top of page

Vakcina negydo, bet padėti gali

25.png

„Viskas prasidėjo 2008 metais, kai draugė pasiūlė nueiti pas ginekologę ir pasiskiepyti, nes kaip tik gynėsi disertaciją ir rašė apie ŽPV (žmogaus papilomos virusą).  Ginekologė turėjo ištirti prieš skiepydama, ar nesu užsikrėtusi šiuo virusu. Ji mane ištyrė ir sužinojau, kad aš virusą jau turiu“, - pasakoja Gustė, kuriai šiandien tenka gydytis gimdos kaklelio vėžio recidyvą, o tai reiškia, kad liga ją aplankė jau antrą kartą.

Siunčiam Gustei kuo daugiau stiprybės, tikėjimo, pasitikėjimo, ištvermės, išmintingų sprendimų ir meilės. Mokomės iš Gustės istorijos ir skubame pasidalinti informacija.

Vakcinos nuo ŽPV nėra gydomosios ir nei ikivėžinės ligos, nei jau diagnozuoto vėžio neišgydys, TAČIAU jomis galima svarstyti skiepytis, net jei jau ir esi infekuota(-as) kuriuo nors didelės rizikos ŽPV tipu ar jums diagnozuota ikivėžinė liga.

Kodėl?

Tikimybė, kad esate infekuota(-as) visais ŽPV tipais, kurių mažytės apvalkalo baltymo dalelės yra įtrauktos į vakcinų sudėtį, yra labai menka. Tai reiškia, kad vakcinacija turėtų padėti jums apsaugoti save nuo kitų viruso tipų, kuriais nesate infekuota(-as) IR, tikėtina, atsikratę jau turimo viruso ir pasveikę, tuo pačiu virusu neužsikrėsite ateityje, nes jau turėsite jam imunitetą (apie tai kalbėsime kitą kartą).

Todėl šiandien yra svarstoma kad:

  • Skiepytis galima, jei ikivėžinės ligos, kurias jums sąlygojo ŽPV, buvo diagnozuotos praeityje ar yra diagnozuotos dabar;

  • Skiepyti galima, jei moteris yra po gimdos kaklelio procedūros (konizacijos, amputacijos) ar net gimdos pašalinimo operacijos (ji vis dar turi makštį, gerklas, išangę, o šitas vietas virusas irgi „mėgsta“);

  • Skiepyti galima, jei yra diagnozuotos ŽPV sąlygotos karpos.

 

Ar verta?

Tai galite nutarti tik patys, nes gyvenimas ir kūnas – jūsų.

 

Tuo tarpu mes galim tik pasidalinti sukauptomis žiniomis: tyrimų duomenimis, taip mažėja ikivėžinių ligų paplitimas, ligos rečiau atsinaujina, stebima ilgesnė jų klinikinė remisija ir prailgėja laiko tarpas tarp reikalingų chirurginių intervencijų, jei ikivėžinė liga vis tik atsinaujina. Beje, svarstoma, kad vakcinacija nuo ŽPV galėtų pagerinti nevaisingos poros sėkmės šansą ar sumažinti nepalankių perinatalinių veiksnių riziką (apie tai jau rašėm).

O tirtis, prieš skiepijantis, ar esi infekuotas  kokiu nors ŽPV tipu, net ir nereikia.

Kalėdinės dovanos

Kantriai, bet, neslėpsim, gerokai įkyriai laukėm laukėm ir pagaliau sulaukėm :)

Nuo kitų metų vasario pirmos dienos vakcina nuo žmogaus papilomos virusų (ŽPV) Lietuvoje bus:

  1. Devynvalentė*

  2. Nemokama ir mergaitėms, ir berniukams**.

Pasaulio sveikatos organizacija net nedvejoja – tikslinė grupė vakcinacijai nuo ŽPV yra 9-14 metų mergaitės iki joms tampant lytiškai aktyviomis. Jei paskiepijama > 80 proc. tikslinės populiacijos mergaičių, ŽPV infekcijos dažnis berniukų tarpe sumažėja net jų neskiepijant.

Kur problema?

Na vat nepaskiepijam tų bent 80 proc. tikslinės grupės mergaičių, nors tu ką. Tada berniukų vakcinacija padeda ne tik jiems patiems, kad nesirgtų***, bet ir mažinant infekcijos plitimo dažnį visuomenėje.

Truputį atsiliekam, bet geriau vėliau, nei niekada. Lyčiai neutrali vakcinacija karaliauja jau ne vienoje šalyje. Europoje mus aplenkė Airija, Austrija, Belgija, Čekija, Danija, Didžioji Britanija, Italija, Kroatija, Latvija, Liuksemburgas, Lichtenšteinas, Norevgija, Slovakija, Suomija, Šveicarija, Vokietija... ai, na bet vis tiek, pasivijom juk :)

 

*Devynvalentė vakcina reiškia, kad vakcina gali padėti išvengti užsikrėtimo nuo devynių ŽPV tipų. Jei skiepijam 9-14 metų jaunuolius, užtenka dviejų vakcinos dozių. Skiepijant nuo 15 metų, tokių dozių reikės jau trijų.

**Nemokamai vakcinacijai yra amžiaus ribos.

***Tyrimų duomenimis, 19 proc. heteroseksualių vyrų ŽPV aptinkamas varpos, 13 proc. – kapšelio, 8 proc. - išangės (perianalinė sritis) ir 21 proc. ne genitalijų ląstelėse.

V-1868 Dėl Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2019 m. sausio 28 d. įsakymo Nr. V-115 „Dėl ... (e-tar.lt)

Human papillomavirus vaccines: WHO position paper, December 2022

Human papillomavirus vaccines: WHO position paper, May 2017

Primary Prevention of Cervical Cancer: American Society of Clinical Oncology Resource-Stratified Guideline | JCO Global Oncology (ascopubs.org)

27.png

Sustiprinsiu imunitetą špinatais

47.png

„Ką turiu valgyti, kad atsikratyčiau žmogaus papilomos viruso? Žalios daržovės visada yra gerai, tai gal ir čia tiks?“, - klausia jauna dviejų vaikų mama, kuriai prieš metus yra atlikta gimdos kaklelio pažaidų gydymo operacija, o dabar ir vėl aptiktas žmogaus papilomos virusas.

Nesikeikiant.

Bjaurybė, kaip reta.

Virusas, ne moteris.

Kartojam ir kartosim – šitas virusas moka apeiti imuninę sistemą, tad vargu, ar špinatai ir kopūstai galėtų atlikti absoliučiai nepramušamų šarvų funkciją. Kita vertus, daržovės iš principo visada yra gerai, tad taip, jos turėtų būti kasdienis jūsų mitybos komponentas.

Bet ok, papasakosim apie priedus, kurie galėtų padėti užkirsti kelią žmogaus papilomos viruso sukeliamiems onkogeniniams procesams. Bet lygiai taip pat galėtų ir nepadėti. Nes „galėtų“ nėra tas pats, kad tikrai taip ir bus. Betokodėlginepabandžius.  

Kas gali padėti:

  1. Folinė r. (Vit B9). Kartu rekomenduojama gerti vit B12. Ypač vartojančioms kontraceptines tabletes.

  2. Vitaminas B6. Vėlgi, aktualu vartojančioms kontraceptines tabletes.

  3. Vitaminas C.

  4. Vitaminas E.

  5. Vitaminas A.

  6. Cinkas.  

  7. Selenas.

Dar yra žalia arbata, kurkuminas, resveretrolis, omega-3.

Tik įsivertinkit savo alergijas ir neperdozuokit, ypač jei turit kitų sveikatos bėdų. Vitaminai ir papildai nėra visai nekalti. Kai kurios dozės, rekomenduojamos interneto platybėse, atrodo kone arkliškos, o mes jau rašėm, kad net ir vitaminai, vartojami netinkamai, sukelia nepageidaujamas pašalines reakcijas.

O kol dėliosit savo sveiko gyvenimo būdo planą, paklausykit Žemiau bambos - YouTube laidos. Kaip ištreniruoti savo imunitetą, kad šis virusą aptiktų, kalbam nuo 20 minutės.

Folate and vitamin B12 may play a critical role in lowering the HPV 16 methylation associated risk of developing higher grades of CIN - PMC (nih.gov)

Pathogens | Free Full-Text | Preventing Persistence of HPV Infection with Natural Molecules (mdpi.com)

The Preventive Effect of Dietary Antioxidants on Cervical Cancer Development - PMC (nih.gov)

Efficacy of Oral Zinc Sulfate Supplementation on Clearance of Cervical Human Papillomavirus (HPV); A Randomized Controlled Clinical Trial - PubMed (nih.gov)

The Relationship between the Serum Level of Selenium and Cervical Intraepithelial Neoplasia: A Comparative Study in a Population of Nigerian Women - PMC (nih.gov)

Antioxidants in cervical cancer: Chemopreventive and chemotherapeutic effects of polyphenols - ScienceDirect

Antioxidants Associated With Oncogenic Human Papillomavirus Infection in Women - PMC (nih.gov)

Jei galėčiau...

„Jei galėčiau, skiepyčiausi. Todėl sakau: „Žmonės, skiepykitės ir tikrinkitės sveikatą!“

Taip kalba moteris*, kuriai jau yra operuoti ryškūs žmogaus papilomos virusų sukelti gimdos kaklelio pokyčiai ir kuri dabar kurį laiką turi gan aktyviai priverstinai savanoriškai „draugauti“ su ją prižiūrinčiais medikais. Ir truputuką pagyventi ant statinaitės su dinamitu, be jokio romantinės žvakės kvapo.

Tikros istorijos visada yra gerai, o mes turim ir tikrą klausimą - o kas nutiko, kad skiepytis negalima dabar?

Nes jau yra užsikrėtusi virusais? Nes jau operuota? Nes ne „jauniklė“? Nes kažkur girdėjo? Nes daugė išvadino „vata“? Nes operavęs chirurgas nepasiūlė? Nes kas?

Įvertinom, kad yra vos kelios situacijos, kuomet tikrai nerekomenduojama ar negalima skiepytis:

  • Šiuo metu yra ūmus ir sunkus karščiavimas;

  • Šiuo metu aktyviai gydoma vėžinė liga;

  • Esate nėščia;

  • Žinoma alergija sudėtinėms vakcinos dalims.

60.png

Kas dar?

Gal amžiaus kriterijų galima papildomai aptarti. Daugiau nesugalvojam nieko.

Nesiūlėm vakcinos nuo ŽPV į aštuntą dešimtį įkopusiai fainuolei, atėjusiai pasiskiepyti „ta brangia vakcina nuo vėjaraupių, kur nuo vėžio apsaugo“, o štai 50 metų moteriai, įvertinę jos aktyvų gyvenimo būdą, siūlėm. Truputį out of label, bet pasikalbėjom „iš širdies“ ir sutarėm, kad verta :)

Vakcina negydo, bet padėti gali. Rašėm jau:

  • Skiepytis galima, jei ikivėžinės ligos, kurias jums sąlygojo ŽPV, buvo diagnozuotos praeityje ar yra diagnozuotos dabar;

  • Skiepyti galima, jei moteris yra po gimdos kaklelio procedūros (konizacijos, amputacijos) ar net gimdos pašalinimo operacijos (ji vis dar turi makštį, gerklas, išangę, o šitas vietas virusas irgi „mėgsta“);

  • Skiepyti galima, jei yra diagnozuotos ŽPV sąlygotos karpos.

 

Tik visada pasitarkit, nes viską reikia įvertinti.

Mums galima rašyti:

gimdoskaklelis@gmail.com

sekretoriatas@lagd.lt

* (Žinia, kad užsikrėtė pavojingiausiu ŽPV tipu, Giedrę nustebino, ginekologė ramina – vėžys neišsivysto per dieną | Gyvenimas | 15min.lt

Human papillomavirus vaccination in women undergoing excisional treatment for cervical intraepithelial neoplasia and subsequent risk of recurrence: A systematic review and meta-analysis - PubMed (nih.gov)

Kai smegenys užverda

64.png

„Tai ar reikia skiepytis, nes paskaitai, ir smegenys užverda…“

“Kaip taip yra, kad ginekologai nekalba apie tokio skiepo galimybę? Ar jiems nepriklauso informuoti pacientą?“

„Laukiu eilės pas ginekologą ir bijau, kad pradės brukti per prievartą tą skiepą.“

„Man penkiasdešimt, ir aš neplanuoju turėt daugiau partnerių, tai čia skiepytis?“

Love that. Moterys vis dažniau galvoja IR APIE SAVE. Mus tai veža.

Atsakom į dažniau užduodamus klausimus apie vakcinaciją nuo ŽPV, kai tau ne 11 metų:

  1. Ginekologai tikrai žino apie šią vakciną, tik gal ne visada spėja viską aptarti vienos konsultacijos metu. Kitą kartą spėja ir nori, bet žiūrim kūrybiškai. Nesigadinam sveikatos su „jau man čia nepasakokit; ne to čia atėjau; aš geriau žinau; pasidomėkit gal, gerai?; dirbkit savo darbą“ ir kitom ten visom malonybėm.

  2. Apie ką tikrai kalbame, kai jums 25 ir above – gimdos kaklelio vėžio prevencinė programa. Ir tikrai turėtume priminti, kad vakcinacija yra kompenuojama visiems Lietuvos 11mečiams. Yra ir kitų smagių šios vakcinacijos plonybių, bet esmė maždaug tokia.

  3. Vakcinacija nuo ŽPV nėra privaloma nei kai tau 11, nei kai atšventi 40metį. LT nėra jokios privalomos vakcinacijos, yra tik rekomenduojama. Tad jei manote, kad ne, nenoriu, man taip niekada nebus, tai jūsų teisė rinktis. Kūnas yra jūsų. Sprendžiate jūs. Niekas „nebruks per prievartą“. Tik rekomenduos :)

  4. Šiuo metu LT vaikams kompensuojamos vakcinos nuo ŽPV preparato charakteristikų santraukoje (informaciniame lapelyje) yra parašyta, kad vakcinacija yra skirta asmenims nuo 9 metų amžiaus ir yra ištirta su 9-26 metų berniukais ir vyrais bei 9-45 metų mergaitėmis ir moterimis. Tai labai welcome.

  5. Visi out of label, t.y. ne pagal indikacijas atvejai turi būti aptariami individualiai. Apie tai, kad virusas gali reaktyvuotis, jau rašėm (Mūsų santuoka monogamiška - https://cutt.ly/jwSroM3k), tad pasitarti tikrai verta.

  6. Didžiausias vakcinos efekyvumas yra tada, kai skiepijami jauni žmonės, dar neturėję lytinių santykių. TAI TIKRAI VEIKIA. Vėliau – priklauso nuo jūsų santykių su imunitetu, gyvenimo būdu, gretutinėmis ligomis, etc… ir dar su karma kartais.

 

Gardasil 9, INN-Human Papillomavirus 9 valent Vaccine (Recombinant, adsorbed) (europa.eu)

bottom of page