Gydytojai „ardo“ šeimas?
Iš gyvenimo.
33 metų moteris, sukūrusi šeimą iš karto, kai tik baigė mokyklą. Kartu su vienmečiu vyru auginanti du vaikus. Ji ką tik išgirdo diagnozę - 2b stadijos gimdos kaklelio vėžys*.
„Tai jūs man teigiate, kad mano vyras man buvo neištikimas? Mes nuo mokyklos suolo kartu ir esame vienas kitam pirmi!“.
Neteigiame nieko. Mes teikiame informaciją APIE VISAS galimas ligos priežastis, o išvadas apibendrinate kiekvienas sau pats.
Jei kilo tokia abejonė, siūlome kalbėtis su vyru. Tačiau kaskart tas pats. Reikia daug laiko ir kantrybės išgyventi visas gedėjimo stadijas: neigimą, pyktį, derybas, depresiją ir susitaikymą. O šioje situacijoje susidūrėme net su dviem stadijomis iš karto: neigimu ir pykčiu.
Klausimas apie ištikimybę kilo, kai bandėme aiškintis galimas gimdos kaklelio vėžio atsiradimo priežastis, kai pagrindinė jų – ilgai išliekanti didelės rizikos žmogaus papilomos viruso infekcija, plinatanti lytinio kontakto metu. Kartais žmogaus papilomos viruso vėžio atveju išties neaptinkame, bet šie atvejai – reti. Labai reti. Bet išties galimi.

Ryšys tarp seksualinio gyvenimo ir gimdos kaklelio vėžio įtartas gerokai iki aptinkant ligos sąsajas su žmogaus papilomos virusu. 19 a. viduryje Veronoje praktikuojantis gydytojas Domenico Rigoni-Stern pastebėjo, kad dažniausiai gimdos kaklelio vėžys diagnozuojamas prostitucija užsiimančioms moterims, vidutiniškai dažnai – ištekėjusioms moterims ir labai retai – vienuolėms. Jo traktatas vadinosi „Fatti statistici relativi alle malattie cancerose“. Ir ačiū jam už įžvalgas, nes šiandien mes žinom, kaip ligos galima išvengti.
P/S – apie kitus galimus rizikos veiksnius būtinai parašysime kitame poste.
*Ši stadija reiškia, kad vėžys jau išplitęs už gimdos kaklelio ribų, tačiau dubens sienų nesiekia. Penkerių metų išgyvenamumas, nustačius šią diagnozę, siekia 80 proc.
Focus: A Multifaceted Battle Against Cancer: Nuns, Warts, Viruses, and Cancer - PMC (nih.gov)
Kai tualeto dangtis gali „išgelbėti gyvybę“

Pažėrė čia mums gyvenimas nuotykių paskutiniosiomis dienomis :)
Graži moteris. Pačiame savo trečios dešimties metų gyvenimo pike. Atėjo pasikonsultuoti, nes „privačiai“ atliko tyrimus, kurių rezultatai, kaip paaiškėjo, patvirtino įtarimą – jos makštyje ir gimdos kaklelyje rankomis susikibę džiugiai siautėja du nekviesti svečiai – trichomona ir žmogaus papilomos virusas.
Aiškinamės priežastis. Moteris greitai pasidaro išvadas ir ryžtingai išeina. O už poros valandų gana grėsmingai į kabinetą įvirsta jos „gyvenimo meilė“ ir „raiškia“ kalba, kuri lyg ir turėtų būti lietuvių, pasisako, ką apie mus galvoja ir kas mums gresia už tai, kad esam... (ai, tiek to jau).
Visiems, kurie savo santykių klaidas bando slėpti po agresijos puodu, aiškiname.
Mes tikrai galime patikėti, kad trichomonomis „gyvenimo pora“ galėjo užsikrėsti ar būti užkrėsta nuo tualeto dangčio kuriame nors prekybos centre. Ar kur nors pirtyje, nusišluosčius tuo pačiu rankšluosčiu, kaip ir dar koks 12 pirties draugų, tačiau na niekaip neįtikinsit mūsų, kad žmogaus papilomos virusas gimdos kaklelyje atsirado iš ten pat.
Užsikrėsti žmogaus papilomos virusu galima tik artimo kontakto metu, jam labiausiai patinka žmogaus ląstelės, tikrai ne tualetas, chloruotas baseino vanduo, bendro naudojimo rankšluostis ar kraujas. Tuo tarpu trichomona ant tualeto paviršiaus ar rankšluosčio gali būti aptinkama iki 45 min ar net 1,5 val. Tad tebūnie tas dangtis čia ir kalčiausias.
Ir dar. Trichomonos labai padeda žmogaus papilomos virusui patekti ten, kuri jis nori – tiesiog tobulas draugas. Kaip ir bet kuri kita lytiškai plintanti infekcija. Nes pažeidžia ląsteles ir virusui nereikia labai vargti, kad į jas įlįstų. Tyrimų duomenimis, trichomomozė net 4 kartus padidina riziką infekuotis žmogaus papilomos virusu ir beveik 7 kartus – agresyviausiu žmogaus papilomos viruso 16 tipu.
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0149291813011089
https://bmcwomenshealth.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12905-021-01320-6
Žinių ringe su kaimyne
Kartais mums tenka susigrumti žiniomis su visa išmanančiomis draugėmis ir kaimynėmis. Dažniausiai laimim. Jei kaimynės aršiai įtaigios, galim ir pralaimėti. Bet jei atvirai, niekada nepralaimim mes, pralaimi kaimynės paklausiusi pacientė.
Dar viena istorija.
„Išimkit man tą spiralę, nes bijau ligų“, - sako mums 42 metų moteris, kuriai hormoninė gimdos spiralė įdėta prieš du metus, siekiant gydyti itin gausias mėnesines, dėl kurių ją nuolat vargino mažakraujystė. Gydymo efektas – puikus. Mėnesinės negausios, mažakraujystės jau nėra.
Aiškinamės, kas neramina pacientę. Pasirodo, jos 32 metų kaimynė irgi turi gimdos spiralę, tiesa, ne hormoninę ir ne gydymo tikslu, ir jai „NUOLAT diagnozuojami visokie gimdos ir pilvo uždegimai”. Ar „gimdos ir pilvo” uždegimai nuolat diagnozuojami ir mūsų pacientei? Ne, sako, dar nei karto.
Tai perduodam linkėjimus kaimynei ir siūlom labai atsakingai elgtis lytinių santykių metu bei atsakingai rinktis lytinius partnerius. Netgi paprašėm perduoti, kad ateitų dėl to pasikonsultuoti. Viliamės, kad ateis.
O dabar faktai trumpai.

Pati spiralė nesukelia JOKIO uždegimo, nes yra išimama iš sterilios pakuotės ir įvedama (bent turėtų taip būti) steriliai, bet ji gali būti puikus tiltelis per upelį (šiuo atveju – per gimdos kaklelį į gimdos ertmę ir dar toliau), jei į makštį dažnai užklysta lytiškai plintančios infekcijos, tokios kaip chlamidija ir gonorėja. O jos užklysta ne spiralės aplankyti ir ne pačios atvažuoja, o atkeliauja su lytinio partnerio varpa.
Tuo tarpu ŽPV infekcijai plisti ir išlikti ilgai gimdos kaklelyje gimdos spiralės jokios įtakos neturi, tad gali būti naudojamos net jei moteris ir infekuota ŽPV. Yra duomenų, kad gimdinės spiralės netgi padeda greičiau viruso atsikratyti. Aišku, tam yra papildomų sąlygų, bet apie tai kitą kartą, jei bus įdomu.
Istorijos finalas. Žinių kovą su kaimyne šį kartą laimėjome mes J Spiralė saugiai ir užtikrintai
liko gyventi gimdoje ir ją gydyti.
Influence of intrauterine dispositive in human papillomavirus clearance - PubMed (nih.gov)
Na šito tai mes tikrai negersim

Paaiškinkit mums šį fenomeną. Kas nors.
Kai serga skydliaukė, geriam hormoną tiroksiną.
Kai serga kasa, leidžiamės hormoną insuliną.
Negaluojančius antinksčius gydom, pavyzdžiui, hidrokortizonu.
Mažo ūgio simptomą - augimo hormonu.
Nevaisingumas – vėl hormonai.
Vaisiaus plaučių brandinimas - hormonas deksametazonas. Nėščiąjai.
Net ir melatoniną geriam, kai serga mūsų miegas.
Ir jokių NE tada nėra. Nes HORMONAI YRA BŪTINI. Be jų – niekaip.
Bet va kai serga kiaušidės, tada, kaip taisyklė, pareiškiama – NA JAU ŠITŲ HORMONŲ TAI MUMS ČIA NEKIŠKIT. Ypač dažnai taip kalba tėvai, nepaisant jų vaikų gyvenimo kokybę bei organizmo balansą išreguliuojančių trikdžių. Nes va šitie tai tikrai vienareikšmiškai yra hormonai „žudikai“.
Bijot pašalinių reiškinių? Labai gerai, svarbu tik visada aptarti juos su gydytoju, nes ir gydytojas jų siekia išvengti. Bet pašalinius reiškinius sukelia net ir ramunėlės, jei vartojame jas netinkamai. Bet kuri cheminė formulė gali sukelti pašalinius reiškinius. Jei nesukelia, tada vartojam atsakingai. Arba nepakankamai. Arba galas žino, ką ten tada vartojam, jei neveikia niekaip.
Sudėtinės kontraceptinės tabletės (SKT) labai gerai gydo kiaušides. Kai to reikia. Taip, jos irgi gali sukelti pašalinius reiškinius. Bet viską galima aptarti prieš gydymą, ar ne?
Beje, vieną mažiau žinomą nepageidaujamą reiškinį mes jums pasakysim iš karto. Ilgai vartojant SKT, moterims dažniau aptinkamas žmogaus papilomos virusas ir išlikti jis gali ilgiau. Tačiau, paskutiniaisiais duomenimis, vien tik SKT vartojimas ikivėžinių gimdos kaklelio ligų ir vėžio dažnio vienareikšmiškai vis tik nedidina. Kol mokslas aiškinasi iki pamėlynavimo, ieškodamas nuoseklių įrodymų, kaip ten vis tik yra, jums tereikia draugauti su daktarais ir atsakingai gyventi lytinį gyvenimą. Na, dar ir rūkyti nereikėtų.
Kai išmintis išmuša iš vėžių
arba
Kam reikalingos bitės
Šeimos planavimo kursai. Arba kitaip - santuokos kursai.
Susirinkusios jaunos poros. Iki visų brandžių max 28 metų. Nes nori „ženytis“. Bet va, bažnyčia be kursų „neženyja“. Ne juokai čia kokie.
Klausimas: „KAIP moters kūne įvyksta apvaisinimas?“
Atsakymas Nr.1: „Kai nespėja ištraukti”.
Atsakymas Nr.2, pataisant pirmąjį: „Kai nenaudojama apsauga”.
Galvojom, juokauja. Bet ne. Kuo rimčiausiu veidu, įveikus užduotį. Nes gi popieriaus reikia, kad mokėsi. Ir jau netgi moka. Na negali sakyti, kad visai į pievas mąsto, bet ALIO – jūs rimtai? XXI amžiuje?
Klausykit, Švietimo, mokslo ir sporto ministerija, gal vis tik jau pradėkim mokyti ir ugdyti jaunimą mokyklose? Bent apie tas dvi lytines ląsteles? Spėti ištraukti – gerai, bet juk ne visada pasiseka.
Mokymas apie susilaikymą – neveikia. Apie bitutes, kuokeles ir piesteles - nepakanka. Įrodyta.

Kur Jūs buvote anksčiau?

Ateina žmoga* į gydymo įstaigą ir išgirsta RŪSTŲJĮ:
„KUR JŪS ANKSČIAU BUVOTE?!?“
Kad būtų dar labiau „RŪSTU“, įsivaizduokime palenktą galvą, skvarbų priekaištaujantį žvilgsnį per akinių rėmelių kraštą, pakeltą antakį ir kietai sučiauptas lūpas, kai jau RŪSTUSIS yra pateiktas. Ir visa tai lydi toks gerokai per garsus atodūsis.
Kokio gi grįžtamojo ryšio tikėtumėmės?
Turim įtarimą, kad tikrai negausim gėlių puokštės su padėka nuoširdžiausiam medikui, net jei žmoga ir pati sau pakenkė, ilgai neateidama. Ir galima reakcija, ko gero, nepriklausys nuo smegenų žievės vingių lenktumo, neuronų salelių skaičiaus ar nervinio signalo perdavimo greičio. Nors... dėl greičio, visgi, abejojam :) O va bendradarbiavmo nuoširdumą, tikėtina, gerokai pagadins.
Ar išgirstas atsakymas padės išspręsti problemą, su kuria žmoga dabar atėjo? Jei galvotum, kad padės, tai tada atsistoji prieš veidrodį, savęs pasiklausi, kur gi čia aš buvau, pats sau atsakai, ir jau sveikas. Paprasta. Kita vertus, klausimas gali būti pateisinamas, jei padeda iš(si)aiškinti ligos kilmę (PVZ.: žmoga keliavo kokioj ten egzotikoj ir dabar įtartinai panaši į apsidovanojusią maliarija. „Vualia“. Jau beveik žinau, kaip dėliosiu tyrimų ir gydymo planą) arba, jei galvoji, kad žmoga buvo pagrobta ar prieš ją kitaip buvo smurtaujama. Kitais atvejais, ne visai mūsų reikalas, kur žmoga buvo „tiek laiko“ ar „kur buvo anksčiau“.
Pamodeliuokim situaciją. Gauname atsakymą: „AUGINAU VAIKUS; RŪPINAUSI SERGANČIAIS TĖVAIS; NEPAVYKO UŽSIREGISTRUOTI; PLANAVAU PIRMIAU SUSITVARKYTI DANTIS; MOKIAUSI „UŽSIENYJE“, PANIŠKAI BIJAU BALTŲ CHALATŲ...“. Atsakymą kaip ir gavome, o kaip tai padėjo išspręsti ligos situaciją?
NIEKAIP.
Čia beveik tas pats, kas suvalgyti visą maistą lėkštėje tik dėl to, kad mama liepė, nes „vaikai Afrikoje badauja“. Kaži, ar nuosavo vaiko persivalgymas kažkaip padės Afrikos vaikų gerovei. Gal tiesiog užtektų teisingai ugdyti gyvenimo įpročius :)
Ligos problemą vis tiek reikės spręsti. Žinosit Jūs, kur buvo žmoga „tiek laiko“, ar nežinosit.
*Žmoga – VU Lyčiai jautrios kalbos gairėse šis žodis siūlomas siekiant esminių lygybės nuostatų (VU_lyciai_jautrios_kalbos_gaires).