top of page

Kodėl neoperuojat trečios stadijos?

Bandom aiškinti kuo suprantamiau.

Įsivaizduokit, kad turit keturių kilogramų miltų pakuotę, kurioje užsiveisę ne mažiau trys gentys maistinių kandžių su visais savo keturių kartų palikuonimis. Ir tą pakuotę, neapgalvoję, imat ir perpjaunat pusiau. Arba ji jums iškrenta. Kas nutinka? Miltai pabyra, dulkės pasklinda, kandys išsiskraido. Sugaudyti ir surinkti iki mažiausios smiltelės ar oro lašelio – neįmanoma niekaip. Kad ir kokį turbo siurblį turėtumėt, ar kad ir kiek levandų į spintą ar tarp pagalvių prikištumėt.

Kas tokiu atveju būtų buvę geriausia? Supakuot tuos miltus atsargiai į maišelį ir išmesti viską vienu metu. Ir tikėtis, kad kandys neiškeliavo į kitas maisto pakuotes. O dar geriau – ištrenkti iš spintos viską.

Tai vat gydytojai labai norėtų „ištrenkti viską“, bet kad galimybės ne visada leidžia. Užkrėsta visa spinta, o pakavimo maišelis toks mažytis mažytis...

40.png

Kas vyksta, kai yra trečia stadija? Tai reiškia, kad liga jau yra išplitusi už gimdos ribų: apima apatinį makšties trečdalį ir (arba) siekia mažojo dubens sienas ir (bei) sukelia hidronefrozę (kai užspaudžiami šlapimtakiai, šlapimas iš inksto nenuteka ir plečia jo geldeles) ar visišką inksto afunkciją (sekantis žingsnis po hidronefrozės). O dar yra toks dalykas, kaip limfmazgiai (dubens, ar šalia aortos). Tokia kaip tarpinė stotelė vėžui keliauti dar toliau.

Jei operuosi, tikėtina, bus kaip su tais miltais – paskleisi visur, norimo rezultato negausi, o komplikacijų turėsi aukščiau kaklo. NES PER VĖŽĮ NEPJAUNAMA. Todėl trečios stadijos atveju būtina kažkaip bent apriboti ligos plitimą, užkirsti jai kelius.

Kas daroma?

Suderintas chemospindulinis gydymas (radioterapija plius chemoterapija) ARBA spindulinis gydymas, jei yra kontraindikacijų chemoterapijai. Taip žudomos vėžinės ląstelės, naikinama jų DNR. Kai nelieka DNR, ląstelės nesidalina ir miršta.

Liūdniausia, kad beveik pusė visų gimdos kaklelio vėžių diagnozuojame jau III ar IV stadijos.

2018 FIGO Staging Classification for Cervical Cancer: Added Benefits of Imaging | RadioGraphics (rsna.org)

bottom of page