top of page

Kolposkopija ar Kolonoskopija

Na vat ką ir reikėjo DAR KARTĄ „įrodyti” – tie mūsų medicininiai terminai yra tai, kas net ir mums, medikams, dažnai koją pakiša.

Ne dėl to, kad nežnom jų, o todėl, kad paskendę savo didžiajame žinių vandenyne, pamirštame, kad ne visi medicinos mokslus graužė. Kaip ir ne visi moka tvarkyti buhalterines apskaitas. Arba galėtų bėgti į degantį namą. Arba valtele perplaukti vandenyną. Arba valyti dangoraižių langus. Arba kantriai auklėti neklaužadų būrį. Arba parašyti diktantą be klaidų. Ir dar daug visokių ARBA. Todėl mes ir esam vieni kitiems reikalingi. Su savo žiniom, gebėjimais ir stiprybe.

Vienos klinikos reklaminiame puslapyje skaitom: „Turinčioms siuntimą, atliksime KOLPOSKOPIJĄ…”

Netrukus skaitome ir susidomėjusios moters klausimą: „O KOLONOSKOPIJĄ atliekate su narkoze?”

48.png

KOLPOskopija

KOLONOskopija

Pastebėjot? Net jei ir skamba panašiai, bent jau raidžių skaičius tai tikrai skiriasi :) O panašiai skamba, nes abu žodžiai turi tokią pačią sudurtinę dalį – „SKOPIJA“, kas graikiškai reiškia „žiūriu, stebiu” (skopeo).

O va kita dalis – skiriasi.

KOLPOS graikiškai reiškia makštį. Ir lotyniškai. COLPOS.

KOLON reiškia žarną. COLON.

Tai reiškia, kad abu tyrimai reiškia žiūrėjimą į organą, tik vienu atveju tyrimas reikalingas apžiūrėti makštį bei gimdos kaklelį, kitu – apžiūrime žarnas. Į vidų ten lendam. Nes kitaip nelabai matosi.

GIMDOS KAKLELIO PAŽAIDOMS PATIKSLINTI ATLIEKAME KOLPOSKOPIJĄ. Daugiau galite paskaityti čia: Kolposkopija (gimdoskaklelis.lt). O kaip šiam tyrimui pasiruošti, skaitykite čia: Kolposkopijos atmintinė (gimdoskaklelis.lt).

Ir narkozės, atliekant gimdos kaklelio ligų patikros tyrimus, kaip taisyklė, nereikia*.

Mūsų draugučiams medikučiams linkime tvirtybės ir kantrybės: navatkitaipnebus – net jei kalbėjom ir aiškinom dešimt kartų, turim kažkaip surasti jėgų ir sekantiems dešimt. Net jei liežuvis iš nuovargio limpa prie gomurio. Kol esvaikata, sukdama ratelį, ieškos eilinio išėjimo iš to pačio labirinto, atsigeriam vandens ir kalbame. Iki kol įkyrėsim tiek, kad pacientai, vartydami akis, sakytų: „Žinau gi, žinau”.

*išimčių visada yra.

P/S – medicinos mes vis dar „truputį” mokomės lotyniškai :) Truputį labai nemažai.

bottom of page