Gimdos kaklelio vėžys - lytiškai plintanti liga?

2.png

1974 metais viename svarbiausių medicinos bendruomenės žurnalų LANCET paskelbtas straipsnis “Gimdos kaklelio vėžys: lytiškai plintanti infekcija?” (angl. “Cancer of the cervix: a sexually transmitted infection?”). Akcentuota, kad lytinis aktyvumas yra vienas svarbiausių gimdos kaklelio vėžio vystymosi faktorių ir šiam teiginiui patvirtinti iškeltos dvi hipotetinės teorijos.

Pirmoji – gimdos kaklelio vėžiu dažniau serga tos, kurios anksti pradeda lytinį gyvenimą.

Antroji – gimdos kaklelio vėžiu dažniau serga tos, kurios turi daug lytinių partnerių arba jų partneris yra turėjęs daug lytinių partnerių.

Klausimas. Ar tai reiškia, kad lytinių santykių metu perduodama kažkokia infekcija, kuri sukelia gimdos kaklelio vėžį?

Šiandien mes žinome, kad didžiausias gimdos kaklelio vėžio rizikos veiksnys – DIDELĖS RIZIKOS ŽMOGAUS PAPILOMOS VIRUSAS, kurio ilgalaikis išlikimas gimdos kaklelio ląstelėse ir sukelia jų vėžinius pokyčius.

Žmogaus papilomos virusas į gimdos kaklelio ląsteles nukeliauja lytinių santykių metu!

Nuoroda į straipsnį LANCET žurnale čia.

Dinozaurai, viščiukai ir triušiai. Kodėl jie svarbūs?

Viskas pasikeitė, o gal prasidėjo, kai 19 a pabaigoje buvo garsiai įvardinta teorija, kad vėžius galimai sukelia įvairios infekcijos.

VIŠČIUKAI čia labai padėjo. Būtent jiems vėžinėse ląstelėse pirmą kartą nustatytas virusas. Rous Sarcoma.

TRIUŠIAI mums irgi labai padėjo. Jų odos papilomose, kurios neretai atrodė labai panašios į ragiukus, irgi aptikti virusai, kurie taip ir pavadinti - Papilomos virusais. Tai buvo 1933 metais.

Jei ne šie triušių papilomos virusai, gal iki dabar dar būtume ieškoję ir žmogaus papilomos virusų, kurių dabar jau priskaičiuojama arti 200 tipų. Gera žinia, kad ne visi jie yra vėžio sukėlėjai...

O DINOZAURAI čia tik dėl bendro išsilavinimo. Jie jau seniai išnyko, bet irgi sirgo vėžiais. Pirmos vėžinės ląstelės aptiktos būtent DINOZAURŲ, gyvenusių prieš 70-80 milijonų metų, fosilijose.

3.png

Virusai yra nepadoriai maži nepadorūs okupantai

4.png

Virusai yra labai, na net nepadoriai labai maži organizmai, daugumos jų paprastu mikroskopu net neįmanoma pamatyti. Čia ne musė, ir net ne uodas, kuriuos, pamatęs, gali nubaidyti.

Virusai turi savo DNR* ir RNR**, kurie yra apsupti baltymine danga. Kad galėtų daugintis (gaminti daugiau savo palikuonių), virusas turi įlįsti į gyvą ląstelę ir perimti jos gyvavimo mechanizmus, tai yra, jis ląstelę okupuoja sau. Medicinoje mes tokias virusų užkariautas ląsteles gražiai vadiname šeimininko ląstelėmis. Kai kurie virusai dauginasi įterpdami savo DNR (arba RNR) į šeimininko ląstelės DNR, o tai reiškia, perima jos valdymą. Kai pažeidžiama šeimininko ląstelės DNR, ląstelė gali suvėžėti...

DIDELĖS RIZIKOS ŽMOGAUS PAPILOMOS VIRUSAI, jei jie ilgai sėdi okupuotoje šeimininko ląstelėje, GALI SUKELTI VĖŽINIUS POKYČIUS. VISOSE LĄSTELĖSE, į kurias tik jiems patogu įlįsti.

* DNR – dezoksiribonukleorūgštis. Čia tripletiniu kodu yra užkoduota genetinė informacija, kuri perduodama dalijimosi metu naujoms ląstelėms, o per lytines ląsteles – individo palikuonims.

**RNR – ribonukleino rūgštis. Padeda realizuoti ląstelės genetinę informaciją, užkoduotą DNR azotinių bazių sekoje

Kas blogiau - virusai ar bakterijos?

Yra žinoma net ne viena viruso rūšis, kuri gali sukelti vėžį ar sudaro sąlygas greičiau jam vystytis.

Suskaičiuokim...

1. DIDELĖS RIZIKOS ŽMOGAUS PAPILOMOS VIRUSAS. Apie jį šiame puslapyje mes kalbėsim tikrai daug.

2. Ebšteino Baro virusai, kurie priklauso Herpes virusų šeimai.

3. Hepatito B ir C virusai.

4. Žmogaus imunodeficito virusas (ŽIV).

5. Žmogaus Herpes-8 virusas.

6. 1 tipo žmogaus T-limfotropinis virusas.

7. Merkelio ląstelių polivirusas.

8. ...?

O kur dar bakterijos? Pavyzdžiui, Helicobacter pylori, kuri, ilgai gyvuodama, gali būti skrandžio vėžio sukėlėja, ar kai kurie parazitai...

Beje, pasaulyje iš visų vėžių, kuriuos sukelia įvairios infekcijos, pirmauja Helicobacter pylori bakterijų ir žmogaus papilomos virusų sukelti įvairūs vėžiai... Ir vyrams, ir moterims...

Norintiems pasiskaityti apie blogus virusus ir bakterijas daugiau - čia.

5.png

Ne visi žmogaus papilomos virusai yra laaabai blogi, bet...

6.1.png

Ne visi žmogaus papilomos virusai yra labai blogi, vis tik, nei vieno jų draugija mes labai čia nesidžiaugiam ir tikrai nenorim būti jais infekuoti.

Žmogaus papilomos virusų yra didelė galybė, kone 200 tipų. Vieni plinta nelytiniu keliu, na, kad ir paspaudžiant ranką sveikinantis, kiti – lytiniu keliu. Apie juos mes čia kalbėsime daugiausiai.

Lytiniu keliu plintantys žmogaus papilomos virusai skirstomi į mažos rizikos ir į didelės rizikos.

Mažos rizikos lytiniu keliu plintantys žmogaus papilomos virusai taip vadinami todėl, kad jie, tikėtina, nėra vėžio rizikos veiksnys.

Didelės rizikos lytiniu keliu plintantys virusai taip vadinami todėl, kad jie gali būti vėžio rizikos veiksnys.

Ar žinojote, kad pasaulyje iš visų vėžių moterims ir vyrams, kuriuos sukelia infekcijos, KAS TREČIAS YRA DĖL ŽMOGAUS PAPILOMOS VIRUSO?

Norintiems paskaityti daugiau: Global Cancer Observatory

Šansų santykis...? Kas tai?

Galimybių santykis (angliškai odds ratio) arba šansų santykis – rizikos veiksnio veikiamų asmenų ir rizikos veiksnio neveikiamų asmenų šansų susirgti tam tikra liga santykis.

 

Šansų santykis apskaičiuojamas, lyginant galimybes, jog liga įvyks, veikiant tam tikram rizikos veiksniui, ir liga įvyks, kai rizikos veiksnio nėra.

 

PAVYZDYS.

Rūkymas sukelia plaučių vėžį. Plaučių vėžio rizika rūkantiems vyrams, palyginus su nerūkančiais, yra 8 kartais didesnė.

 

Didelės rizikos žmogaus papilomos virusas (DR ŽPV), jei jis išlieka ilgai, gali būti gimdos kaklelio vėžio priežastinis ryšys. Priklausomai nuo DR ŽPV tipo, rizika susirgti gimdos kaklelio vėžiu ilgai virusu infekuotoms moterims, lyginant su viruso neturinčiomis moterimis, gali padidėti ir daugiau nei 400 kartų…

 

Beje, šansų santykio rodiklis yra dažniausiai naudojamas epidemiologiniuose tyrimuose.

 

Apie virusus ir šansų santykius skaitykite čia.

7.png

ŽPV infekcija naujagimis gali infekuotis gimdymo metu...

8.png

Laringinė (gerklų) papilomatozė – gėrybiniai gerklų navikai. Gerklų papilomatozė siaurina kvėpavimo takus, tampa sunkiau kvėpuoti, dėl to dažnai klaidingai diagnozuojama kaip astma, bronchitas, gerklų mazgeliai ar krupas.

1956 metais Hajek EF rašė: „...daugybinės gerklų papilomos randamos mažiems vaikams ir paaugliams. Tai nėra paveldima, tačiau apie 20 proc. atvejų aptinkama po gimimo”.

Tik po 30 metų ši liga susieta su mamos infekuotumu mažos rizikos žmogaus papilomos virusu (MR ŽPV) ir infekcijos perdavimu naujagimiui gimdymo metu.

Įvairių tyrimų duomenimis, žmogaus papilomos viruso DNR naujagimių gerklose aptinkamas nuo 4 proc. iki 87 proc. Jei infekcija jiems lieka ilgai, vaikai gali susirgti laringine (gerklų) papilomatoze…

Gerai, kad vaikams ši liga nėra itin dažna...

Kiek daugiau apie laringinę papilomatozę rasite čia:

Lietuviškai: Microsoft Word - Laryngeal papillomatosis.docx (medicsciences.com)

Angliškai: Human Papillomavirus Infections in Children: the Potential Role of Maternal Transmission - Stina Syrjanen, Mirja Puranen, 2000 (sagepub.com)

Contribution to the etiology of laryngeal papilloma in children - PubMed (nih.gov)

Žmogaus papilomos viruso infekcija blogina spermos kokybę

Nesvarbu, kokio amžiaus yra lytiškai aktyvūs vyrai, jų infekuotumas žmogaus papilomos viruso  (ŽPV) infekcija yra didesnis nei moterų, o tikimybė užsikrėsti išlieka visą lytiškai aktyvų gyvenimą (1,2). Ilgai išliekanti didelės rizikos ŽPV infekcija didina riziką vyrams susirgti varpos, išangės ar gerklų vėžiu.

Bet ar žinojote, kad infekuotumas ŽPV gali bloginti spermos kokybę ir būti viena iš nevaisingumo ar persileidimo priežasčių?(3,4) ŽPV infekcija ženkliai dažniau aptikta tiems vyrams, kurių spermos kokybės parametrai buvo prastesni, o ŽPV infekuota sperma neigiamai veikia nėštumo išeitis...

 

1. Natural history of HPV infection in men: The HIM study. | Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention | American Association for Cancer Research (aacrjournals.org)

2. An analysis of HPV infection incidence and clearance by genotype and age in men: The HPV Infection in Men (HIM) Study - PMC (nih.gov)

3. Medicina | Free Full-Text | Human Papillomavirus and Infertility (mdpi.com)

4. Frontiers | The Impact of 9-Valent HPV Vaccination on Couple Infertility Prevention: A Comprehensive Review (frontiersin.org)

9.png

Žmogaus papilomos virusais (ŽPV) infekuotos moterys dažniau gimdo prieš laiką

10.png

Priešlaikinis gimdymas gali įvykti kai:

  • Nėščioji yra infekuota ŽPV (1);

  • Nėščiąjai diagnozuoti ryškūs gimdos kaklelio pokyčiai, kurie atsiranda dėl ilgalaikės ŽPV infekcijos (2);

  • Nėščioji buvo gydyta dėl gimdos kaklelio pažaidų, kurios atsirado dėl ilgalaikės ŽPV infekcijos (3).

1. Association Between Maternal Human Papillomavirus Infection and Adverse Pregnancy Outcomes: Systematic Review and Meta-Analysis

2. HPV infection and pre-term birth: a data-linkage study using Scottish Health Data

3. Adverse obstetric outcomes after local treatment for cervical preinvasive and early invasive disease according to cone depth: systematic review and meta-analysis