų viruso tipų, kuriais nesate infekuota(-as) IR, tikėtina, atsikratę jau turimo viruso ir pasveikę, tuo pačiu virusu neužsikrėsite ateityje, nes jau turėsite jam imunitetą (apie tai kalbėsime kitą kartą).

Todėl šiandien yra svarstoma kad:

  • Skiepytis galima, jei ikivėžinės ligos, kurias jums sąlygojo ŽPV, buvo diagnozuotos praeityje ar yra diagnozuotos dabar;

  • Skiepyti galima, jei moteris yra po gimdos kaklelio procedūros (konizacijos, amputacijos) ar net gimdos pašalinimo operacijos (ji vis dar turi makštį, gerklas, išangę, o šitas vietas virusas irgi „mėgsta“);

  • Skiepyti galima, jei yra diagnozuotos ŽPV sąlygotos karpos.

 

Ar verta?

Tai galite nutarti tik patys, nes gyvenimas ir kūnas – jūsų.

 

Tuo tarpu mes galim tik pasidalinti sukauptomis žiniomis: tyrimų duomenimis, taip mažėja ikivėžinių ligų paplitimas, ligos rečiau atsinaujina, stebima ilgesnė jų klinikinė remisija ir prailgėja laiko tarpas tarp reikalingų chirurginių intervencijų, jei ikivėžinė liga vis tik atsinaujina. Beje, svarstoma, kad vakcinacija nuo ŽPV galėtų pagerinti nevaisingos poros sėkmės šansą ar sumažinti nepalankių perinatalinių veiksnių riziką (apie tai jau rašėm).

O tirtis, prieš skiepijantis, ar esi infekuotas  kokiu nors ŽPV tipu, net ir nereikia.

Kalėdinės dovanos

Kantriai, bet, neslėpsim, gerokai įkyriai laukėm laukėm ir pagaliau sulaukėm :)

Nuo kitų metų vasario pirmos dienos vakcina nuo žmogaus papilomos virusų (ŽPV) Lietuvoje bus:

  1. Devynvalentė*

  2. Nemokama ir mergaitėms, ir berniukams**.

Pasaulio sveikatos organizacija net nedvejoja – tikslinė grupė vakcinacijai nuo ŽPV yra 9-14 metų mergaitės iki joms tampant lytiškai aktyviomis. Jei paskiepijama > 80 proc. tikslinės populiacijos mergaičių, ŽPV infekcijos dažnis berniukų tarpe sumažėja net jų neskiepijant.

Kur problema?

Na vat nepaskiepijam tų bent 80 proc. tikslinės grupės mergaičių, nors tu ką. Tada berniukų vakcinacija padeda ne tik jiems patiems, kad nesirgtų***, bet ir mažinant infekcijos plitimo dažnį visuomenėje.

Truputį atsiliekam, bet geriau vėliau, nei niekada. Lyčiai neutrali vakcinacija karaliauja jau ne vienoje šalyje. Europoje mus aplenkė Airija, Austrija, Belgija, Čekija, Danija, Didžioji Britanija, Italija, Kroatija, Latvija, Liuksemburgas, Lichtenšteinas, Norevgija, Slovakija, Suomija, Šveicarija, Vokietija... ai, na bet vis tiek, pasivijom juk :)

 

*Devynvalentė vakcina reiškia, kad vakcina gali padėti išvengti užsikrėtimo nuo devynių ŽPV tipų. Jei skiepijam 9-14 metų jaunuolius, užtenka dviejų vakcinos dozių. Skiepijant nuo 15 metų, tokių dozių reikės jau trijų.

**Nemokamai vakcinacijai yra amžiaus ribos.

***Tyrimų duomenimis, 19 proc. heteroseksualių vyrų ŽPV aptinkamas varpos, 13 proc. – kapšelio, 8 proc. - išangės (perianalinė sritis) ir 21 proc. ne genitalijų ląstelėse.

V-1868 Dėl Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2019 m. sausio 28 d. įsakymo Nr. V-115 „Dėl ... (e-tar.lt)

Human papillomavirus vaccines: WHO position paper, December 2022

Human papillomavirus vaccines: WHO position paper, May 2017

Primary Prevention of Cervical Cancer: American Society of Clinical Oncology Resource-Stratified Guideline | JCO Global Oncology (ascopubs.org)

27.png
bottom of page