top of page

Gydytojai „ardo“ šeimas?

Iš gyvenimo.

33 metų moteris, sukūrusi šeimą iš karto, kai tik baigė mokyklą. Kartu su vienmečiu vyru auginanti du vaikus. Ji ką tik išgirdo diagnozę - 2b stadijos gimdos kaklelio vėžys*. 

 „Tai jūs man teigiate, kad mano vyras man buvo neištikimas? Mes nuo mokyklos suolo kartu ir esame vienas kitam pirmi!“.  

Neteigiame nieko. Mes teikiame informaciją APIE VISAS galimas ligos priežastis, o išvadas apibendrinate kiekvienas sau pats.

Jei kilo tokia abejonė, siūlome kalbėtis su vyru. Tačiau kaskart tas pats. Reikia daug laiko ir kantrybės išgyventi visas gedėjimo stadijas: neigimą, pyktį, derybas, depresiją ir susitaikymą. O šioje situacijoje susidūrėme net su dviem stadijomis iš karto: neigimu ir pykčiu.

Klausimas apie ištikimybę kilo, kai bandėme aiškintis galimas gimdos kaklelio vėžio atsiradimo priežastis, kai pagrindinė jų – ilgai išliekanti didelės rizikos žmogaus papilomos viruso infekcija, plinatanti lytinio kontakto metu. Kartais žmogaus papilomos viruso vėžio atveju išties neaptinkame, bet šie atvejai – reti. Labai reti. Bet išties galimi.

29.png

Ryšys tarp seksualinio gyvenimo ir gimdos kaklelio vėžio įtartas gerokai iki aptinkant ligos sąsajas su žmogaus papilomos virusu. 19 a. viduryje Veronoje praktikuojantis gydytojas Domenico Rigoni-Stern pastebėjo, kad dažniausiai gimdos kaklelio vėžys diagnozuojamas prostitucija užsiimančioms moterims, vidutiniškai dažnai – ištekėjusioms moterims ir labai retai – vienuolėms. Jo traktatas vadinosi „Fatti statistici relativi alle malattie cancerose“. Ir ačiū jam už įžvalgas, nes šiandien mes žinom, kaip ligos galima išvengti.

P/S – apie kitus galimus rizikos veiksnius būtinai parašysime kitame poste.

*Ši stadija reiškia, kad vėžys jau išplitęs už gimdos kaklelio ribų, tačiau dubens sienų nesiekia. Penkerių metų išgyvenamumas, nustačius šią diagnozę, siekia 80 proc.

Focus: A Multifaceted Battle Against Cancer: Nuns, Warts, Viruses, and Cancer - PMC (nih.gov)

The little death: Rigoni-Stern and the problem of sex and cancer in 20th-century biomedical research - Natalie B Aviles, 2015 (sagepub.com)

Kai tualeto dangtis gali „išgelbėti gyvybę“

30.png

Pažėrė čia mums gyvenimas nuotykių paskutiniosiomis dienomis :)

Graži moteris. Pačiame savo trečios dešimties metų gyvenimo pike. Atėjo pasikonsultuoti, nes „privačiai“ atliko tyrimus, kurių rezultatai, kaip paaiškėjo, patvirtino įtarimą – jos makštyje ir gimdos kaklelyje rankomis susikibę džiugiai siautėja du nekviesti svečiai – trichomona ir žmogaus papilomos virusas.

Aiškinamės priežastis. Moteris greitai pasidaro išvadas ir ryžtingai išeina. O už poros valandų gana grėsmingai į kabinetą įvirsta jos „gyvenimo meilė“ ir „raiškia“ kalba, kuri lyg ir turėtų būti lietuvių, pasisako, ką apie mus galvoja ir kas mums gresia už tai, kad esam... (ai, tiek to jau).

Visiems, kurie savo santykių klaidas bando slėpti po agresijos puodu, aiškiname.

Mes tikrai galime patikėti, kad trichomonomis „gyvenimo pora“ galėjo užsikrėsti ar būti užkrėsta nuo tualeto dangčio kuriame nors prekybos centre. Ar kur nors pirtyje, nusišluosčius tuo pačiu rankšluosčiu, kaip ir dar koks 12 pirties draugų, tačiau na niekaip neįtikinsit mūsų, kad žmogaus papilomos virusas gimdos kaklelyje atsirado iš ten pat.

Užsikrėsti žmogaus papilomos virusu galima tik artimo kontakto metu, jam labiausiai patinka žmogaus ląstelės, tikrai ne tualetas, chloruotas baseino vanduo, bendro naudojimo rankšluostis ar kraujas. Tuo tarpu trichomona ant tualeto paviršiaus ar rankšluosčio gali būti aptinkama iki 45 min ar net 1,5 val. Tad tebūnie tas dangtis čia ir kalčiausias.

Ir dar. Trichomonos labai padeda žmogaus papilomos virusui patekti ten, kuri jis nori – tiesiog tobulas draugas. Kaip ir bet kuri kita lytiškai plintanti infekcija. Nes pažeidžia ląsteles ir virusui nereikia labai vargti, kad į jas įlįstų. Tyrimų duomenimis, trichomomozė net 4 kartus padidina riziką infekuotis žmogaus papilomos virusu ir beveik 7 kartus – agresyviausiu žmogaus papilomos viruso 16 tipu.

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0149291813011089

https://bmcwomenshealth.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12905-021-01320-6

https://www.sciencedirect.com/topics/pharmacology-toxicology-and-pharmaceutical-science/trichomoniasis

Žinių ringe su kaimyne

Kartais mums tenka susigrumti žiniomis su visa išmanančiomis draugėmis ir kaimynėmis. Dažniausiai laimim. Jei kaimynės aršiai įtaigios, galim ir pralaimėti. Bet jei atvirai, niekada nepralaimim mes, pralaimi kaimynės paklausiusi pacientė.

Dar viena istorija.

„Išimkit man tą spiralę, nes bijau ligų“, - sako mums 42 metų  moteris, kuriai hormoninė gimdos spiralė įdėta prieš du metus, siekiant gydyti itin gausias mėnesines, dėl kurių ją nuolat vargino mažakraujystė. Gydymo efektas – puikus. Mėnesinės negausios, mažakraujystės jau nėra.

Aiškinamės, kas neramina pacientę. Pasirodo, jos 32 metų kaimynė irgi turi gimdos spiralę, tiesa, ne hormoninę ir ne gydymo tikslu, ir jai „NUOLAT diagnozuojami visokie gimdos ir pilvo uždegimai”. Ar „gimdos ir pilvo” uždegimai nuolat diagnozuojami ir mūsų pacientei? Ne, sako, dar nei karto.

Tai perduodam linkėjimus kaimynei ir siūlom labai atsakingai elgtis lytinių santykių metu bei atsakingai rinktis lytinius partnerius. Netgi paprašėm perduoti, kad ateitų dėl to pasikonsultuoti. Viliamės, kad ateis.

O dabar faktai trumpai.

31.png

Pati spiralė nesukelia JOKIO uždegimo, nes yra išimama iš sterilios pakuotės ir įvedama (bent turėtų taip būti) steriliai, bet ji gali būti puikus tiltelis per upelį (šiuo atveju – per gimdos kaklelį į gimdos ertmę ir dar toliau), jei į makštį dažnai užklysta lytiškai plintančios infekcijos, tokios kaip chlamidija ir gonorėja. O jos užklysta ne spiralės aplankyti ir ne pačios atvažuoja, o atkeliauja su lytinio partnerio varpa.

Tuo tarpu ŽPV infekcijai plisti ir išlikti ilgai gimdos kaklelyje gimdos spiralės jokios įtakos neturi, tad gali būti naudojamos net jei moteris ir infekuota ŽPV. Yra duomenų, kad gimdinės spiralės netgi padeda greičiau viruso atsikratyti. Aišku, tam yra papildomų sąlygų, bet apie tai kitą kartą, jei bus įdomu.

Istorijos finalas. Žinių kovą su kaimyne šį kartą laimėjome mes J Spiralė saugiai ir užtikrintai

liko gyventi gimdoje ir ją gydyti.

The Effect of Intrauterine Devices on Acquisition and Clearance of Human Papillomavirus - PMC (nih.gov)

Influence of intrauterine dispositive in human papillomavirus clearance - PubMed (nih.gov)

Na šito tai mes tikrai negersim

32.png

Paaiškinkit mums šį fenomeną. Kas nors.

Kai serga skydliaukė, geriam hormoną tiroksiną.

Kai serga kasa, leidžiamės hormoną insuliną.

Negaluojančius antinksčius gydom, pavyzdžiui, hidrokortizonu.

Mažo ūgio simptomą - augimo hormonu.

Nevaisingumas – vėl hormonai.

Vaisiaus plaučių brandinimas - hormonas deksametazonas. Nėščiąjai.

Net ir melatoniną geriam, kai serga mūsų miegas.

Ir jokių NE tada nėra. Nes HORMONAI YRA BŪTINI. Be jų – niekaip.

Bet va kai serga kiaušidės, tada, kaip taisyklė, pareiškiama – NA JAU ŠITŲ HORMONŲ TAI MUMS ČIA NEKIŠKIT. Ypač dažnai taip kalba tėvai, nepaisant jų vaikų gyvenimo kokybę bei organizmo balansą išreguliuojančių trikdžių. Nes va šitie tai tikrai vienareikšmiškai yra hormonai „žudikai“.

Bijot pašalinių reiškinių? Labai gerai, svarbu tik visada aptarti juos su gydytoju, nes ir gydytojas jų siekia išvengti. Bet pašalinius reiškinius sukelia net ir ramunėlės, jei vartojame jas netinkamai. Bet kuri cheminė formulė gali sukelti pašalinius reiškinius. Jei nesukelia, tada vartojam atsakingai. Arba nepakankamai. Arba galas žino, ką ten tada vartojam, jei neveikia niekaip.

Sudėtinės kontraceptinės tabletės (SKT) labai gerai gydo kiaušides. Kai to reikia. Taip, jos irgi gali sukelti pašalinius reiškinius. Bet viską galima aptarti prieš gydymą, ar ne?

Beje, vieną mažiau žinomą nepageidaujamą reiškinį mes jums pasakysim iš karto. Ilgai vartojant SKT, moterims dažniau aptinkamas žmogaus papilomos virusas ir išlikti jis gali ilgiau. Tačiau, paskutiniaisiais duomenimis, vien tik SKT vartojimas ikivėžinių gimdos kaklelio ligų ir vėžio dažnio vienareikšmiškai vis tik nedidina. Kol mokslas aiškinasi iki pamėlynavimo, ieškodamas nuoseklių įrodymų, kaip ten vis tik yra, jums tereikia draugauti su daktarais ir atsakingai gyventi lytinį gyvenimą. Na, dar ir rūkyti nereikėtų.

The relationship between hormonal contraception and cervical dysplasia/cancer controlling for human papillomavirus infection: A systematic review - Contraception (contraceptionjournal.org)

The association of hormonal contraceptive use and HPV prevalence - Marks - 2011 - International Journal of Cancer - Wiley Online Library

Kai išmintis išmuša iš vėžių
arba
Kam reikalingos bitės

Šeimos planavimo kursai. Arba kitaip - santuokos kursai.

Susirinkusios jaunos poros. Iki visų brandžių max 28 metų. Nes nori „ženytis“. Bet va, bažnyčia be kursų „neženyja“. Ne juokai čia kokie.

Klausimas: „KAIP moters kūne įvyksta apvaisinimas?“

Atsakymas Nr.1: „Kai nespėja ištraukti”.

Atsakymas Nr.2, pataisant pirmąjį: „Kai nenaudojama apsauga”.

Galvojom, juokauja. Bet ne. Kuo rimčiausiu veidu, įveikus užduotį. Nes gi popieriaus reikia, kad mokėsi. Ir jau netgi moka. Na negali sakyti, kad visai į pievas mąsto, bet ALIO – jūs rimtai? XXI amžiuje?

Klausykit, Švietimo, mokslo ir sporto ministerija, gal vis tik jau pradėkim mokyti ir ugdyti jaunimą mokyklose? Bent apie tas dvi lytines ląsteles? Spėti ištraukti – gerai, bet juk ne visada pasiseka.

 

Mokymas apie susilaikymą – neveikia. Apie bitutes, kuokeles ir piesteles - nepakanka. Įrodyta.

45.png

Kur Jūs buvote anksčiau?

49.png

Ateina žmoga* į gydymo įstaigą ir išgirsta RŪSTŲJĮ:

„KUR JŪS ANKSČIAU BUVOTE?!?“

Kad būtų dar labiau „RŪSTU“, įsivaizduokime palenktą galvą, skvarbų priekaištaujantį žvilgsnį per akinių rėmelių kraštą, pakeltą antakį ir kietai sučiauptas lūpas, kai jau RŪSTUSIS yra pateiktas. Ir visa tai lydi toks gerokai per garsus atodūsis.

Kokio gi grįžtamojo ryšio tikėtumėmės?

Turim įtarimą, kad tikrai negausim gėlių puokštės su padėka nuoširdžiausiam medikui, net jei žmoga ir pati sau pakenkė, ilgai neateidama. Ir galima reakcija, ko gero, nepriklausys nuo smegenų žievės vingių lenktumo, neuronų salelių skaičiaus ar nervinio signalo perdavimo greičio. Nors... dėl greičio, visgi, abejojam :) O va bendradarbiavmo nuoširdumą, tikėtina, gerokai pagadins.

Ar išgirstas atsakymas padės išspręsti problemą, su kuria žmoga dabar atėjo? Jei galvotum, kad padės, tai tada atsistoji prieš veidrodį, savęs pasiklausi, kur gi čia aš buvau, pats sau atsakai, ir jau sveikas. Paprasta. Kita vertus, klausimas gali būti pateisinamas, jei padeda iš(si)aiškinti ligos kilmę (PVZ.: žmoga keliavo kokioj ten egzotikoj ir dabar įtartinai panaši į apsidovanojusią maliarija. „Vualia“. Jau beveik žinau, kaip dėliosiu tyrimų ir gydymo planą) arba, jei galvoji, kad žmoga buvo pagrobta ar prieš ją kitaip buvo smurtaujama. Kitais atvejais, ne visai mūsų reikalas, kur žmoga buvo „tiek laiko“ ar „kur buvo anksčiau“.

Pamodeliuokim situaciją. Gauname atsakymą: „AUGINAU VAIKUS; RŪPINAUSI SERGANČIAIS TĖVAIS; NEPAVYKO UŽSIREGISTRUOTI; PLANAVAU PIRMIAU SUSITVARKYTI DANTIS; MOKIAUSI „UŽSIENYJE“, PANIŠKAI BIJAU BALTŲ CHALATŲ...“. Atsakymą kaip ir gavome, o kaip tai padėjo išspręsti ligos situaciją?

NIEKAIP.

Čia beveik tas pats, kas suvalgyti visą maistą lėkštėje tik dėl to, kad mama liepė, nes „vaikai Afrikoje badauja“. Kaži, ar nuosavo vaiko persivalgymas kažkaip padės Afrikos vaikų gerovei. Gal tiesiog užtektų teisingai ugdyti gyvenimo įpročius :)

Ligos problemą vis tiek  reikės spręsti. Žinosit Jūs, kur buvo žmoga „tiek laiko“, ar nežinosit.

*Žmoga – VU Lyčiai jautrios kalbos gairėse šis žodis siūlomas siekiant esminių lygybės nuostatų (VU_lyciai_jautrios_kalbos_gaires).

Gimdos kaklelio „ŽAIZDELĖ“

Mūsų komanda mėgsta sakyti: ne „kąkalbažmonės“ forumuose reikia ieškoti atsakymų, o konsultuotis su specialistu. Nebent forumą administruoja bei į klausimus jame tas specialistas ir atsakinėja. Arba patarinėja. Ir jei kalba ne tik „išpatirtiesirpraktikos“, kas, iš principo, nėra blogai, bet moka patirtį ir praktiką suderinti su moksliniais tyrimais, kas visada yra gerai. Jei nebūtų mokslo, dar ir dabar braidžiotume su ietimis po miškus, ieškodami išnykusių mamutų, o visas ligas gydytume kraujo nuleidinėjimu, barzdaskučio prižiūrimi.

Nuolatinis galvaskausmis, ką daryti, kai vieni, tuos pačius universitetus baigę, vadovaujasi mokslo įrodymų lygiais, o kiti – viską „žino“ ir taip. Tada atsiranda reiškinys, kuris įneša daug sumaišties pacientams, o medicinos darbuotojų bendruomenei ne tik daro „negarbę“, bet ir tą bendruomenę skaldo. Kone „El Ninjo“ reiškinys*.

Diskusija forume:

„Perėjau begalę daktarų ir tik viena jų šiandien man pasakė, kad gimdos kaklelyje yra žaizda didelė, gal kuriai taip buvo? ką darėt? kaip gydėte?“

O tada pasipila eilė patarimų:

 „Jas pridegina, jei savaime negyja“; „Bet prideginimas neduoda garantijų, nes randai lieka“; „Reikia stebėti, nieko nedarykit“; „Žaizdeles gydo radiobangomis, nes jos piktybėja“; „Jokių stebėjimų negali būti“; „Mano ginekologė sakė, kad nuo žaizdelės visi uždegimai prasideda, jas būtinai reikia gydyti“...

50.png

Ne pačios gi sugalvojo, su kažkuo kalbėjo, konsultavosi, tik va ką prisikonsultavo ar buvo prikonsultuotos, čia jau kitas reikalas. Kosmosas.

Žaizda yra audinių mechaninis, cheminis, terminis ar kitoks sužalojimas. Jos yra pjautinės, durtinės, kirstinės, muštinės, kąstinės, šautinės, plėštinės, traiškytinės, apnuodytosios, mišrios ir dar ten kažkokios. Tai dabar ramiai atsisėdam ir pagalvojam – kas gi tą kaklelį apkandžiojo, primušė, supjaustė ir dar pašovė?

Ta vadinama „žaizdelė“ yra absoliučiai fiziologinis reikalas, medicinos kalba turėtų būti vadinama ektopija ir yra aptinkama kone pusei visų moterų. Tiesiog epitelis, kuris yra gimdos kaklelio kanale, matomas ir ant jo makštinės dalies.

EPITELIS.

Tai nėra nei ikivėžinė liga, nei vėžys. Tai nėra žaizda.

*El Ninjo – Vikipedija (wikipedia.org)

Ginekologas ≠ detektyvas

51.png

Į kabinetą įeina fejerverkus svaidanti mama ir rūškana, kaip dumblas, dukra.

Pirma mintis – bus „oho kokia linksma“ konsultacija. Pirma išgirsta greitakalbė tą patvirtina.

„labadienaašnoriusužinoti ~ armanodukraturėjo ~ LYTINIUS SANTYKIUS“

„Labaaaa, prisėėėėskit“, - kiek per lėtai mykiam, bet taip bandom išlošti laiko, kad neuronai kovos lauke persirikiuotų.

Kad konsultuosim 16 metų mergaitę jau žinojom, kad dirbsim detektyvais – esveikatoj įrašytas ligos kodas nerodė.

Rizikuojam užsidirbti skundą: „O kodėl jūs jos pati nepaklausiat?“

„visaipasileidoneklauso ~ neaiškusukokiaisdraugaisbendrauja ~ irkasišjosbus ~ JI SU MANIM NEKALBA!“.

Klausimą „kaži kodėl?“ nutariam užrakinti savo mintyse.

Pasijungus visą savo mandagaus bendravimo su komplikuota šeima žinių arsenalą pavyksta mergystės plėvės detektyvo klausimą nukelti tikro psichologo, o ne ginekologo-visai-ne-psichologo analizei kokiame nors šeimos santykių kabinete. Mergystės plėvės vientisumo irgi netikrinom. Tik aptarėm ankstyvo nesaugaus lytinio gyvenimo rizikas ir galimas pasekmes (kai/jei jis bus/yra). Nors jau beveik kilo įtarimas, kad paauglė moka tik vieną vienskiemenį žodį – NE.

Kaži, ar ginekologinis kabinetas turėtų būti mamų ir dukrų santykių pa(si)aiškinimo kambarėlis. Malonūs šeimos nekalbadieniai turbūt irgi neatsitiko per vieną dieną.

Tik keli skaičiai, jei jūsų vaikai vis tik jums rūpi:

  • Tik 18 proc. mokyklų vyresniokų sakė, kad jie patys pradeda pokalbį su tėvais apie lytinį gyvenimą, beje, mergaitės beveik dvigubai drąsesnės. Kiti patys niekada apie tai nepradės kalbėti pirmi.

  • Beveik 30 proc. sakė, kad tėvai patys inicijuoja pokalbius apie saugų lytinį gyvenimą ir jie mielai su jais apie tai kalba. Tik vos 14 proc. jaunuolių su tėvais apie tai kalbėti nenori, net kai tėvai būna pokalbių iniciatoriais.

  • 56 proc. tėvų niekada lytinių santykių temomis su savo vaikais nekalba.

Kone ŠEŠI IŠ DEŠIMTIES TĖVŲ apie vieną svarbiausių jaunuolio brandos etapų su jais apie tai TIESIOG NEKALBA.

WOW.

Beje, antras dviskiemenis žodis iš paauglės lūpų atskriejo jau nuo durų. Nustebino ir mus, ir vis dar piktoką mamą.

AČIŪ.

Sexual behavior of Lithuanian high school students - ScienceDirect

Ascus. Nustatytas DR ŽPV 16 tipas

„Sveikos, dariausi tyrimą pagal programą ir atskirai darė ŽPV. Atsakymai gauti teigiami. Gimdos kaklelio vėžys. Šiandien paėmė kitą tyrimą, už 10 dienų gausiu atsakymą, kas ten kaip“, - viename FB forumų gydymo įstaigų viražais dalinasi skaitytoja. Dar patikslina, kad žindo ir nežino, ar nereikėtų nutraukti žindymo, nes ją „turbūt gydys operacija ar chemoterapija“, bei įmeta nuasmenintą tyrimo atsakymą:

ASCUS. NUSTATYTAS DR ŽPV 16 TIPAS.

Ir taip skaitom, ir atvirkščiai, na bet kad nėra parašyta „VĖŽYS“. Bet rastas onkogeninis virusas ir nurodyti pokyčiai, kurie vėliau teisingai tikslinti „kitu tyrimu“.

Sunkoka būtų paaiškinti visą ginekologiją viename įraše, bet tol, kol atsakyme nėra parašyti žodžiai „vėžys/karcinoma/piktybiniai pokyčiai“, tol labai siūlome nemaitinti savo nerimo baimėmis ir įžvalgomis. Beje, nesiūlome klausyti ir patarėjų, sakančių, kad „tyrimas suklydo, nes maitini vaiką ir tavo hormonai išsiderinę“.

52.png

ATSAKYMAS, kurį gavo skaitytoja, yra LAIŠKAS GYDYTOJUI, kad jis žinotų, ką daryti toliau. Savo laiškuose medikai kalba VIENA KALBA, kurios moko viso pasaulio medicinos universitetuose. Tad vieni kitus suprantame, net nemokėdami svetimos kalbos. Santrumpos dar reikalingos, kad nereikėtų kraigalioti itin ilgų medicininių terminų ir žodžių.

Kad atsitiktų vėžys, turi praeiti nemažai laiko. O trumpinių gimdos kaklelio patikros programoje mes turime daug: NILM, LSIL, HSIL, AGUS, CIS, CIN1, CIN2...

ASCUS* irgi turime.

ASCUS reiškia, kad yra plokščiųjų ląstelių pokyčių, bet jie yra nenustatytos kilmės. Specialistas taip rašo, kai tiksli diagnozė jam neaiški: trūksta arba pakitusių ląstelių, kad galėtų jas vertinti išsamiau, arba matomi pokyčiai neatitinka vertinimo kriterijų. Todėl reikalingi patikslinamieji tyrimai. Šiuo atveju - KOLPOSKOPIJA.

P/S. Ar žindote, ar ne, viruso aptikimui tai įtakos  neturi. Jis arba yra, arba jo nėra. Bet ASCUS pokyčiai žindant - galimi. Tikra tiesa, kad dėl hormonų, bet netiesiogiai. Ir ne dėl tų „išsiderinusių“, o dėl tų tikrųjų - PROLAKTINO, kuris karaliauja moters kūne žindant.

*ASCUS – atypical squamous cells of undetermined significance.

Ji negali būti nėščia. Jūs meluojate!

56.png

Ne, jiems tikrai nereikia mokytis mokyklose tose „iškrypėliškose” pamokose. Jokiu būdu.

Situacija Nr. 1

„Tuoj pat nutraukite jai nėštumą!*”, - lėkdama ilgais klinikų koridoriais reikalauja supanikavusi mama, kurios per vieną žingsnį iki pilnametystės dukrai ką tik diagnozuotas 28 savaičių nėštumas su gyvybei grėsmingomis infekcinėmis komplikacijomis. SURPRISE. SORRY. NIEKAIP. Sveikiname ir siūlome pradėti kaupti kraitelį anūkui.

Stuacija Nr.2

Skambutis, kviečiantis konsultuoti į skubios pagalbos skyrių. Nepilnametė mergaitė skundžiasi stipriais pilvo skausmais. Nelaiko šlapimo, vaistai nuo skausmo neveikia.

Sveikiname suakmenėjusią paauglę ir visą šoko ištiktą šeimą. Jūsų dukra gimdo. NE, NEJUOKAUJAME. Ne, čia ne šlapimas, jai tiesiog  nutekėjo vaisiaus vandenys. Galite pažiūrėti ultragarso ekrane. Nuostabus mažas žmogutis. Bet ne, jau nėra laiko, skubiai vežam į gimdyklą.

Sakantiems, kaip galėjo nesuprasti, atsakome, kad galėjo. Ypač, kai nepažįsti savo kūno, mėnesinės ir šiaip nereguliarios bei turi viršsvorio.

Situacija Nr. 3

Hemoraginis šokas, atsiradęs dėl ūmaus kraujavimo į pilvo ertmę. Net nespėjus išsiaiškinti priežasties, nepilnametė atsiduria operacinėje, kur jau laukia pasiruošusi brigada. Plyšo kiaušintakis. Jame buvo įsitaisęs 8 savaičių nėštumas.  Taip, kartais TAIP NUTINKA. Taip, jūsų dukra tikrai buvo nėščia. Ne, ne gimdoje. Taip, būklė stabilizuota, kraujus sulašinom. Bus beveik kaip nauja, tik neturės vieno organo - kiaušintakio, o pjūvis greit užgis.

Situacija Nr.4

Paauglė gydytojai „lupa akis”, aiškindama, kad ji NEGALI BŪTI NĖŠČIA, nes tiesiog negali. Nesvarbu, ką rodo ultragarsas, jis rodo nesąmones. Ne, mažute, jis rodo viską, kas dabar pas tave yra gimdoje. Va - stuburiukas, va - širdelė, va - veidukas… Mama kalbėti pradėjo po pusvalandžio, tėtis visą laiką lauke rūkė.

Situacija Nr. 5

Gimdo 15 metų paauglė, galimai (tuo metu vyko tyrimas) pastojusi nuo savo senelio. Nuostabus rūpestingas senolis.

Dar tęsti? Ir taip, „TŲ“ pamokų nereikia, visko išmokstama šeimose.

*P/S. LR nėštumas moters noru gali būti nutrauktas iki 12 savaičių. Esant medicininėms indikacijoms, nurodytom ministro įsakyme, iki 22 savaičių.

Ilgai ir laimingai. Visam laikui

58.png

„Aš savo dukrą auginu krikščioniškai ir ja pasitikiu. Jai tikrai nereikia vakcinos nuo žmogaus papilomos viruso“.

Kategoriškai ir griežtai.

Tai mes tik tuo džiaugiamės. Kuo nuoširdžiausiai. Kad tik ilgai, laimingai ir visam laikui. Nu rimtai. Apie tai, kad vienuolės beveik neserga gimdos kaklelio vėžiu net ir rašėm.

Sarkazmą užrakinom, bet tas, BJAURYBĖ, išgirdęs, kad dukra vienuole būti neketina, vis tiek skylutę prasikrapštė: „O žentą iš kokios parapijos ar religijos jai imsit? Būsimu žentu - pasitikit?“.

Oiii...

Tas žvilgsnis galėjo reikšti tik keturis atsakymų variantus arba kelias šių atsakymų kombinacijas:

  1. Tiek toli ji dar negalvojo;

  2. Dukra ir lytiniai santykiai niekaip neįsipaišo į sąmoningus mamos gyvenimo planus;

  3. Dukra niekada neturės lytinių santykių su jokiais ten perėjūnais, yra atsakinga;

  4. Mamai labai labai labai nepatiko tai, ką išgirdo.

Trumpą akimirką pagalvojom, kad perspaudėm („kalti kalti kalti“), bet jei ką, balsuotume už atsakymo variantą Nr.4 :)

P/S. Sako, kad po pirmos santuokos išsiskiria iki pusė pasaulio porų (Indijoje tai ne, bet jie nesiskaito. Neva beveik nesiskiria, bet gimdos kaklelio vėžys, kažkodėl, – trečias pagal dažnį. Turbūt lytiškai plintantys virusai plaukioja Gangoj).

Dar rašo, kad pasaulyje yra labai paplitęs nuokrypis į kairę. Beveik taip pat dažnai, kaip ir skyrybos, o labiausiai išdykę gyvena Amerikoje, Vokietijoje, Didžiojoje Britanijoje... ai, ir dar Indijoje - ten kokie tik trys iš dešimties į teisingus kelio ženklus žiūri.

P/P/S Lietuvos ištuokų statistika yra čia, yra ir visai gerų žinių (Ištuokos - Oficialiosios statistikos portalas). „Oficialios“ Lietuvos nuokrypio į kairę statistikos neradom, bet kuo gi mes prastesni? :)

P/P/P/S. Nors gal ir nelabai perspaudėm. Sakė, kad „pagalvos apie tai“.

 

Divorce Rates in the World [Updated 2023]

Infidelity Rates by Country 2023 (worldpopulationreview.com)

India: infidelity statistics 2020 | Statista

Mūsų santuoka monogamiška...

„..ir aš nesuprantu, iš kur pas mane virusas, jei prieš metus jo nebuvo!“,- neįtikėtinai gražių akių moteris gręžia mus katininio lemūro žvilgsniu.

Pirmiausia pasitikslinom, ar visi vienodai suprantam žodžio „monogamija“ reikšmę. Čia kai du žmonės (tik du) susiporuoja ilgam gyvenimui. Aha, iš dalies suprantam. Šie du susiporavę jau šešerius metus.

Tada pasiaiškinom, ar tai nėra serijinė monogamija. Čia kai susiporuoji kuriam tai laiko tarpui, o kai nusibosta, eini į kitą monogamiją. Pasirodo, ši monogamija, su ekskursija į santuokų rūmus, jau antra, bet yra buvusios dar keturios į valstybinį klasifikatorių nepatekusios monogamijos serijos.

„Bet jau seniai“,- skamba kaip „10 000 years AD”. Bet ne, esveikata rodo 38.  

Kad didelės rizikos žmogaus papilomos viruso (ŽPV) vakar nebuvo, o šiandien yra, nors santykiai, tikėtina, monogamiški, tikrai įmanoma.

Jei kalbame apie vidutinio amžiaus moteris, iš visų moterų, kurioms didelės rizikos ŽPV buvo diagnozuotas „naujai“,  NET 70 PROC. TEIGĖ GYVENANČIOS MONOGAMIJOJE. Dar 10 proc. prisiekė neturėjusios jokio lytinio partnerio per paskutiniuosius pusę metų. Jokio.

Kaip čia taip?

62_edited.png

Viena iš teorijų - viruso reaktyvacija. Tikėtina, kad kažkada kažkuri meilė (o gal ir ne viena) buvo dosni, virusais pasidalino ir tie, niekšeliai, niekur neišnyko, o tyliai sau liko tūnoti neaktyvūs ir nesidauginantys ląstelėse. Kai nesidaugina, tada tyrimai gali jo neaptikti, nes virusų yra per mažai. Tyrimai virusą aptinka, kai jo kopijų skaičius yra pakankamai didelis.

Ir tik šast, žiemos miegas baigėsi, virusams nusibodo tūnoti ramiai, jie pasidaugino, ir prašom – tyrimas teigiamas.

Ai, dar yra toks menkutis rizikos veiksnys, kuris riziką „naujai infekcijai“ didina net du kartus - 5 ir daugiau lytinių partnerių per gyvenimą. Ups.

Išvada – svarbu ne tik naujos meilės, kurios gali atnešti virusų dovanų, bet ir buvusių naujų meilių skaičius per gyvenimą.

Vis tik, mes dar siūlytume pasiaiškinti, ar monogamijoje abu teisingai suprantate šio reiškinio esmę. Primenam, kad mes labai mylim statistiką, o lytinių santykių pasekmes narpliojam kasdien, tad ta monogamija monogamijoje kartais būna labai jau perkeliamai serijinė.

Rates of New Human Papillomavirus Detection and Loss of Detection in Middle-aged Women by Recent and Past Sexual Behavior

Susitaikyti su drakonais

65.png

„Grįžtu Kalėdoms į Lietuvą, tai noriu išSIoperuoti. Eilė? O ko nors ten pastumti ar perkelti negalit? Jiems gi koks skirtumas, kai čia gyvena.“

#

„Mane bet kada priimkit, tikrai prisitaikysiu. O kito laiko nėra? Man kirpykla kaip tik tuo metu. Galėčiau antradienį vakare, po jogos treniruotės. Kaip tai negalit?“

#

 „Neįmanoma gauti talono, eilės kokios! Kodėl neatvykau aną dieną? Ar matėt, koks tada oras buvo? Pranešti, kad neatvyksiu? Nu neparašyta, kad privalau!”

#

„Lauksiu, kiek reikės, į kokį tarpelį priimkit, nepavyksta užsiregistruoti (...) Nu viršūnė, tai kiek galima čia sėdėti. Taip ir numirti galima“.

#

 „Šiandien jau du kartus buvo atėjęs į palatą, turbūt kyšio laukia” (…) „Jau devynios ryto, o dar į palatą nebuvo atėjęs, kyšio negavo ir va, prašau”

#

 „Kalba nuolat išsiviepęs, kaip koks klounas. Čia ligoninė, o ne cirkas“ (...) „Ar sunku bent šypseną išspausti, kai kalba su pacientu? Ne laidotuvės gi.“

#

„Kol mane konsultavo, jam ištisai skambinėjo pacientai, tai atsakymo, tai paklausti...parašiau skundą“ (...) „Prisiskambinti paklausti neįmanoma, nuolat užimta, turbūt ragelį nukėlė, parašiau skundą.“

#

„Jau savaitė, kaip maudžia šoną, tai galvoju, užsuksiu po darbo, man kaip tik skubios pagalbos skyrius pakeliui. Kaip tai neskubi konsultacija? Reikės laukti? O ką, mano liga jau nesvarbi? Man gal irgi infarktas ar insultas! Šeimos gydytojas? Neturiu aš čia laiko lakstyti po daktarus, čia vis tiek greičiau bus.“

#

„Valstybė paskutines kelnes nulupt gatava, už ką mes mokesčius mokam? Nu jo, nedirbu, bet jiems priklauso manim rūpintis, o ne mokesčių iš manęs reikalauti!“

#

„Tai ar nėra jokio gydymo normalaus?  XXI amžius juk. Kiek sumokėt reikia, kad gydyt normaliai pradėtumėt? Gyvenimo būdas? Jūs savo reikalų žiūrėkit ir neaiškinkit man gyvenimo!“

#

„Sunku jums pažiūrėt, ar mama viską suvalgė? Aš? Jūsų žiniai, aš dirbu ir neturiu laiko atvažiuoti. Pasiimti penktadienį? Ne ne, palaikykit ją dar ligoninėj, mes savaitei atostogų išvažiuojam.“

#

„Kaip jie drįsta mane kviesti į kabinetą vardu, jokios pagarbos!“ (...) „Kaip jie drįsta kviesti mane į kabinetą pavarde? Pažeidžia teises!”

Ir taip nuolat ilgai ir laimingai :)

Naujais metais linkime mediacijos su savo drakonais.

Visiems.

Kaip jam pasakyti?

74.png

„Neįsivaizduoju, kaip jam pasakyti“, - pacientė gerokai pasimetus.

„?“

„Jei tai lytiniu keliu perduodama, tai paskui galvos, kad aš kalta. Ir gėda kažkaip“, - tikslina.

„O jūs jam pirma ir vienintelė šviežiai naujuose santykiuose? Ar pričiupo jus, besismaginančią su infekuotu kaimynu, o pats tai niekada nieko nė su kuo, tik į akis žiūrėjo?“, - kiek nevykusiai bandom aiškintis kaltės/nekaltumo vingrybes.

„Ne, bet kaip pasakyti, kad ir jis gali turėti lytiškai plintantį virusą. Gal geriau pas urologą lai nueina pasitikrinti?“

Visų pirma, jei vyras neturi jokių nusiskundimų ir (ar) matomų žmogaus papilomos viruso (ŽPV) sąlygotų pokyčių lytinių organų srityje, joks urologas, tik į akis ar lubas pažiūrėjęs jam nepasakys, ar jis šiuo metu yra/nėra infekuotas ŽPV. Net jei vyras kryptingai paprašys jam atlikti ŽPV diagnostiką, mūsų žiniomis, šiuo metu nėra nei vieno kliniškai patvirtinto ŽPV patikros testo vyrams.

Aišku, galima krapštyti ląsteles nuo varpos, kapšelio, iš išangės, šlaplės, skalauti iš gerklės ar dar iš bet kur, kaip tai daroma atliekant klinikinius tyrimus, blogiau gal nebus, bet jei yra žinoma, kad bent vienas poroje, šiuo konkrečiu atveju – moteris – yra infekuota ŽPV, labai tikėtina, kad tuo pačiu virusu bus infekuotas ir jos lytinis partneris. Jei jie turi KONTAKTINIUS lytinius santykius. Bet kokius ir įvairias natūralias kūno ertmes. Be gumyčių. Išimtis – jei poros lytiniai santykiai yra virtualūs ir niekada nebuvo kontaktiniai. Tada tiek to, gyvenk tykiai sau su tuo virusu, kol/gal jis išnyks.

Ir iki kol netapsi kontaktinių santykių mėgėja. Nes tada atsiranda „visų antra“.

O „visų antra“ atsiranda tada, kai tampa labai smarkiai neteisinga ir neetiška žmogaus, su kuriuo „miegi“, atžvilgiu, nutylėti informaciją apie tai, kad jūs abu dalinatės ir toliau dalinsitės labiausiai lytiškai paplitusiu virusu. Ir ne tik gėdinga, bet dingsta ir pasitikėjimas. Patirtis sako, kad čia atvirumas yra daug geriau, naudingiau ir sveikiau abiems, nei sėdėti išpūtus žandus ir nutaisius pandos akis mykti ar kažkaip kitaip suktis iš padėties, nutylint.

Šiai dienai jokio gydymo virusui išnaikinti neturime, tačiau yra priemonių, padedančių greičiau juo atsikratyti. ABIEMS KARTU.

Och tie gydytojai – NUNUNU

77.png

„Nerekomenduoju tos gydytojos. Darė echoskopą, o ultragarso net nesiteikė padaryti!“

„Uždavinėjo asmeninius klausimus. Čia ne jos reikalas!”

„Ar mano šeimoje kas nors sirgo onkologine liga, niekaip su manim nesusiję. Neleidžiu rašyti.”

„Paskambinau atsakymo. Ponia gydytoja ALE serga. Aha, patikėjau.”

„Jai tik santechnike dirbti. Net spaudimo nepamatavo.”

„Užrašė mane kitam vizitui net nepaklausus. O gal aš nenoriu atvykti, nesutinku? Gal man laikas netinka!”

„Kodėl stokojama laiko apžiūrai? Kas man atsakys?”

„Klausiu paprastų klausimų, o jis tik išsi ⃰ isinėjo.”

„Padarė biopsiją, buvo neigiamas atsakymas, bet vis tiek liepė tikrintis reguliariai. Tai kam žmogų taip gąsdinti?”

„Išrašė receptą, o vaistų po visą miestą lakstyt reikia. Ką, nežino, kad sunku gauti?”

„Neatsisakė apžiūrėti be talono po darbo, bet kam rodyti, kad pavargęs?”

„Išrašė procedūras, kurių laukti reikia net keturis mėnesius!”

„Koks jis gydytojas, net vaistų kainų nežino…”

„Arogantiška daktarytė, bet kompo mygtukus greitai spaudo.”

„Labai grubiai plaučius klausė. Toks jausmas, kad nieko negirdėjo.“

„Pasikėlusi. Net nepasivargino paskambinti, kaip jaučiuosi.“

„Nerekomenduoju, visai žmonių negaili. Ištampė po tyrimus visą dieną.“

„Klausinėja, ko nesupranta. Net ūgį sumažino 4 cm!”

„Nelabai kas…”

„Žiūrėjo į monitorių ir sako - pasakokit, pasakokit, ko atėjot…”

„Kortelės ieškojo valandą laiko. Bet sugebėjo atsiprašyti.”

„Daugiau prasiginčyjom, nei apie mano bėdas kalbėjom. Nieko negirdėjo, ką sakiau.”

„Grubus. Liepė mesti svorį.”

„Dėl ištinusių kojų liepė daugiau vaikščioti… man 76 metai, tai kur man vaikščioti?”

„Sveiką žmogų atvežėm į ligoninę, o ėmė ir apkrėtė plaučių uždegimu.”

„Where are these f  ⃰  ⃰ ing doctors!”

„Gydo velniai žino nuo ko, o aprašymus skaito turbūt su užpakaliu.”

„Pas jį tik numirt registruotis galima.”

„Tik vaistus stumdyti ir temoka.”

„Nepripažįsta vaistinėje duotų vitaminų. Sakė – nepadės.”

„Pats vos ant kėdės telpa, o dietą reguliuoja man.”

Jau pavargom rašyti.

Bet miela užtatai kaip :)

 

Įkvėpti meilės, einam toliau jus kankinti.

P/S – komentarų klaidas ištaisėm. ACIPRAŠOM.

bottom of page